Reklama

Mieszkańcy Goliny obawiają się elektrociepłowni. Rozpoczęli akcję protestacyjną

Opublikowano: pt, 21 maj 2021 10:21
Autor: | Zdjęcie: Dzisiaj protestujący mieszkańcy rozmawiali w Golinie w ekipą telewizji

Mieszkańcy Goliny obawiają się elektrociepłowni. Rozpoczęli akcję protestacyjną  - Zdjęcie główne

foto Dzisiaj protestujący mieszkańcy rozmawiali w Golinie w ekipą telewizji

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy Goliny obawiają się elektrociepłowni. Rozpoczęli akcję protestacyjną. Banery głoszące hasła i treści sprzeciwiające się planowanym inwestycjom pojawiły się nie tylko w samej miejscowości, ale i na profilu sołectwa w mediach społecznościowych.

Reklama

Już nie tylko elektrociepłownia, ale i biogazownia oraz łącznik drogowy. Mieszkańcy rozpoczęli akcję protestacyjną

Pierwsze informacje na temat planów budowy elektrociepłowni w Golinie pojawiły się na początku 2020 roku. Obiekt byłby potocznie mówiąc spalarnią odpadów zasilaną tzw. frakcją RDF  (frakcja kolorystyczna o dużej wartości opałowej odpadów, które nie nadają się do recyklingu - przyp. red.).

Niemal natychmiast po ogłoszeniu planów związanych z inwestycją w Golinie odbyło się zebranie mieszkańców, na którym podjęta został uchwała wyrażająca sprzeciw ponad 130 osób wobec budowy tego typu obiektu w ich miejscowości.

Po ośmiu miesiącach ciszy w tym temacie - w październiku ubiegłego roku - gmina Jarocin przystąpiła do zmian w planie zagospodarowania części Goliny, na co zgodziła się większość radnych. Umożliwia ona budowę nie tylko elektrociepłowni w tej miejscowości, ale i biogazowni. Tę ostatnią ma w planach właściciel miejscowych Zakładów Przemysłu Mięsnego Biernacki.  

Mieszkańcy obawiają się elektrociepłowni i są przeciwni budowie nowej drogi według zaproponowanego projektu

Kolejną inwestycją, która wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców Goliny jest budowa łącznika drogowego do terenów inwestycyjnych, gdzie znajduje się między innymi ubojnia drobiu Farmio. Nowe połączenie miałoby zmniejszyć ruch ciężkich samochodów w centrum miejscowości, a dokładnie z ulicy Dworcowej. Zgodnie z projektem trasa ma być łącznikiem od drogi krajowej nr 15 - ulicy Asfaltowej do drogi na Obrę.

- To najkorzystniejsze rozwiązanie. W ten sposób można odciążyć mieszkańców od tego uciążliwego transportu ciężarowego - stwierdza burmistrz Adam Pawlicki. 

Inwestycja jest na etapie przygotowawczym. Gmina czeka na wydanie przez Starostwo Powiatowe w Jarocinie pozwolenia na budowę. Po jego uzyskaniu zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jeśli dotacja zostanie przyznana, budowa nowej drogi powinna się rozpocząć w 2022 roku.

Zanim to jednak nastąpi burmistrz Jarocina ogłosił konsultacje społeczne w sprawie budowy nowego traktu.

- Jesteśmy przygotowani do realizacji tej ważnej inwestycji, ale jej wykonanie jest uzależnione od wyniku konsultacji. Jeśli mieszkańcy nie będą chcieli budowy alternatywnego połączenia do strefy, to pieniądze przeznaczymy na inne inwestycje w gminie - zaznacza burmistrz Adam Pawlicki.

Mieszkańcy Goliny obawiają się elektrociepłowni. Rozpoczęli akcję protestacyjną uwarunkowaną stanem pandemii

Te działania gminy sprowokowały grupę mieszkańców Goliny do podjęcia akcji protestacyjnej. Ze względu na ograniczenia spowodowane stanem epidemii odbywa się ona głównie w formie rozwieszanych  w miejscowości banerów oraz treści umieszczanych na profilu sołectwa Golina i Stefanów w mediach społecznościowych.

Goliniacy obawiają się wpływu elektrociepłowni na środowisko, ich zdrowie i jakość życia.

Z kolei, jeśli chodzi o  łącznik do terenów inwestycyjnych, to protestujący podkreślają, że nie są przeciwni samej budowie drogi, ale ich zdaniem, projekt jest niekompletny, ponieważ nie zawiera kilku elementów, bez których nie uda się wyprowadzenie ruchu ciężarówek z centrum Goliny.

Wymieniają między innymi: budowę ulicy Zagajkowej, przebudowę skrzyżowania z drogą krajowa nr 15 i ulicy Dworcowej w stronę Starej Obry oraz nowego połączenia z ubojnią drobiu Farmio, które miałoby ominąć obszar zabudowany.   

Mieszkańcy Goliny protestują nie tylko przeciw elektrociepłowni. Co na to władze gminy?

Wiceburmistrz Bartosz Walczak uważa, że protest jest inicjatywą kilku osób, które prowadzą swego rodzaju grę polityczną i szkodzą pozostałym mieszkańcom Goliny.

- Na jednym z zebrań w Golinie mieszkańcy postulowali, żeby odciążyć ulicę Dworcową i wycofać stamtąd ruch ciężkich samochodów. Apelowali, aby burmistrz pomyślał o budowie innej, alternatywnej drogi do terenów inwestycyjnych. Do urzędu trafiło także pismo w tej sprawie podpisane przez ponad 100 mieszkańców. Dostarczył je sołtys Goliny, który teraz protestuje i podważa konsultacje, które burmistrz ogłosił w sprawie budowy nowej drogi - stwierdza wiceburmistrz.

Zdaniem Bartosza Walczaka do pewnego momentu wszystko „szło zgodnie z planem”.

- Jesienią mieliśmy składać wniosek o pozyskanie środków na budowę tej drogi. Ale grupa radnych opozycyjnych ściągając telewizję do Jarocina zaczęła wmawiać, że burmistrz buduje sobie w Golinie drogę dojazdową do swoich pół.To nie jest prawdą, ponieważ od kilkunastu lat Adam Pawlicki posiada tereny w Golinie, do których prowadzą trzy drogi i nie potrzebuje następnej - uważa zastępca burmistrza. - W tej sytuacji poczekamy na wyniki konsultacji. Jeśli mieszkańcy opowiedzą się przeciwko budowie tej drogi, to spełnimy ich wolę. W gminie jest wiele miejsc, gdzie ludzie czekają na drogi - dodaje Bartosz Walczak.

Sołtys Goliny przyznaje, że sam był za tym, aby powstała nowa droga do terenów inwestycyjnych. - Ale to, co jest planowane, nie rozwiąże problemu. Ten łącznik nic nie daje, bo on się zaczyna w polu i kończy na drodze powiatowej (odcinek ul. Dworcowej w stronę Obry - przyp. re.), która nie jest dostosowana do tego, żeby tam jeździły duże, ciężkie pojazdy. To jest najgorszy odcinek na terenie sołectwa. Jeśli on nie zostanie przebudowany, to ten nowy łącznik nic nie zmieni - uważa Ryszard Żyto.  

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (23)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -0

  zagadka

  na czym obecnie oparta jest gospodarka gminy jarocin ?

  • 4 miesiące temu | ocena +8 / -0

   Goliniak:)

   Na własnej kieszeni burmistrza...

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -1

  TomBaz

  Łącznik do strefy TAK jest bardzo potrzebny Biogazownia NIE.

 • 4 miesiące temu | ocena +21 / -1

  Tak trzymać Golina

  Brawa dla mieszkańców Goliny. Nie dajcie sobą pomiatać. Burmistrz ma być dla Was, a nie Wy dla burmistrza. Pawlicki ma zakłóconą hierarchię wartości, najpierw własne ego i zachcianki potem interes mieszkańców.

  • 4 miesiące temu | ocena +7 / -1

   Mieszkaniec miasta Jarocin znający kulisy szemranego ROZWOJU

   Dokladnie: najpierw dobro i interes mieszkańców, a nie własny ROZWÓJ i Kanbudu.

 • 4 miesiące temu | ocena +13 / -2

  obserwator

  co za gadanie, chce zapytać mieszkańców a po wyrażeniu przez nich zgody wystąpi o finansowanie a jak nie to te pieniądze przeznaczy na inny cel. o czym on mówi? znów coś kręci

 • 4 miesiące temu | ocena +17 / -3

  Mieszkaniec miasta Jarocin znajacy kulisy szemranego ROZWOJU

  Jak mieszkańcy Goliny zgodzą się na budowe 1. Spalarni resztek odpadów z ZGO, 2. Biogazowni 3. Drogi przy gruntach skazanego, to dla mnie są przegrani.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -24

  Popo

  Janusze same nie wiedzą czego chcą, droga - źle, jak są zakłady pracy też nie dobrze, lepiej niech to stoi 50 km dalej. Takim nie dogodzisz

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Goliniak:)

   Popo zapraszamy do Goliny pomieszkać parę lat przy ul Dworcowej.wtedy na własnej skórze może prędzej oddechu stwierdzisz o co chodzi.

  • 4 miesiące temu | ocena +16 / -1

   Mieszkaniec miasta Jarocin znający kulisy szemranego ROZWOJU

   Wlasnie tak o mieszkańcach Goliny, myślą Skazany za I radni ZJ: Janusze wybudujemy wam spalarnie resztek odpadów z ZGO, biogazownia i drogę przy gruntach naszego szefa dla waszego dobra Janusze.

  • 4 miesiące temu | ocena +21 / -3

   Mieszkaniec gminy Jarocin

   Sam jestes przyslowiowym januszem Daleko od Ciebie wiec sie nie wymadrzaj Zakłady pracy sa ale dla kogo ???napewno nie dla Polakow Niech Pan Burmistrz powie teraz ilu Ukraincow pracuje farmio czy tez u biernackiego Jedno wielkie dziadostwo Szlak mnie trafia jak widzę takich włodarzy którzy na krzywdzie ludzkiej chca sie dorobic Ludzie musza po 100 km do pracy jezdzic bo tu żadnego porządnego zakladu nie ma A ten niby lacznik który akurat bedzie biegl przez dojne ziemie pana burmistrza nie odciazy ulicy dworcowej bo i tak tiry beda musialy przez nia przejechac by dostać sie do zakladu biernackiego

   • 4 miesiące temu | ocena +11 / -2

    Kapt.NEMO

    Święte słowa,pracowałem prawie dwa lata w Farmio i to prawda że 90%(nie licząc biura)to Ukraińcy i nie tylko przez dyrekcje lepiej traktowani niż Polacy

 • 4 miesiące temu | ocena +14 / -2

  Golina

  Droga tak,ale żeby nie okazało się potem że do elektrocieplowni ona idzie...i po to była potrzebna

 • 4 miesiące temu | ocena +24 / -1

  Golinianka

  My się nie obawiamy. My NIE CHCEMY elektrociepłowni w GOLINIE.!

 • 4 miesiące temu | ocena +15 / -0

  Jordan

  A budowa że dróg osiedlowych w Golinie już się rozpoczęła? Czy znowu obiecanki cacanki?

 • 4 miesiące temu | ocena +4 / -12

  Janusz, janusze

  Mam pytanie czy sołectwo i mieszkańcy wraz z właścicielami firm na ich terenie dorzucą się w razie wypadku drogowego i kolejowego na odszkodowanie i leczenie osób poszkodowanych w razie udziału ich pojazdów. Przypuszczam że łącznik to jest ominięcie ulicy Dworcowej gdzie dochodzi do dan.... scen.

  • 4 miesiące temu | ocena +13 / -2

   Serce Goliny

   Ci co dali pozwolenie na budowe takich zakladow pracy w centrum wsi i na jej obrzeżach powinni wyplacac wszystkie odszkodowania z tytulu kolizji wypatkow itp zdarzen losowych

   • 4 miesiące temu | ocena +0 / -6

    Miru$

    To gdzie mają być w końcu te zakłady? W lesie?

    • 4 miesiące temu | ocena +4 / -0

     Golinianka

     Mirus mysle ze tam gdzie mieszkasz bylo by odpowiednie miejsce by powstaly nowe miejsca pracy dla Ukraińców

 • 4 miesiące temu | ocena +27 / -5

  Radek Żyto

  SPROSTOWANIE! Mieszkańców oburza forma i zakres przeprowadzanych "konsultacji społecznych". Treść pytań odbiega od nakreślonych celów. Informacje na w/w temat nie są na funpage sołectwa a profilu Stop Elektrociepłowni w Golinie. Informacja o tym została ucięta w grafice do tego artykułu. Ponadto mieszkańcy podkreślają fakt, że wraz z łącznikiem projektowana była koncepcja budowy punktu przeładunkowo-rozładunkowego PKP, która była pomijana w nazwach zadań i nadal Gazeta pomija ten wątek. Dlaczego? Planowany łącznik nie łączy się z terenami inwestycyjnymi. Planowana droga kończy się na ul. Dworcowej w stronę Starej Obry. Łącznik od terenów inwestycyjnych oddzielają tory kolejowe. Samochody ciężarowe, które będą chciały dojechać do ubojni kurczaków i tak będą musiały jechać przez teren zabudowany wsi. Jarocin przetwarza około 80-90 tys. ton odpadów rocznie. W 2020 roku Jarocin uzyskał 77% odzysku. Z tego wynika, że do innej formy przetworzenia zostaje ok. 20 tys. ton rocznie. Budowa elektrociepłowni w Golinie zakłada przetwarzanie odpadów na poziomie 60 tys. ton rocznie z możliwością modułowej rozbudowy instalacji! Czy to oznacza, że aby elektrociepłownia w Golinie mogła wykorzystywać swoje pełne możliwości – przetwarzania 60 tys. ton odpadów rocznie, poza dostawami z Jarocina będzie do nas przyjeżdżało dodatkowych ok. 40 tys. ton odpadów rocznie? Ponadto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie został jeszcze uchwalony. Nawet nie wiemy jakie będą te zmiany, bo plan nie został wyłożony. Chyba że Pani Redaktor wie coś więcej? Na dzień dzisiejszy przepisy nie pozwalają ani na elektrociepłownię ani na biogazownię w tym miejscu.

  • 4 miesiące temu | ocena +11 / -0

   Mieszkaniec miasta Jarocin znający kulisy szemranego ROZWOJU

   Nazywajmy rzeczy po imieniu: będzie to spalarnia resztek odpadów z ZGO, a nie Elektrociepłownia. Elektrociepłownia może być zasilana gazem ziemnym, a ziemianie chcą pobudowac w Golinie spalarnie.

  • 4 miesiące temu | ocena +17 / -0

   Zyga

   Konsultacje społeczne które organizuje urząd miasta gminy to farsa i popelina. Jeden wieki pic na wodę

 • 4 miesiące temu | ocena +24 / -4

  Radek Żyto

  SPROSTOWANIE! Mieszkańców oburza forma i zakres przeprowadzanych "konsultacji społecznych". Treść pytań odbiega od nakreślonych celów. Informacje na w/w temat nie są na funpage sołectwa a profilu Stop Elektrociepłowni w Golinie. Informacja o tym została ucięta w grafice do tego artykułu. Ponadto mieszkańcy podkreślają fakt, że wraz z łącznikiem projektowana była koncepcja budowy punktu przeładunkowo-rozładunkowego PKP, która była pomijana w nazwach zadań i nadal Gazeta pomija ten wątek. Dlaczego? Planowany łącznik nie łączy się z terenami inwestycyjnymi. Planowana droga kończy się na ul. Dworcowej w stronę Starej Obry. Łącznik od terenów inwestycyjnych oddzielają tory kolejowe. Samochody ciężarowe, które będą chciały dojechać do ubojni kurczaków i tak będą musiały jechać przez teren zabudowany wsi. Jarocin przetwarza około 80-90 tys. ton odpadów rocznie. W 2020 roku Jarocin uzyskał 77% odzysku. Z tego wynika, że do innej formy przetworzenia zostaje ok. 20 tys. ton rocznie. Budowa elektrociepłowni w Golinie zakłada przetwarzanie odpadów na poziomie 60 tys. ton rocznie z możliwością modułowej rozbudowy instalacji! Czy to oznacza, że aby elektrociepłownia w Golinie mogła wykorzystywać swoje pełne możliwości – przetwarzania 60 tys. ton odpadów rocznie, poza dostawami z Jarocina będzie do nas przyjeżdżało dodatkowych ok. 40 tys. ton odpadów rocznie? Ponadto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego nie został jeszcze uchwalony. Nawet nie wiemy jakie będą te zmiany, bo plan nie został wyłożony. Chyba że Pani Redaktor wie coś więcej? Na dzień dzisiejszy przepisy nie pozwalają ani na elektrociepłownię ani na biogazownię w tym miejscu.