Reklama

Witaszyce. Mieszkańcy aktywnie włączyli się w renowację figurki Matki Bożej

Opublikowano: czw, 27 maj 2021 15:28
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc w ramach swoich celów statutowych w zakresie pielęgnowania tradycji i historii Witaszyc, a także poprawy walorów estetycznych i krajobrazowych, zadecydowało, że w tym roku przystąpi do odrestaurowania figury Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Reklama

Kapliczka znajduje się przy alei Wolności, czyli przy głównej trasie prowadzącej z Jarocina do Kalisza. Jest wkomponowana w mur okalający pałac. Odnowienie tego obiektu sakralnego ma być wotum błagalnym w intencji ustania pandemii koronawirusa.

- Figura została prawdopodobnie pobudowana w latach 1946-1948, wymaga dokonania niezbędnych prac konserwacyjnych i renowacyjnych. Koszt odnowienia to około 12 tys. zł. Połowę tej sumy - 6 tys. zł - zadeklarowała Fundacja Rozwoju Południowej Wielkopolski. Co do reszty, to przeznaczamy na ten cel środki własne. Złożyliśmy też zgłoszenie na zbiórkę publiczną. Symboliczne cegiełki będą rozprowadzane w wyznaczonych sklepach w sołectwie - wyjaśnia Aniela Kuberka, prezeska Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc.


Przy odrestaurowaniu figury zachowana zostanie dotychczasowa architektura zabudowy całego obiektu. Zanim na miejscu pojawią się fachowcy z firmy budowlanej, członkowie organizacji sami przeprowadzili prace porządkowe i przygotowali obiekt do renowacji. Symboliczne cegiełki (podziękowania) można nabyć w witaszyckich sklepach: "Bukat" - ul. Kolejowa, ABC Po Sąsiedzku - ul. Kolejowa, Punkt Lotto - al. Wolności, Agencja Pocztowa - al. Wolności, Sklep Wielobranżowy - ul. Zielona, Marko-Polo - ul. Cmentarna, Restauracja Podmiejska - al. Wolności, Sklep Wielobranżowy - ul. Kolejowa. Środki finansowe można także przekazać na konto w Banku Spółdzielczym w Jarocinie  - nr rachunku 24 8427 0009 0020 4567 2000 0001, tytułem: „Darowizna na odrestaurowanie figury Matki Bożej”. Stowarzyszenie realizuje wiele zadań w przestrzeni sołeckiej ze środków pozyskiwanych w ramach składanych ofert konkursowych i jakakolwiek pomoc jest dla nich niezmiernie cenna. Można też wesprzeć inicjatywę, kupując niezbędne materiały budowlane.

 

Stowarzyszenie na Rzecz Witaszyc w najbliższych planach ma organizację 150. rocznicy urodzin Kazimierza Barwickiego. Ten polski dyrygent chóralny i wydawca muzyczny urodził się w 1871 roku w Witaszycach. W 1904 r. założył tu Koło Śpiewu. W ramach obchodów jubileuszu urodzin Barwickiego planowane jest zorganizowanie wystawy w Izbie Tradycji Ziemi Witaszyckiej, posadzenie symbolicznego drzewa na skwerze i odsłonięcie pamiątkowej tablicy w sąsiedztwie miejsca urodzenia. Nie zabraknie też koncertu jarocińskiego chóru, który nosi imię Kazimierza Tomasza Barwickiego. Uroczystość zaplanowano na 22 sierpnia.


 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy