reklama
reklama

Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc działa od 20 lat. Zobacz, jak świętowano jubileusz [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc działa od 20 lat. Zobacz, jak świętowano jubileusz [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
85
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Kultura Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc świętowało swoje 20-lecie. Obchody odbyły się nietypowo, bo w Jarocińskim Ośrodku Kultury. Był urodzinowy tort i prezent w postaci występu zwycięzcy IX edycji programu "Mam Talent".
reklama

Na jubileuszowej gali w JOK-u Witaszyce miały bardzo silną reprezentację. Z tej miejscowości są m.in. wiceburmistrz Bartosz Walczak, radni gminni Tadeusz Kuberka i Ireneusz Lamprecht. Obecni byli również przedstawiciele równych zaprzyjaźnionych instytucji i organizacji. W styczniu zeszłego roku ze Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc wyodrębnił się Klub Społeczny "Witaszyce Razem". W cześci artystycznej zaprezentował się zespół wokalny działający w jego ramach. Na początek grupa wykonała piosenkę "Nasze Witaszyce" autorstwa przewodniczącego Kazimierza Florczyka, do której została wykorzystana muzyka Czesława Grudzińskiego z przeboju "Zielone Wzgórza nad Soliną". 

 

Historię i działalność organizacji przybliżyła zebranym prezeska Aniela Kuberka. Każdy z gości otrzymał już na wejściu okolicznościowy znaczek i broszurę wydaną z okazji jubileuszu. Część z wydarzeń, jakie miały miejsce przez minione dwie dekady można było zobaczyć na zdjęciach. Wystawę z holu Jarocińskiego Ośrodka Kultury przez najbliższe tygodnie można będzie oglądać w bibliotece w Witaszycach. 

- Każdy jubileusz jest świętem niezwykłym, okazją do wspomnień refleksji. Czasem, by podziękować sobie nawzajem za lata trudu i poświęceń oraz do tego, aby się zatrzymać, zaczerpnąć nowej energii na dalsze lata. W miesiącu lutym bieżącego roku minęło 20 lat od momentu, kiedy to grupa osób, pełna zapału do działania na rzecz społeczności lokalnej, powołała nasze stowarzyszenie. A za parę dni będzie 20 lat jak stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego .W centrum uwagi zarządu w minionym dwudziestoleciu było realizowanie celów statutowych i zapewnienie członkom czynnego udziału w działalności stowarzyszenia. Zarząd ustawicznie poszukiwał środków zewnętrznych na realizację zadań statutowych. Staliśmy się rozpoznawalni, pozyskaliśmy wielu sympatyków i partnerów do wspólnego działania. Wzrosła też liczebność naszej organizacji z 65 członków do 128 obecnie - podkreśliła prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc. 

Specjalne podziękowania otrzymali założyciele stowarzyszenia: Marian Sikorski, Jerzy Baranowski, Roman Fic,  Antoni Ulatowski i Ryszard Woś oraz długoletnia członkini zarządu - Sylwia Wyduba-Drańczuk. 

Długie wystąpienie przy tej okazji miał 92-letni Marian Sikorski, który przypomniał o tym, że stowarzyszenie powstało po to, aby ocalić pamięć o Witaszycach jako największej wsi przemysłowej w Polsce. Na zakończenie wspomniał o tym, że od 77 lat jest harcerzem i w zeszłym roku zrobił uprawnienia instruktorskie. W związku z tym życzył prezesce Anieli Kuberce, aby szefowała ona stowarzyszeniu tak długo jak on należy do ZHP. 

Z kolei Jerzy Baranowski wspomniał, że nie byłoby Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc, gdyby nie Klub Dyskusyjny, który zawiązał się w 1998 roku miejscowej bibliotece, przy okazji obchodów 650-lecia miejscowości. 

Do Anieli Kuberki, prezeski Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc ustawiła się długa kolejka z życzeniami

Przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc wręczyli podziękowania osobom, które wspierają ich w codziennej działalności. Były to małe latarenki. Wiele z tych osób zrewanżowało się również życzeniami, kwiatami i prezentami, które przekazali na ręce Anieli Kuberki. Wśród delegacji byli m.in. przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, sołectwa i OSP WitaszyceKlubów Społecznych z Jarocina, Goliny, Mieszkowa i Wilkowyi, Centrum Usług Społecznych w Jarocinie, Jarocińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Chóru Mieszanego im. K. T. Barwickiego, Muzeum Regionalnego, Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, firmy Hydro-Marko z Jarocina oraz Stowarzyszenia RoweLOVE Jarocin.

Wiceburmistrz Bartosz Walczak zapowiedział, że prezentem dla stowarzyszenia będzie zabawa karnawałowa. Podkreślił, że wśród członków stowarzyszenia czuje się jak w rodzinie i nie ma możliwości, aby nie odebrał telefonu od prezeski Anieli Kuberki, nawet jeżeli dzwoni ona późnym wieczorem.

Goście wyrażali podziw dla pomysłowości i zaangażowania członków stowarzyszenia, chwalili współpracę i życzyli wielu sukcesów na kolejne lata działalności. Jako przedostatnia głos zabrała Agnieszka Borkiewicz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, a zarazem radna powiatowa. Tym razem występowała jednak w innej roli. Wspólnie ze swoim tatą - Tadeuszem Kuberką, podziękowała swojej mamie - Anieli Kuberce.

Kolejkę z życzeniami zamknęli przedstawiciele witaszyckiej organizacji, którzy postanowili - wbrew jej woli - podziękować swojej szefowej. Jak podkreśliła prowadząca jubileuszową imprezę Wiesława Czyż, dopuścili się tym samym aktu niesubordynacji.      

- Anielko, Vince Lombardi powiedział, że liderem można się stać dzięki wielkiemu wysiłkowi, który jest ceną, jaką trzeba zapłacić za osiągnięcie jakiegokolwiek sensownego celu. Ty tych celów już osiągnęłaś mnóstwo w swojej pracy społecznej i nie tylko. I ciągle wyznaczasz kolejne. Dziękujemy Ci za to, że jesteś naszym liderem. Dziękujemy Ci za wysiłek i pracę, i zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności. Dziękujemy Ci za wspólnie spędzone chwile i możliwość współpracy. I życzymy Ci zdrowia i wielu szczęśliwych chwil na najbliższe dni, miesiące i lata - powiedziała wiceprezeska, która zabrała głos w imieniu członków Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc oraz Klubu Społecznego "Witaszyce Razem". 

Zebrani odśpiewali prezesce i stowarzyszeniu "Sto lat", a na scenie pojawił się urodzinowy tort, którego mieli okazję spróbować wszyscy goście jubileuszowej gali.

- Jestem tak bardzo wzruszona, że nie potrafię mówić. Jesteście dla mnie naprawdę całym światem. Bardzo, bardzo Wam za wszystko dziękuję - stwierdziła Aniela Kuberka. 

Obchody zakończyły się występem Jakuba Herforta, zwycięzcy IX edycji programu "Mam Talent". Publiczność świetnie się bawiła śpiewając z nim znane przeboje. 

Czym zajmuje się Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc?  

Stowarzyszenie na rzecz Witaszyc stawia sobie za cel przede wszystkim umacnianie więzi między mieszkańcami. Członkowie organizacji podjęli szereg inicjatyw, dotyczących problemów społecznych tej miejscowości. Tradycją stało się organizowanie półkolonii dla dzieci (przez 15 lat dla 850 dzieci), cyklicznych spotkań towarzyskich i biesiadnych, świątecznych (przez siedem lat wydawano po około 700 paczek dla dzieci) oraz sportowych (biegi, rajdy rowerowe). Staraniem stowarzyszenia w 2006 roku  wydana została publikacja „Witaszyce Wczoraj i Dziś” z zarysem historii Witaszyc, kalendarium i planem wsi. W 2007 roku wydano również wspomnienia o śp. księdzu Tadeuszu Nagelu, który był honorowym członkiem stowarzyszenia.

