reklama
reklama

Większość radnych udzieliła absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Jarocina

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: M. Biegański

Większość radnych udzieliła absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Jarocina - Zdjęcie główne

Większość radnych udzieliła absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Jarocina | foto M. Biegański

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Większość radnych udzieliła absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi Jarocina. Głosowania poprzedziła debata o stanie gminy i dyskusja na temat wykonania budżetu za 2022 r. Samorządowcy usłyszeli wiele gorzkich słów od mieszkańców.
reklama

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie, na którym udzielane jest absolutorium i wotum zaufania burmistrzowi, jest jednym z najważniejszych w roku. Głosowania poprzedza debata o stanie gminy i dyskusja na temat wykonania budżetu za rok poprzedni.

Dochody, wydatki i zadłużenie gminy Jarocin w 2022 roku

Z przedstawionego sprawozdania z wykonania budżetu gminy Jarocin za 2022 r. wynika, że:

  • dochody zostały wykonane w 96,24%,
  • wydatki w 94,49%, w tym majątkowe - 98,70%.
Zadłużenie gminy Jarocin na koniec 2022 r. wynosiło 193.734.221 zł (maksymalny, dopuszczalny wskaźnik spłaty zadłużenia dla gminy Jarocin wynosi 23,78%, a faktyczna, łączna kwota spłaty na koniec 2022 r. wynosiła 10,60%).    

Opozycja o raporcie o stanie gminy Jarocin

Zanim radni przystąpili do głosowania nad udzieleniem burmistrzowi Jarocina wotum zaufania i absolutorium, odbyła się kilkugodzinna debata o stanie gminy i dyskusja na temat wykonania budżetu za 2022 r.

Głos zabrał między innymi radny opozycyjny Jerzy Walczak.

- Chciałbym zwrócić uwagę na trudną sytuację gospodarczą naszego miasta i regionu, która przekłada się na dużą migrację, a co za tym idzie niski, a czasami wręcz katastrofalny poziom wpływów z podatku CIT - stwierdził Jerzy Walczak.

I dodał:

- Regionalna Izba Obrachunkowa, jak i inne instytucje finansowe wskazują na bardzo duże zadłużenie nie tylko samego samorządu gminnego, ale i spółek. Grozi nam problem z pozyskiwaniem środków jako wkład własny do projektów unijnych. (…) Dlatego nasza polityka gminna wymaga korekty i zmiany, aby zachęcić inwestorów, aby szukali u nas miejsca do lokowania swoich inwestycji, aby te wskaźniki zdecydowanie poprawić (…)

Opozycji brakuje dużego inwestora w Jarocinie, rządzący wolą mikroprzedsiębiorców

Radny Walczak zwrócił uwagę na brak programów zachęcających przedsiębiorców do inwestowania na naszym terenie, chociażby programu ulg podatkowych. Jego zdaniem gmina Jarocin nie jest przygotowana planistycznie i tym też nie zachęca właścicieli firm do lokowania tutaj swoich biznesów. 

- Obszary objęte miejscowym planem zagospodarowania na terenie naszej gminy stanowią tylko 8% - stwierdził Jerzy Walczak. - Należy zadać pytanie, ilu tak naprawdę jarociników w wieku produkcyjnym, pracuje na terenie gminy Jarocin? Z diagnozy sytuacji gospodarczej gminy wynika, że na jej terenie w latach 2016 - 2021 pracę znalazło i pracuje 12.188 osób. Dlatego nie będzie błędem, kiedy powiemy, że co drugi jarociniak w wieku produkcyjnym musi szukać chleba poza gminą Jarocin. I nie mamy się temu co dziwić, bo samorząd gminy Jarocin lekceważy sobie, w mojej ocenie, problem miejsc pracy dla jarociniaków - argumentował rany opozycji.  

Nikt nie pokusił się o diagnozę, czy migracja za pracą, to tylko efekt lokalnego rynku, czy np. poziom zarobków. Nie brakuje na naszym terenie przedsiebiorców, którzy ratują się zatrudniając między innymi obcokrajowców.

Do dyskusji włączył się też radny Przemysław Masłowski z klubu Ziemi Jarocińskiej. 

- Ja się zgadzam, że gros mieszkańców pracuje poza gminą Jarocin. Trzeba na to spojrzeć w nieco inny sposób. To nie gmina jest od kreowania rynku pracy, to jest zadanie powiatu. (…) Z drugiej strony trzeba się zastanowić, dlaczego młodzi ludzie wyjeżdżają? Może dlatego, że atrakcyjniejszy jest Poznań, Warszawa, Wrocław czy praca zdalna. I tego, jako mała gmina, nie zmienimy - przekonywał radny Masłowski. 

- To nie róbmy nic - skomentował Jerzy Walczak.     

Zdaniem Przemysława Masłowskiego działalność dużego inwestora, który miałby wejść na jarociński rynek, niesie za sobą duże ryzyko.

- W naszym mieście przerabialiśmy wielkie zakłady i borykaliśmy się potem z wielkim bezrobociem. Zatrudnialiśmy stolarzy w fabryce mebli, mieliśmy społeczeństwo wykształcone praktycznie tylko w tym zawodzie i potem nagle transformacja i były problemy. Ja szczerze powiedziawszy wolę te mikroprzedsiębiorstwa i aktywność ludzi tu na dole, tworzących własne biznesy, niż wielkiego molocha, który miałby tu wejść - przekonywał rany Masłowski.      

