Pierwsze informacje na temat budowy w Golinie elektrociepłowni (spalarni odpadów) pojawiły się na początku 2020 roku. Zapowiedzi wywołały sporo emocji wśród niektórych mieszkańców, którzy obawiali się uciążliwości ze strony spalarni. Pisaliśmy o sprawie TUTAJ.
Grupa mieszkańców Goliny rozpoczęła akcje protestacyjne przeciwko spalarni
Elektrociepłownia miałaby spalać paliwa alternatywne, w tym tak zwany RDF, czyli frakcję kaloryczną odpadów o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu.Okazuje się jednak, że jarocińska spółka Wielkopolskie Centrum Recyklingu (dawne ZGO), które wydaje się naturalnym dostawcą surowca do planowanej spalarni w Golinie, nie produkuje RDF-u.
- My, jako WCR, produkujemy pre-RDF. Produkcja RDF-u to jest podsuszanie i rozdrabnianie, my tego nie robimy, bo, żeby suszyć i rozdrabniać, trzeba mieć odpowiednie urządzenia - poinformował na ostatniej, marcowej sesji Rady Miejskiej w Jarocinie wiceprezes WCR-u Michał Manowski.
Pozostaje zatem pytanie, skąd elektrociepłownia w Golinie miałaby pozyskiwać RDF?
- Trudno w tej chwili o tym rozmawiać, ponieważ nie ma nawet konkretnej koncepcji tej elektrociepłowni - argumentował w czasie dyskusji z jarocińskimi radnymi Michał Manowski.
Wracając jednak do zapowiedzi budowy spalarni, otóż spotkały się one ze zdecydowanym sprzeciwem części mieszkańców Goliny. Rozpoczęły się akcje protestacyjne i zbieranie podpisów pod petycją sprzeciwiającą się inwestycji - poparło ją prawie 6 tysięcy osób. Odbywały się także zebrania wiejskie w tej sprawie. W mediach społecznościowych powstał dedykowany profil "Stop spalarni w Golinie". Rozwieszono bannery.
- Najpierw w Golinie powstał zakład pana Biernackiego, później ubojnia drobiu. Mamy zniszczone drogi, park, hałas i smród. Teraz chcecie nam dołożyć spalarnię. I nieważne, co mówią mieszkańcy, że nie chcą - argumentowała wówczas nauczycielka Beata Wieczorek, mieszkanka Goliny.
Burmistrz Jarocina przekonywał, że „elektrociepłownia nie będzie uciążliwa dla otoczenia, wręcz przeciwnie, jak argumentował może obniżyć koszty energii w okolicy” [o tym przeczytasz miedzy innymi TUTAJ].
Przygotowując się do realizacji zaplanowanej budowy spalarni, gmina przystąpiła do wprowadzenia zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla terenu w Golinie.
Po wyłożeniu do publicznego wglądu do dokumentu wniesiono około 4.000 uwag. W sierpniu ubiegłego roku, w atmosferze protestów, zostały one odrzucone przez Radę Miejską w Jarocinie [więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ].
Elektrociepłownia w Golinie promowana jako PJA energia
Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się kampania promująca przedsięwzięcie prowadzona przez Urząd Miejski w Jarocinie oraz gminną spółkę Energia Jarocin, która miałaby zarządzać elektrociepłownią.
„Korzyści płynące z inwestycji będą wielowymiarowe. Podłączenie w przyszłości do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz energetycznej pozwoli na zaopatrzenie w energię nie tylko budynków użyteczności publicznej, ale również osób prywatnych. Wyprodukowana energia wpłynie na obniżenie kosztów ogrzewania oraz prądu. Nowe miejsca pracy natomiast zapewnią stabilną posadę wielu mieszkańcom” - można było przeczytać w materiałach promocyjnych.
Wówczas też po raz pierwszy pojawiło się określenie elektrociepłowni w Golinie jako "PJA energia".
Burmistrz Jarocina umorzył postępowanie dotyczące spalarni w Golinie
W międzyczasie burmistrz Jarocina wszczął postępowanie administracyjne w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej budowy spalarni. Realizował je na wniosek spółki Energia. Wszystko wskazywało na to, że inwestycja dojdzie do skutku.Dlatego, tym bardziej zaskakująca wydaje się decyzja burmistrza Adama Pawlickiego o umorzeniu postępowania dotyczącego przedsięwzięcia.
Włodarz gminy podjął ją na wniosek Michała Kaczmarka, prezesa spółki Energia Jarocin.
Oficjalna informacja o umorzeniu postępowania została opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej gminy Jarocin oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Jarocinie oraz sołectwa Golina Stefanów.
Póki co nie wiadomo, czy to koniec planów inwestycyjnych w tym zakresie. A może to reakcja na społeczne prostesty?
Próbowaliśmy skontaktować się z szefem spółki Energia Jarocin i zapytać o przyczyny złożenia wniosku o umorzenie postępowania, dowiedzieliśmy się jednak, że Michał Kaczmarek przebywa na dłuższym urlopie.
Z kolei Adam Pawlicki poprosił o przesłanie pytań w tej sprawie na piśmie. Redakcja skierowała do kancelarii burmistrza pismo w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.
Przypomnijmy, że w kwietniu 2020 r. burmistrza Jarocina wydał podobną decyzję w sprawie elektrociepłowni. Wówczas - też na wniosek prezesa spółki Energia Jarocin - postępowania w tej sprawie zostało zawieszone [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]. Jedną z podanych przyczyn były ograniczenia związane ze stanem epidemii.
AKTUALIZACJA, środa - 12 kwietnia
Na naszą skrzynkę mailową przesłane zostało pismo z Urzędu Miejskiego w Jarocinie z odpowiedziami na nasze pytania dotyczące umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla elektrociepłowni w Golinie. Zostało ono podpisane przez wiceburmistrza Roberta Ziółkowskiego.
Czytamy w nim między innymi:
"Powodem wycofania wnisoku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest potrzeba aktualizacji wniosku do obowiązującego miejscowego planu zagospoadrowania przestrzennego. Koncepcja inwestycji jest nadal aktualna lecz wymagała ona uzupełnienia niezbednych danych dotyczących fauny i flory w Raporcie Oddziaływania na Środowisko.
Po uzupełnieniu tych danych inwestycja będzie jeszcze bardziej przyjazna środowisku" [cała treść pisma w GALERII ZDJĘĆ].
Czy Waszym zdaniem budowa elektrociepłowni w gminie Jarocin to dobry pomysł, jeśli tak, to gdzie powinna zostać pobudowana - piszcie swoje opinie w komentarzach.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.