Reklama

Adam Pawlicki 20 lat temu został burmistrzem Jarocina. Od radnego opozycyjnego, do burmistrza pięciu kadencji samorządu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dokładnie 20 lat temu Adam Pawlicki po raz pierwszy został wybrany burmistrzem Jarocina. Trwa jego piąta kadencja w samorządzie. Kim jest włodarz Jarocina?

Dzisiaj, 27 października, mija dokładnie 20 lat od wyborów samorządowych w 2002 roku, w których burmistrzem Jarocina został po raz pierwszy wybrany Adam Pawlicki. To były pierwsze, po reformie administracyjnej, bezpośrednie wybory na burmistrza.

Wcześniej włodarzy desygnowały zarządy, a te z kolei były wyłaniane przez rady gmin. 

Kim jest Adam Pawlicki?  

Urodził się 3 lipca 1965 roku, ma teraz 57 lat. Przez moment był nauczycielem wychowania fizycznego, między innymi w szkole w rodzinnej Wilkowyi.  Jednak większość dorosłego życia związany jest z jarocińskim samorządem. 

Pawlicki ma średnie wykształcenie, jak sam tłumaczy - na studia zabrakło czasu. W jednym z wywiadów burmistrz Jarocina zdradzał, że w młodości marzył o karierze pilota. Ukończył nawet liceum o tym profilu. Prywatnie Pawlicki jest ojcem czterech córek. Niedawno znów zamieszkał w rodzinnych stronach - pod Jarocinem.

Jak wynika z oświadczenia majątkowego, posiada kilkudziesięciohektarowe gospodarstwo rolne. Jego zdjęcie podczas pracy na roli na wiekowym traktorze robiło furorę w mediach społecznościowych, choć sam przyznaje, że większość gruntów dzierżawią inni rolnicy.

Jawi się jako wielbiciel motoryzacji, ma nie tylko harleya, ale też odrestaurowanego fiata 126 p. Pawlicki otwarcie mówi o swoich pasjach kulinarnych, w których nierzadko wykorzystuje tradycyjne przepisy odziedziczone po babci.

Adam Pawlicki w samorządzie 

W 1998 roku, wówczas jako prywatny przedsiębiorca, został wybrany radnym. Przez cztery lata był rajcą opozycyjnym, który nie szczędził krytyki władzom miasta wywodzącym się z koalicji SLD-PSL, w tym ówczesnemu burmistrzowi Marianowi Michalakowi.  

Cztery lata później, w 2002 roku, Pawlicki w pierwszych bezpośrednich wyborach na burmistrza, pokonał Michalaka. To było spektakularne zwycięstwo z pierwszej turze. Od tego czasu Adam Pawlicki z małą przerwą, rządzi gminą Jarocin. 

W kolejnych wyborach 2006 roku Pawlicki miał bardzo silnych kontrkandydatów. Ponownie wygrał jednak w pierwszej turze z ponad 58% poparciem. Wówczas na mapie politycznej Jarocina pojawiło się nowe ugrupowanie, któremu Pawlicki szefuje z przerwami, a które ma dzisiaj większość w Radzie Miejskiej. Mowa oczywiście o Stowarzyszeniu Ziemia Jarocińska.

W wyborach samorządowych w 2010 roku do fotela burmistrza Jarocina wystartowało aż 6 kandydatów. Adam Pawlicki zdobył najwięcej głosów, ale nie zwyciężył. W drugiej turze spotkał się wówczas z kandydatem Lewicy Mikołajem Kostką. To właśnie ten ostatni, dzisiaj wiceprezydent Ostrowa Wlkp., był najbliżej odebrania władzy aktualnemu burmistrzowi, zdobywając poparcie ponad 47 % wyborców.  

W 2011 roku po wyroku sądu i bezskutecznych odwołaniach - murem za Pawlickim stanęła większość w radzie miejskiej - burmistrz musiał ustąpić ze stanowiska. Nie wycofał się jednak z życia publicznego. Na kanwie tych wydarzeń kilka lat temu napisał książkę "Skazany za sukces Jarocina".

Co ciekawe w 2014 roku i 2018 wygrał wybory w pierwszej turze. Teraz, zgodnie z nowymi uwarunkowaniami prawnymi, może wystartować jeszcze na jedną kadencję - kolejne wybory mogą się odbyć jesienią przyszłego roku.

Pawlicki a rozwój gminy  

Zwolennicy samorządowej polityki Pawlickiego zwracają uwagę szczególnie na rozwój infrastrukturalny miasta:

  • nowe drogi, ronda, łączniki,
  • przebudowę osiedli,
  • powstanie Spichlerza Polskiego Rocka czy Kamienicy Kultury,
  • wysiłki rewitalizacyjne,
  • swoisty boom budowlany, który zapoczątkował realizowany od kilku lat program budowy mieszkań czynszowych.
 

Hasło "Rozwój" towarzyszyło zresztą ekipie Pawlickiego w 2014 roku. Niedawno w rankingu pisma samorządowego Wspólnota Jarocin po raz kolejny został liderem inwestycji w Wielkopolsce. W kraju Jarocina znalazł się na 13. miejscu. "Wyprzedzamy takie miasta jak Pleszew, Września czy Krotoszyn" - podkreślają samorządowcy.  