Radosław Żyto z Goliny przyszedł „pogratulować” burmistrzowi Jarocina

W debacie o stanie gminy Jarocin oprócz radnych mogli także wziąć udział mieszkańcy. Trzeba się jednak było wcześniej zgłosić. Zainteresowanie okazało się spore, zgłoszenia dokonało pięć osób:  

Radosław Żyto z Goliny oraz mieszkańcy Jarocina: Urszula Wyremblewska-Korzyniewska, Robert Kaźmierczak (były wiceburmistrz Jarocina), Mariola Pilarczyk i Michał Żabiński (m.in. były skarbnik gminy Jarocin).  Dwie ostatnie osoby ostatecznie nie stawiły sie na posiedzeniu. Michał Żabiński przesłał pisemne wyjaśnienie swojej nieobecności.

Radosław Żyto, lider grupy mieszkańców protestujących przeciwko budowie spalarni odpadów w tej miejscowości, powiedział między innymi: 

- Jestem tutaj, aby pogratulować panu burmistrzowi i radnym z Ziemi Jarocińskiej sukcesów w minionym roku. Wasza buta, arogancja, brak szacunku, dążenie do własnych celów i priorytetów, przyczyniły się do ogromnej aktywizacji mieszkańców naszej gminy. Protestowali, bo stracili do was zaufanie poprzez waszą bierność, cichą akceptację albo i własne chęci zysku - mówił Radosław Żyto.

I dodał:

- Pośrednio prowadziliście do tego, aby jednym pod domem postawić świniarnię, innym kurniki, innym obory, innym kolejne fabryki i spalarnie, a jeszcze innym koleje dużych prędkości. (…) Mówiłem do was zawsze merytorycznie, może teraz zrozumiecie, kiedy mówią trochę sarkastycznie, bo gmina Jarocin znalazła się na 7 miejscu od końca w Wielkopolsce w rankingu „Gmina dobra do życia” (…).  

Opozycja przeciwna, Ziemia Jarocińska „za”

Z kolei o dobrych wynikach finansowych gminy Jarocin mówiła między innymi skarbnik Agnieszka Stachowiak.  

- Gmina Jarocin na tle gmin w grupie porównawczej jest liderem i osiąga najlepsze wyniki wśród gmin o podobnych uwarunkowaniach rozwoju. Z analizy wynika, że średnia wysokość nadwyżki operacyjnej kalkulowana w oparciu o wykonania budżetu z trzech ostatnich lat wynosi ponad 11%. Przyjmuje się, że jednostka o stabilnej i bezpiecznej sytuacji finansowej powinna generować nadwyżkę operacyjną na poziomie 5,8% dochodów - stwierdziła szefowa gminnych finansów.   

I dodała:

- Było tu dużo powiedziane o niskich wpływach z podatku CIT. Podam taki przykład, gmina Krotoszyn ma, owszem, większe wpływy z podatku CIT, ale znacznie mniejsze z PIT. A już w bieżącym roku - 2023 gmina Jarocin, ma o ponad 2,2 mln zł większe wpływy z CIT niż w roku ubiegłym.    

Głosowania przedstawiały się następująco:

W sprawie udzielenia burmistrzowi Jarocina wotum zaufania

za: Paweł Adamkiewicz, Lechosława Dębska, Rajmund Banaszyński, Danuta Maćkowiak, Mariusz Kaźmierczak, Tadeusz Kuberka, Zdzisław Wojciechowski, Ireneusz Lamprecht, Przemysław Masłowski, Anna Regulska, Maciej Śledzianowski, Andrzej Skrzypczak, Karolina Wielińska - Kuś, Marek Tobolski.

przeciw: Jerzy Walczak, Tomasz Klauza, Marcin Półrolniczak, Anna Iwicka, Arkadiusz Piętka, Zbigniew Surdukowski.

nieobecna: Dorota Czechak.

W sprawie udzielenia burmistrzowi Jarocina absolutorium

za: Paweł Adamkiewicz, Lechosława Dębska, Rajmund Banaszyński, Andrzej Skrzypczak, Danuta Maćkowiak, Mariusz Kaźmierczak, Tadeusz Kuberka, Zdzisław Wojciechowski, Ireneusz Lamprecht, Przemysław Masłowski, Anna Regulska, Maciej Śledzianowski, Karolina Wielińska - Kuś, Marek Tobolski.

przeciw: Jerzy Walczak, Tomasz Klauza, Marcin Półrolniczak, Anna Iwicka, Arkadiusz Piętka.

brak głosu: Zbigniew Surdukowski.

nieobecna: Dorota Czechak.

Burmistrz Jarocina podziękował za absolutorium w mediach społecznościowych

Burmistrz Jarocina nie brał udziału w absolutoryjnej części posiedzenia rady miejskiej. Jego nieobecność spowodowaną ważnymi sprawami rodzinnymi usprawiedliwił wiceburmistrz Bartosz Walczak. 

Adam Pawlicki odniósł się do udzielonego mu wotum zaufania oraz absolutorium w mediach społecznościowych. 

„Dziękuję za udzielenie mi absolutorium za rok 2022. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali rozwój gminy Jarocin w minionym roku. Efekty naszej wspólnej pracy są widoczne w postaci inwestycji, które pozostaną z nami na długie lata” - napisał.

I podkreślił:

„Nie był to łatwy rok, szczególnie ze względu na manipulacje i ataki kierowane pod moim adresem, jak i radnych Ziemi Jarocińskiej, którzy nie bali się podejmować odważnych decyzji. Ta odwaga zaprowadziła nas do jeszcze większego rozwoju gmina Jarocin. Przed nami nowe wyzwania, które dalej konsekwentnie będziemy realizować.”
  

Jak oceniacie pracę władz gminy Jarocin z burmistrzem Adamem Pawlickim na czele - pieszcie swoje opinie w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama