Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina został zaproszony do Warszawy na posiedzenie senackiej komisji środowiska.
Burmistrz przedstawił rozwiązania w jarocińskiej gospodarce wodno-ściekowej
W trakcie obrad rozmawiano o innowacyjnych rozwiązaniach w gospodarce wodno-ściekowej. Włodarz gminy Jarocin przedstawił nowoczesne technologie, które zostały w tej dziedzinie zastosowane na naszym terenie.
- W 20. rocznicę zakończenia negocjacji Polski z Unią Europejską podczas komisji w Senacie przedstawiłem rozwiązania zastosowane w jarocińskiej gospodarce wodno-ściekowej, które są najnowocześniejsze w Polsce - relacjonuje Adam Pawlicki.
Chodzi o technologie zastosowane w trakcie modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy, w wyniku, której ma powstać Stacja Odzysku Surowców [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].
- Zakończyliśmy proces oczyszczania, a rozpoczynamy proces odzysku surowców z osadów i ze ścieków: fosforu, gazu, energii elektrycznej. Gospodarka o obiegu zamkniętym w Jarocinie jest pierwszą w Polsce. To, co robimy, to milowy krok naprzód w stosunku do innych samorządów - uważa burmistrz Jarocina.
Burmistrz Jarocina: „Nie ma takiej instalacji w Europie, na wschód od Amsterdamu”
W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy budowana jest innowacyjna instalacja do odzysku fosforu z wód pościekowych [więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ]. Gmina Jarocin ma go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych, które w ostatnim czasie poddane zostały rewitalizacji.
„Jest to pionierska inwestycja, pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z czterech w Europie. Przyjazna środowisku technologia odzyskiwania fosforu z osadów pościekowych powstała w Kanadzie i jest stosowana od 15 lat w oczyszczalniach w Kanadzie i USA. Wdrażana jest także na oczyszczalni w Tel Awiwie. Już wkrótce stosowana będzie też w Cielczy” - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Jarocinie.
Na europejskim rynku technologia wprowadzana jest przez firmę Krevox - Europejskie Centrum Ekologiczne. W ostatnich latach zastosowano ją w trzech oczyszczalniach: w Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii.
- Nie ma takiej instalacji w Europie, na wschód od Amsterdamu - twierdzi Adam Pawlicki.
Co myślicie o tych inwestycjach?
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.