Reklama

Mieszkańcy gminy Jarocin zbierają podpisy pod petycją przeciwko spalarni odpadów i rozbudowie ZGO [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Jarocin nawołują do zbierania podpisów pod petycją przeciwko budowie spalarni odpadów w Golinie i rozbudowie ZGO.

Reklama

Gmina Jarocin przystąpiła do wprowadzenia zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Dotyczą one między innymi terenów w Golinie i Jarocinie.

Protesty przeciwko spalarni w Golinie i rozbudowie ZGO

Ma to umożliwić między innymi powstanie elektrociepłowni, czyli spalarnia odpadów na paliwa alternatywne, w tym na tzw. frakcję RDF w Golinie oraz rozbudowę Wielkopolskiego Centrum Recyklingu (dawnego Zakładu Gospodarki Odpadami).

Zapowiedzi tych inwestycji wywołały sporo kontrowersji oraz emocji wśród mieszkańców Goliny i Jarocina. Spowodowały też falę protestów.

Grupa inicjatorów i najbardziej aktywnych uczestników protestów przez cały czas uczestniczy ze swoim przesłaniem w wielu spotkaniach i zebraniach nie tylko w Golinie [o takim zebraniu dwóch osiedli w Jarocinie - czytaj TUTAJ].  

Protestujący przeciwko spalarni: „Czyja jest ta Golina, pana burmistrza czy mieszkańców?

Była obecna między innymi w Kamienicy Kultury w Jarocinie, gdzie na początku czerwca omawiano zmiany w studium.

Wówczas jedna z mieszkanek Goliny - Beata Wieczorek, powiedziała:

- Jakiś czas temu grupa aktywnych mieszkańców Goliny chodziła i zbierała wnioski od tych, którzy nie chcą spalarni śmieci. Było ich bardzo dużo, bo ponad 500. Dlatego ja czegoś nie rozumiem. W Golinie mieszkają ludzie z Goliny, którzy mają tu swoje korzenie i którzy nie chcą spalarni. Czy ich zdanie w ogóle się nie liczy? Burmistrz i radni decydują za nich.

I dodała:

- Najpierw w Golinie powstał zakład pana Biernackiego, później ubojnia drobiu. Mamy zniszczone drogi, park, hałas i smród. Teraz chcecie nam dołożyć spalarnię. I nieważne co mówią mieszkańcy, że nie chcą. To co, czyja jest ta Golina, pana burmistrza czy mieszkańców?      

Z kolei radny powiatowy i mieszkaniec Goliny Karol Matuszak pytał autorów nowego studium, czy zdają sobie sprawę z tego w jakich warunkach żyją tam mieszkańcy.

- Zapewniacie, że spalarnia to będzie taka zamknięta puszka, że nie będzie oddziaływania na środowisko, ale przecież tam trzeba wszystko dowieź i wywieź to, co zostanie. Jak wy sobie to wszystko wyobrażacie? Tam ludziom już pękają ściany i tynk sypie się ze ścian. A tu ktoś sobie jeszcze planuje jakieś kosmiczne inwestycje. Czy w ogóle ktoś z was widział ulicę Dworcową, jak wygląda, w  jakim smrodzie ludzie tam żyją? Bo przyjechać do Goliny to jest fajnie, ale to coś zupełnie innego niż tam pomieszkać. I do tego mają jeszcze dojść kolejne uciążliwe zakłady.   

4.000 uwag do zmian w studium, które przewiduje budowę spalarni w Golinie i rozbudowie ZGO

Do zmian w studium wniesionych zostało około 4.000 uwag. Zostały one podzielone na 67 grup tematycznych. Następnie poddane omówieniu i głosowaniu na posiedzeniu Rady Miejskiej w Jarocinie.

Dyskusja, w której uczestniczyli miedzy innymi mieszkańcy Goliny, a przez moment pracownicy ZGO, była tak wnikliwa i długa, że radni odbyli już dwa posiedzenia, a nadal wszystkie tematy zawarte w uwagach nie zostały rozpatrzone. Kolejna sesja rady miejskiej przewidziana jest na środę - 17 sierpnia

Tymczasem mieszkańcy Goliny nie ustają w protestach. Tym razem nawołują w mediach społecznościowych do podpisywania petycji sprzeciwiającej się budowie spalarni w ich miejscowości i rozbudowie dawnego ZGO w Jarocinie.

„DOŚĆ smrodu. DOŚĆ „śmieciowego” ROZWOJU. NIE dla uciążliwego przemysłu i spalarni odpadów w Golinie oraz dość zwożenia kolejnych ton odpadów do Jarocina. Podpisz petycję. RAZEM możemy więcej” - piszą.

I podają instrukcję, jak podpisać petycję. Wynika z niej, że można to zrobić na trzy sposoby - wydrukować wzór petycji z internetu lub odebrać go od sołtysa Goliny Ryszarda Żyto. Można również podpisać dokument w online.

Mieszkańcy mogą nie tylko parafować petycję, ale też zbierać podpisy od innych.

Petycja ma zostać złożona u sołtysa Goliny najpóźniej do 16 sierpnia, czyli na dzień przed posiedzeniem rady miejskiej, na którym będą omawiane uwagi do zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Jarocin.

Dokument można też wrzucić do skrzynki sołeckiej lub złożyć w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.  

 

Jakie jest Wasze zdanie na temat budwy spalarni w Golinie i rozbudowy ZGO w Jarocinie - pisxzcie w komentarzach Wasze opinie.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy