Reklama

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki został zaproszony do Senatu na posiedzenie komisji środowiska

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Jarocin

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki został zaproszony do Senatu na posiedzenie komisji środowiska - Zdjęcie główne

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki został zaproszony do Senatu na posiedzenie komisji środowiska | foto Gmina Jarocin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki został zaproszony do Senatu na posiedzenie komisji środowiska.

Reklama

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina został zaproszony do Warszawy na posiedzenie senackiej komisji środowiska.

Burmistrz przedstawił rozwiązania w jarocińskiej gospodarce wodno-ściekowej

W trakcie obrad rozmawiano o innowacyjnych rozwiązaniach w gospodarce wodno-ściekowej. Włodarz gminy Jarocin przedstawił nowoczesne technologie, które zostały w tej dziedzinie zastosowane na naszym terenie.

- W 20. rocznicę zakończenia negocjacji Polski z Unią Europejską podczas komisji w Senacie przedstawiłem rozwiązania zastosowane w jarocińskiej gospodarce wodno-ściekowej, które są najnowocześniejsze w Polsce - relacjonuje Adam Pawlicki.

Chodzi o technologie zastosowane w trakcie modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy, w wyniku, której ma powstać Stacja Odzysku Surowców [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

- Zakończyliśmy proces oczyszczania, a rozpoczynamy proces odzysku surowców z osadów i ze ścieków: fosforu, gazu, energii elektrycznej. Gospodarka o obiegu zamkniętym w Jarocinie jest pierwszą w Polsce. To, co robimy, to milowy krok naprzód w stosunku do innych samorządów - uważa burmistrz Jarocina.

Burmistrz Jarocina: „Nie ma takiej instalacji w Europie, na wschód od Amsterdamu”

W ramach modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy budowana jest innowacyjna instalacja do odzysku fosforu z wód pościekowych [więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ]. Gmina Jarocin ma go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych, które w ostatnim czasie poddane zostały rewitalizacji.

„Jest to pionierska inwestycja, pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z czterech w Europie. Przyjazna środowisku technologia odzyskiwania fosforu z osadów pościekowych powstała w Kanadzie i jest stosowana od 15 lat w oczyszczalniach w Kanadzie i USA. Wdrażana jest także na oczyszczalni w Tel Awiwie. Już wkrótce stosowana będzie też w Cielczy” - czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

Na europejskim rynku technologia wprowadzana jest przez firmę Krevox - Europejskie Centrum Ekologiczne. W ostatnich latach zastosowano ją w trzech oczyszczalniach: w Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii.

- Nie ma takiej instalacji w Europie, na wschód od Amsterdamu - twierdzi Adam Pawlicki.

Co myślicie o tych inwestycjach? 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy