Uroczystości odpustowe w Golinie zazWyczaj odbywały się w ostatnią niedzielę sierpnia albo w pierwszą niedzielę września. Daty zależne były od tego, w jaki dzień przypadało wspomnienie św. Augustyna (28 sierpnia). Ksiądz Grzegorz Stachurski, który od dwóch lat jest proboszczem golińskiej parafii św. Andrzeja oraz kustoszem sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia zdecydował, że celebracje będą się odbywać co roku w stałym terminie - w ostatnią niedzielę sierpnia.
Jak co roku w Golinie grupy pieszych pielgrzymów zostały przywitane przez proboszcza wraz z delegacją z feretronem, ubraną w tradycyjne stroje ludowe z tego terenu. Największa przyszła z parafii św. Mikołaja w Siedleminie. Pątnicy przybyli również z Jarocina, Witaszyc i Noskowa. Wczoraj (sobota, 26 sierpnia 2023 r.) po raz czternasty do Goliny pielgrzymowali strażacy.
Ksiądz Dariusz Paterczyk, proboszcz noskowskiej parafii Świętej Trójcy wziął udział w koncelebrze razem z księdzem profesorem Pawłem Wygralakiem, dziekanem Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu oraz księdzem seniorem Januszem Pytlikiem, emerytowanym proboszczem z Goliny.
W kazaniu ksiądz Wygralak zwrócił uwagę, że Maryja jako kobieta i matka wiele razy wychodziła naprzeciw ludzkim potrzebom. Miało to miejsce m.in. w Kanie Galilejskiej. Kaznodzieja podkreślił, że w tych czasach szczególnie potrzebujemy pocieszenia, jakie może nam dać właśnie Matka Boża. Mówił również, że najcenniejszym darem, jaki możemy dać drugiemu człowiekowi jest nasza obecność, uśmiech, o którym w kontekście teologicznym wspominała św. Urszula Ledóchowska oraz modlitwa. Podkreślił również znaczenie rodziny jako wspólnoty ojca i matki w wychowaniu dzieci.
Oprawę muzyczną w czasie Eucharystii zapewniła orkiestra dęta z parafii Królików.
Minister Marlena Maląg z sentymentem wspominała pielgrzymki do Goliny ze swoimi dziadkami z Witaszyc
Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Marlena Maląg po raz pierwszy gościła w Golinie przy okazji odpustu połączonego z obchodami 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia, który miał miejsce w sierpniu 2020 roku. Było to w trakcie pandemii koronawirusa. Wtedy nie zorganizowano grup pielgrzymkowych. Zabrakło też otoczki towarzyszącej odpustowi, czyli straganów. W zeszłym roku na zakończenie sumy zawierzyła polskie rodziny opiece Matki Bożej Pocieszenia. W tym roku wspomniała, że ma szczególny sentyment do Goliny z uwagi na to, że była tutaj jako dziecko ze swoimi dziadkami z Witaszyc. Jak co roku na mszy św. obecna była również starosta jarocińska, Lidia Czechak. Po wielu latach przerwy na zaproszenie proboszcza odpowiedział również burmistrz Adam Pawlicki.W tym roku odpustowi towarzyszył Piknik Rodzinny 800+, który zaplanowano w godz. 14.00-18.00. Po południu, od godz. 16.30 trwać będzie Charytatywny Pokaz Mody z udziałem m.in. aktorów znanych z seriali, połączony ze zbiórką na rzecz Domu Dziecka w Górze. Na zakończenie, o godz. 18.00 rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, która wystąpi wspólnie z chórem i baletem w repertuarze patriotycznym zadedykowanym bohaterom Powstania Wielkopolskiego.
Typowym straganom odpustowym oraz festynowym atrakcjom w tym roku towarzyszyła również wystawa sprzętu wojskowego. Niesłabnącą popularnością cieszyła się oczywiście wata cukrowa we wszystkich możliwych kolorach. W ofercie straganów dominowały z kolei zabawki. Trudno byłoby wśród nich znaleźć dewocjonalia.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.