Poczynania Pawlickiego nie zawsze spotykały się jednak ze społeczną akceptacją. W 2015 roku, na kanwie zmian w oświacie - przekształcaniu placówek publicznych  - w mieście powstał Komitet Referendalny, który doprowadził do głosowania nad odwołaniem burmistrza i rady miejskiej. Ponad 95 procent tych, którzy poszli wówczas do urn, chciało by władze miasta zakończyły rządzenie przed upływem kadencji. Samo referendum było jednak niewiążące, ze względu na zbyt niską frekwencję, a jego wynik środowisko burmistrza przyjęło jako potwierdzenie właściwego kierunku zmian. 

Pawlicki wygrał poprzednie wybory w 2018 roku w pierwszej turze, a jego stowarzyszenie Ziemia Jarocińska wzięła większość mandatów w radzie miejskiej. Z jednej strony to daje ugrupowaniu burmistrza (a w zasadzie burmistrzowi) niemal pełnię władzy, z drugiej - co podkreślają członkowie ZJ - powoduje, że spada na nich również odpowiedzialność za to, co dzieje się w jarocińskim samorządzie.

Otoczenie Adama Pawlickiego

Na przestrzeni dekad zmieniło się również otoczenie Adama Pawlickiego. Wielu jego dawnych, ważnych współpracowników jest dzisiaj albo poza jarocińskim samorządem, albo otwarcie krytykuje poczynania włodarza gminy. Obserwatorzy lokalnej polityki podkreślają, że rośnie też tzw. opozycja pozaratuszowa. Nie brakuje jednak nazwisk i twarzy, które z Pawlickim są i były od 2002 roku i wiernie trwają przy szefie ZJ. Pojawili się też nowi.  

"Tak, jak w każdej firmie, słabe ogniwa trzeba wymieniać. Dzięki temu praca w samorządzie jest na coraz wyższym poziomie (…) - stwierdził Pawlicki w wywiadzie udzielonym na początku tego roku Gazecie Jarocińskiej i portalowi jarocinska.pl [pełna treść TUTAJ].  

Poza głosami krytyki ze strony opozycji, w ostatnich latach często podnosi się, że szef gminy "przestał słuchać mieszkańców" i dawać im możliwość współdecydowania. Szczególnie w przypadku strategicznych dla miasta i gminy inwestycji. 

[DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD WIDEO]

Z Ziemi Jarocińskiej do sejmu? 

Od dawna mówi się, że Adam Pawlicki opuści Jarocin i zajmie się wielką polityką. Burmistrz był członkiem i przedstawicielem na teren kaliski partii Porozumienie Jarosława Gowina. Na początku swojej kariery samorządowej należał do SKL-u. Przez pewien moment chełpił się tym, że jest bezpartyjny.  Po drodze nie ukrywał też sympatii dla ruchu Kukiz15. Co ciekawe - w ostatnich wyborach prezydenckich opowiedział się po stronie Andrzeja Dudy.

Podczas ostatnich wyborów do Europarlamentu włodarz gminy dostał dalekie miejsce na liście PiS-u. Przez moment był jedynką na liście Kukiz15. Ostecznie jednak nie wystartował, a ugrupowanie Kukiza nie podało jasnej przyczyny. 

W czerwcu 2021 roku został wybrany do władz Porozumienia Jarosława Gowina. Po roku niespodziewanie zrezygnował, nie tylko z członkostwa we władzach, ale i partii [więcej o tym pisaliśmy TUTAJ].

Teraz sam mówi: "Jestem bezpartyjny, choć nadal podzielam poglądy Zjednoczonej Prawicy". Potwierdzeniem może być udostępnienie miejsca w Jarocinie przy ul. Gołębiej na biuro poselskie Dariusza Olszewskiego, posła Solidarnej Polski [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].  

[DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD WIDEO]

Obecna kadencja Adama Pawlickiego upływa również w sferze problemów w kwestiach prawnych. Pawlicki komentuje zwykle, że zainteresowanie służb – między innymi prokuratury - jego osobą i otoczeniem, to wynik działania opozycji i „bezpodstawnych donosów”. Latem prokuratura umorzyła postępowanie dotyczące sprzedaży ponad 40 ha gruntów w centrum Jarocina [WIĘCEJ NA TEN TEMAT TUTAJ]

W kwietniu ubiegłego roku Pawlicki stracił na trzy miesiące prawo jazdy [o tym więcej przeczytasz TUTAJ]. Przyczyną było przekroczenie dozwolonej prędkości. Sam w mediach społecznościowych przyznał się do tego i przestrzegał innych kierowców przed nieprzestrzeganiem przepisów drogowych.

W połowie tego roku Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do Sądu Rejonowego w Jarocinie akt oskarżenia przeciwko Adamowi Pawlickiemu, któremu stawia aż pięc zarzutów [szczegóły znajdziesz TUTAJ]. Proces się jeszcze nie rozpoczął.

[DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD WIDEO]

A Wy jak oceniacie rządy Adama Pawlickiego? Czego byście oczekiwali od burmistrza Jarocina? Czy zasługuje na kolejną kadencję? 

Samorządowa droga Adama Pawlickiego na zdjęciach - zobaczcie w galerii. Wiele zdjęć nigdy nie było publikowanych. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy