Grupa mieszkańców Goliny i Jarocina od dłuższego czasu prowadzi działania protestacyjne wobec planów budowy elektrociepłowni w Golinie oraz przeznaczenia dodatkowych terenów pod rozbudowę Wielkopolskiego Centrum Recyklingu w Jarocinie (dawnego ZGO).
Autorzy petycji uważają, że podpisów byłoby znacznie więcej, ale niektórzy się boją
Plany te zostały zawarte w zmianach w studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego gminy Jarocin. Uchwalenie dokumentu też spotkało się z akcjami protestacyjnymi [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].Jednym z elementów protestu jest petycją, którą autorzy kierują do radnych i władz gminy Jarocin. Zawarli w niej także żądania wyeliminowania uciążliwych zapachów w Jarocinie i Golinie oraz uwzględnienia opinii mieszkańców przy podejmowaniu decyzji, które - jak uzasadniają - trwale zmieniają ich miejsce zamieszkania.
Podpisy pod petycją były zbierane kilka miesięcy na terenie Goliny i Jarocina. Podsumowanie akcji zaprezentowane zostało podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, która odbyła się przed Urzędem Miejskim w Jarocinie [WIDEO NA DOLE].
- Zebraliśmy prawie 5.700 podpisów, a zbieranie nadal trwa. Byłoby ich znacznie więcej, ale wiele osób mówiło, że chętnie by podpisały petycję, jednak są w jakiś sposób uzależnione od gminy czy gminnych spółek i się boją - poinformował Radosław Żyto z Goliny, ktory jest jednym z inicjatorów akcji.
Z kolei Urszula Korzyniewska z Jarocina dziękowała mieszkańcom za zaangażowanie przy zbieraniu podpisów pod petycją.
- Mam nadzieję, że nasze działania będą poważane przez nasze władze i dzięki temu, co robimy, jak działamy na rzecz naszego środowiska, za kilka lat będziemy mogli mówić, że żyjemy w Jarocinie, w którym powietrze jest czyste i nie odczuwamy żadnych, niepotrzebnych, nieprzyjemnych odorów - mówiła Urszula Korzyniewska.
W petycji o wpływie mieszkańców na to, co się dzieje i na wyznaczanie kierunków rozwoju gminy Jarocin
Zdaniem Radosława Zyto planowana w Golinie spalarnia odpadów ma być usytuowana zbyt blisko domów i ujęć wody [co mieszkańcy sądzą o planach budywy spalarni - zobacz TUTAJ].
- Cały czas mamy pytania, na które władze Jarocinie nie chcą nam odpowiedzieć. Pomijany jest wątek utylizacji odpadów niebezpiecznych, jakie powstają po procesie spalania. Nie mówi się o kumulacji uciążliwości, jakie występują w Golinie. Nie próbuje się tych problemów rozwiązać a dokłada się jeszcze kolejne - zaznaczył Radosław Żyto.
Mieszkaniec Goliny przedstawił także wyniki konsultacji, które przeprowadzono wśród mieszkańców na zlecenie gminy Jarocin. Zadano im pytanie: „Czy uważa Pani/Pan, że ma wpływ na to, co dzieje się w gminie Jarocin?”. 43,5% pytanych odpowiedziało, że „raczej nie ma wpływu” a 24,7%, że „raczej ma wpływ”.
- A my chcemy mieć realny wpływ na to, co się dzieje i na wyznaczanie kierunków rozwoju - podkreślił Radosław Żyto.
Co myślicie o sprawie? Cekamy na wasze komentarze i uwagi.
CZYTAJ TAKŻE
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.