Nazwiska bohaterskich obrońców Witaszyc i nie tylko znalazły się na pamiątkowych tablicach, które zostały uroczyście odsłonięte na pomniku na starym cmentarzu w Witaszycach.
Na pamiątkowych tablicach w Witaszycach są nazwiska powstańców i członków Grupę Sameli
Grupę, przygotowującą się do obrony witaszyckiej cukrowni, zebrał i dowodził nią mieszkaniec wioski Franciszek Samela.6 września 1939 roku stawiła ona także zbrojny opór niemieckiemu najeźdźcy w obronie Dobrzycy.
Inicjatywa uczczenia pamięci członków grupy została podjęta dwa lata temu przez członków Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc.
Na podstawie zebranych materiałów ustalono czterdziestu jeden powstańców i ośmiu członków Obywatelskiej Straży Porządkowej znanej pod nazwą „Grupa Sameli”, co zostało potwierdzone przez Instytut Pamięci Narodowej.
- Cieszymy się, że nasze przedsięwzięcie się udało i że możemy upamiętnić poległych z naszej miejscowości. Możemy żyć w wolnym kraju - stwierdziła Aniela Kuberka, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc. - Zrobiliśmy te tablice, żeby utrwalić w pamięci tych, którzy o to walczyli. Chodzi o to, by dzieci i młodzież wiedziały o wydarzeniach, które przyniosły nam wolność - dodała.
Z członków Stowarzyszenia na Rzecz Witaszyc i Klubu Społecznego „Witaszyce Razem” wyłoniona została specjalna grupa nieformalna „Ocalić od Zapomnienia” pod przewodnictwem Romana Kolanowskiego.
Projekt pamiątkowych tablic w Witaszycach otrzymał dofinansowanie
Przygotowano projekt pamiątkowych tablic na pomniku, który został zgłoszony na konkurs „Mikrodotacje Wielkopolska Wiara” Stowarzyszenia Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP.
- Otrzymaliśmy 3 tysiące złotych wsparcia na wykonanie tablic. Ze względu na wysokie koszty przedsięwzięcia zwróciliśmy się z prośbą do lokalnych przedsiębiorców i osób prywatnych o wsparcie finansowe - informuje Roman Kolanowski.
Inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Na konto stowarzyszenia trafiły wpłaty na łączną kwotę 12.450 zł. Pomnik, na którym umieszczone zostały płyty, odrestaurowali członkowie grupy „Ocalić od zapomnienia”. Materiały przekazał miejscowy przedsiębiorca Dariusz Chodorowski, a tablice wykonał Artur Jacek.
- Podjęta inicjatywa jest dla nas bardzo ważna ze względu na udział naszych mieszkańców w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim. Tym bardziej, że do tej pory nie byli oni uhonorowani na żadnym obelisku w Witaszycach. Naszym celem jest upamiętnienie tych osób dla przyszłych pokoleń i kultywowanie tradycji - zaznacza Roman Kolanowski.
Patriotyczne pieśni i mufinki z biało-czerwonymi flagami w Witaszycach
W uroczystości odsłonięcia pamiątkowych tablic uczestniczyli między innymi mieszkańcy Witaszyc, reprezentanci miejscowych organizacji oraz delegacje z przedstawicielami samorządu gminy Jarocin: wiceburmistrzem Bartoszem Walczakiem, przewodniczącą rady miejskiej Karoliną Wielińską-Kuś oraz radnymi z Witaszyc - Tadeuszem Kuberką i Ireneuszem Lamprechtem.Ponad to w ramach obchodów Święta Niepodległości w Zespole Szkół w Witaszycach, zorganizowana została wieczornica, podczas której miedzy innymi śpiewano patriotyczne pieśni. Na uczestników czekał też poczęstunek - upieczonych zostało 500 rogali i 200 mufinek ozdobionych biało-czerwonymi flagami. Można było również rozgrzać się gorącą czekoladą, kawą lub herbatą.
Duże zainteresowanie wzbudziła, otwarta z okazji odsłonięcia tablic, wystawa poświęcona Powstańcom Wielkopolskim i Grupie Sameli.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.