Pod patronatem stowarzyszenia prowadzone były cykliczne akcje „Piękne Witaszyce”, podczas których właściciele posesji rywalizują o miano tej najładniejszej. Z inicjatywy stowarzyszenia w wakacje letnie przez pierwsze trzy lata prowadzona była „szkółka piłkarska”. Dzięki ich staraniom w miejscowej bibliotece powstała Izba Tradycji Ziemi Witaszyckiej, która ma przyczynić się do głębszego poznania historii miejscowości oraz zintegrować lokalne środowisko. Przez wiele lat prezesem stowarzyszenia był Mieczysław Waszak, który zmarł w czerwcu 2013 roku. Dla uczczenia jego pamięci ośmiokrotnie organizowano okolicznościowy memoriał w halowej piłce nożnej. W ramach projektów seniorzy mają możliwość korzystania z zajęć na basenie. Uczestniczą również w gimnastyce, uprawiają turystykę rowerową oraz szkolą się z nowych technologii. 

W 2018 roku przyczynili się do odrestaurowania pomnika Ofiar Katynia i poległych w obronie Ojczyzny, który znajduje się na cmentarzu przykościelnym oraz przejęli opiekę nad tą mogiłą. Zajmują się również grobami byłych właścicieli majątku Witaszyce. W 2021 roku, jeszcze w czasie pandemii, aktywnie włączyli się w renowację figurki Matki Bożej znajdującej się przy ul. Wolności. Poświęcenie odbyło się w lipcu. W tym samym roku, dzięki staraniom członka stowarzyszenia uczestnikom Powstania Wielkopolskiego zostały przyznane krzyże powstańcze, które umocowano na czterech mogiłach. We współpracy z historykiem Wojciechem Talagą, wolontariuszami ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Jarocinie oraz  kibicami Lecha z Jarocina i Środy Wielkopolskiej odrestaurowany został grób jednego z miejscowych powstańców. Członkowie organizacji pamiętali również o swoim krajanie - Kazimierzu Tomaszu Barwickim. Z okazji 150. rocznicy jego urodzin odsłonięto pamiątkową tablicę oraz posadzono platan nazwie "Dyrygent". Przygotowano też okolicznościową wystawę poświęconą założycielowi kół śpiewaczych. W 2022 roku przygotowano inscenizację wiersza "Rzepka" Juliana Tuwima, z którą kilkakrotnie występowali przy różnych okazjach. 

W tym roku zawiązała się grupa nieformalna "Ocalić od zapomnienia", która przyczyniła się do odnowienia pomnika na starym cmentarzu w Witaszycach oraz dodaniu nowych tablic z nazwiskami bohaterów z okresu Powstania Wielkopolskiego, wywodzących się z parafii Witaszyce oraz członków Grupy Porządkowej pod dowództwem Franciszka Sameli (tzw. Grupy Sameli), którzy w czasie II wojny światowej pośpieszyli z pomocą mieszkańcom Dobrzycy. Uroczystość odsłonięcia odnowionego obelisku odbyła się 10 listopada. Członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc włączają się w organizację pikników i festynów, jak również w działalność charytatywną m.in. na rzecz Michałka Jędrasiaka z Witaszyc oraz Blanki Przybył z Jarocina. Starali się ocalić od zapomnienia to, co przestało w ich miejscowości istnieć m.in. historię kolei wąskotorowej. Pomysłodawcą filmu i albumu o tematyce kolejowej był Krzysztof Fic. Mimo 20 lat działalności stowarzyszenie nie posiada własnej siedziby. Zajęcia i spotkania odbywają się w pomieszczeniach udostępnianych przez szkołę, bibliotekę oraz restaurację "Podmiejską" w Witaszycach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama