Na uroczystości, która odbywała się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Kolarskiego, obecny był Leszek Sibilski, który był inicjatorem ogłoszenia 3 czerwca Światowym Dniem Roweru. To on również zaproponował nadanie szkole takiego imienia. Przed bardzo wielu laty obecny profesor socjologii na jednym z amerykańskich uniwersytetów był pracownikiem tej podstawówki jako nauczyciel wychowania fizycznego. Propozycja znalazła poparcie m.in. wiceburmistrza Bartosza Walczaka, który jest mieszkańcem tej miejscowości i absolwentem tej placówki.
Uchwałę w sprawie nadania imienia szkole Rada Miejska w Jarocinie podjęła 22 września. Wcześniej przez wiele lat patronem Szkoły Podstawowej w Witaszycach był por. Mieczysław Kalinowski, który w październiku 1943 roku zginął pod Lenino. Imię to zostało zniesione w wyniku ustawy dekomunizacyjnej, w ramach której już sześć lat temu zostały zmienione nazwy niektórych ulic.
Leszek Sibilski wręczył specjalne podziękowania dla osób zasłużonych w propagowanie rowerów. Otrzymali je m.in. radny i działacz społeczny Tadeusz Kuberka, prezes stowarzyszenia działającego na rzecz rozwoju infrastruktury rowerowej Andrzej Siliński, emerytowany dyrektor szkoły w Witaszycach Ryszard Jacek, wiceburmistrz Bartosz Walczak, kolarski Mistrz Polski Maciej Paterski, były kolarz i sponsor Mieczysław Mikołajczak oraz aktywista Zygmunt Malina.
Burmistrz Adam Pawlicki: Szkoła podstawowa imienia Światowego Dnia Roweru to brzmi dumnie i światowo
W trakcie uroczystości oprócz nowego sztandaru burmistrz Adam Pawlicki wręczył dyrektorowi Jarosławowi Łukasiewiczowi symboliczny czek na 10 tys. zł na zakup wyposażenia dla placówki.
- Szkoła podstawowa imienia Światowego Dnia Roweru to brzmi dumnie i światowo - powiedział burmistrz Adam Pawlicki, który w swoim wystąpieniu mówił o roli rowerów w sukcesie Powstania Wielkopolskiego. - Rzeczywiście, gdy parę miesięcy temu padła taka propozycja Leszka Sibilskiego, wzbudziło to trochę konsternację. Mamy szkoły z różnymi partriorami i świętymi, a tu szkoła Światowego Dnia Roweru. Przy tej rozmowie był mój zastępca, mieszkaniec Witaszyc i wywiązała się w dyskusja. I Bartek powiedział: "Zróbmy coś oryginalnego. Dlaczego musimy być tak jak w innych miejscowościach? Zróbmy coś odważnego". Wydawałoby się, że to może za mało patriotyczne, za mało dostojne. Słuchajcie, nic bardziej mylnego. Rower niesamowicie wiąże się z niepodległością, z odzyskaniem przez Wielkopolskę wolności, z przyłączeniem Wielkopolski do Polski. W jaki sposób? Na czym oddziały, zwiadowcy Powstania Wielkopolskiego sprawdzali, rozpoznawali teren przed walkami? Na rowerach. Nie wszyscy byli w stanie zapewnić odpowiednie uzbrojenie czy posiadać konie. Hrabia Gorzeński zakupił wiele koni, ale nie dla wszystkich starczyło w powstaniu. Ochotnicy przemieszczali się na rowerach. Różnie mogłoby to Powstanie Wielkopolskiej wyglądać, gdyby zabrakło rowerów.
Nowy sztandar, który dyrektor szkoły przekazał pocztowi sztandarowemu, został poświęcony przez księdza Piotra Nowaka, proboszcza parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Witaszycach. Po tej części uroczystości przedstawiciele poszczególnych klas złożyli na niego uroczyste ślubowanie.
80% dzieci prowadzi siedzący tryb życia. Prezes Andrzej Siliński chce to zmienić
Lucjusz Wasielewski, prezes Wielkopolskiego Związku Kolarskiego i członek zarządu głównego PZKol zapowiedział utworzenie w szkole szkółki kolarskiej. Wiceburmistrz Walczak mówił o wdrożeniu od przyszłego roku programu edukacyjnego poświęconego zasadom bezpiecznej jazdy na rowerze, który ma być realizowany w całej gminie i to nie tylko z myślą o najmłodszych. Z kolei Andrzej Siliński zadeklarował, że prowadzone przez niego stowarzyszenie obejmie patronatem społeczność szkolną i będzie ją wspierać we wszelkich działaniach.
- Proszę państwa żyjemy w kraju, gdzie tylko 20% dzieci uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych. 80% prowadzi siedzący tryb życia.Tylko połowa dzieci w wieku szkolnym korzysta z roweru jako środka transportu. Jako dorośli powinniśmy zrobić wszystko, żeby te proporcje poprawić. Dlatego ta dzisiejsza uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Witaszycach imienia Światowego Dnia Roweru, żeby od najmłodszych propagować jazdę na rowerze, aktywność fizyczną i sport - podkreślił prezes Polskiego Stowarzyszenia dla Rozwoju Infrastruktury Rowerowej.
W części artystycznej zaprezentowały się jako pierwsze przedszkolaki. Była również piosenka w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Ci artyści po swoim występie otrzymali prezenty - białe kaski rowerowe. Wystąpiła również szkolna grupa wokalna. Niespodzianką był pokaz akrobatyki w wykonaniu Jonasza Pakulskiego, absolwenta Szkoły Podstawowej w Witaszycach, który trenuje już od 15 lat.
Przy okazji uroczystości wręczone zostały nagrody za najlepsze prace plastyczne i fotografie o tematyce rowerowej. Trzech zdobywców pierwszego miejsca otrzymało vouchery o wartości 2 tys. zł na zakup rowerów. Z kolei dyrektor Jarosław Łukasiewicz wraz z podziękowaniami dla osób najbardziej zasłużonych dla podstawówki wręczył okolicznościowe flagi z nazwą szkoły. Do niego też ustawiła się długa kolejka osób chcących złożyć życzenia i pogratulować nowego patrona i sztandaru. Wśród delegacji byli przedstawiciele szkół z terenu gminy Jarocin oraz instytucji kultury. Agnieszka Borkiewicz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin podkreśliła, że jest również absolwentką tej placówki. Prezentem dla dyrekcji szkoły były m.in. ręcznie malowane dzwonki rowerowe autorstwa Moniki Kuli.
Na zakończenie odsłonięta została tablica pamiątkowa przy wejściu do szkoły oraz mural poświęcony Światowemu Dniu Roweru, znajdujący się nieopodal, który został namalowany na jednej ze szkolnych ścian.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.