Reklama

W Witaszycach pamiętają o swoim krajanie. Wystawa na rocznicę urodzin

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Kazimierz Tomasz Barwicki urodził się 29 grudnia 1871 w Witaszycach.Od młodych lat interesował się śpiewaniem. 130 lat temu zorganizował w Jarocinie koło śpiewacze, którego tradycje kultywuje do dzisiaj Chór Mieszany im. Kazimierza Tomasza Barwickiego. Był sekretarzem generalnym wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych oraz redaktorem naczelnym miesięcznika "Śpiewak". Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zajął się pracą organizacyjną i doprowadził wielkopolskie koła śpiewacze do wyjątkowego rozkwitu i liczebności. Zmarł w 1931 roku w Poznaniu.

W związku z tą rocznicą w czytelni witaszyckiej filiii Biblioteki Publicznej wczoraj otwarta została wystawa, zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Jarocinie we współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Witaszyc. Wystawę będzie można zwiedzać do końca stycznia, w poniedziałki od godz. 12.00 do 16.00, w pozostałe dni tygodnia w godz. 10.00-14.00.

W Witaszycach obchody 150. rocznicy urodzin Kazimierza Tomasza Barwickiego zorganizowano już pod koniec sierpnia. Z tej okazji na skwerze jego imienia zasadzony został platan „Dyrygent”. Dalsza część uroczystości odbyła się na terenie przy restauracji „Podmiejska”. Na budynku której zawisała tablica pamiątkowa. Odsłonięcia dokonali prezes Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc - Aniela Kuberka oraz zastępca burmistrza Jarocina - Bartosz Walczak. Nie zabrakło też koncertu Chóru Mieszanego im. Kazimierza Tomasza Barwickiego oraz młodzieży Zespołu Szkół w Witaszycach.

Kazimierz Tomasz Barwicki był synem stolarza i Klementyny z Przyborskich. Rodzina przeniosła się z Witaszyc do Jarocina około 1879. W 1888 zmarł mu ojciec, po którym przejął zakład stolarski. W 1889 uzyskał tytuł mistrza stolarskiego. Od młodych lat interesował się śpiewaniem i 22 lutego 1891 zorganizował w Jarocinie koło śpiewacze przy tamtejszym Towarzystwie Przemysłowym. Uczestniczył w zjeździe zjednoczeniowym wielkopolskich kół śpiewaczych, który odbył się w Poznaniu 5 marca 1892. Założyciel Koła Śpiewu w Witaszycach w 1904 r. Trzy lata później, po upadku warsztatu stolarskiego przeniósł się do Poznania. Został tam agentem ubezpieczeniowym towarzystwa, ale nie porzucił działalności na rzecz śpiewu. Dyrygował chórem Harmonia (Łazarz) i Chopin (Wilda od 1910). Od 1908 do śmierci był sekretarzem generalnym wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych, a od 1 stycznia 1911 - redaktorem naczelnym miesięcznika "Śpiewak". W 1911 rozpoczął też działalność drukarską (potem przedsiębiorstwo "Lira"), wydając utwory muzyczne w technice litograficznej.

W 1913 został skazany przez Prusaków na karę finansową i sześć miesięcy więzienia za drukowanie polskich pieśni patriotycznych. W trakcie Powstania Wielkopolskiego był krótko obwodowym komisarzem policyjnym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zajął się pracą organizacyjną i doprowadził wielkopolskie koła śpiewacze do wyjątkowego rozkwitu i liczebności. W latach 1929-1931 był prezesem poznańskiego Koła Śpiewactwa Polskiego. Wydał kilka artykułów na temat historii ruchu śpiewaczego w Wielkopolsce. Zmarł 20 stycznia 1931 roku w Poznaniu.Po jego śmierci syn Mieczysław zajął się prowadzeniem wydawnictwa. Od momentu jego założenia do 1949 wydawnictwo wydało ponad 450 utworów, przede wszystkim chóralnych, jak również literaturę muzyczną dla szkół oraz dzieła kompozytorów polskich. Wydawnictwa te przed 1945 docierały na tereny zarządzane przez Niemców: na Śląsk, Mazury, Warmię, a także na teren Westfalii, Nadrenii, Jugosławii, Holandii, Belgii, Włoch, USA, Chin i Brazylii.

Imieniem Kazimierza Tomasza Barwickiego nazwano chóry w Jarocinie, Borku i na poznańskiej Starołęce. Członkowie jarocińskiego Chóru Mieszanego im. Kazimierza Tomasza Barwickiego ufundowali w 1997 tablicę pamiątkową umieszczoną na murze krużganków kościoła św. Marcina. Co roku spotykają się pod nią na początku marca przy okazji imienin swojego założyciela i kolejnej rocznicy powstania zespołu. Drugą można znaleźć na budynku Cechu Rzemiosł Różnych, który znajduje się przy ulicy noszącej imię Barwickiego. To właśnie w tym miejscu jego rodzina prowadziła zakład stolarski. Trzecia, najstarsza znajduje się na kościele Chrystusa Króla (na zewnątrz, w murze). W Witaszycach już w 2000 roku nazwano jego imieniem skwer, a w sierpniu tego roku pamiątkową tablicę na budynku restauracji "Podmiejska". W plebiscycie "Jarocinianin XX wieku" organiozowanym przez "Gazetę Jarocińską" znalazł się w ścisłej czołówce.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy