- Protesty przeciwko spalarni w Golinie i rozbudowie ZGO
- Protestujący przeciwko spalarni: „Czyja jest ta Golina, pana burmistrza czy mieszkańców?
- Tysiące uwag do zmian w studium, które przewiduje budowę spalarni w Golinie i rozbudowie ZGO
- Czy w sprawie planów budowy spalarni odpadów powinno być przeprowadzone referendum - mamy wyniki SONDY
Protesty przeciwko spalarni w Golinie i rozbudowie ZGO
Ma to umożliwić między innymi powstanie elektrociepłowni, czyli spalarnii odpadów na paliwa alternatywne, w tym na tzw. frakcję RDF w Golinie oraz rozbudowę Wielkopolskiego Centrum Recyklingu (dawnego Zakładu Gospodarki Odpadami).Zapowiedzi tych inwestycji wywołały sporo kontrowersji oraz emocji wśród mieszkańców Goliny i Jarocina. Spowodowały też falę protestów.
Grupa inicjatorów i najbardziej aktywnych uczestników protestów przez cały czas uczestniczy ze swoim przesłaniem w wielu spotkaniach i zebraniach nie tylko w Golinie [o takim zebraniu dwóch osiedli w Jarocinie - czytaj TUTAJ].
Zbierane są również podpisy.
Protestujący przeciwko spalarni: „Czyja jest ta Golina, pana burmistrza czy mieszkańców?
Była obecna między innymi w Kamienicy Kultury w Jarocinie, gdzie na początku czerwca omawiano zmiany w studium.Wówczas jedna z mieszkanek Goliny - Beata Wieczorek, powiedziała:
- Jakiś czas temu grupa aktywnych mieszkańców Goliny chodziła i zbierała wnioski od tych, którzy nie chcą spalarni śmieci. Było ich bardzo dużo, bo ponad 500. Dlatego ja czegoś nie rozumiem. W Golinie mieszkają ludzie z Goliny, którzy mają tu swoje korzenie i którzy nie chcą spalarni. Czy ich zdanie w ogóle się nie liczy? Burmistrz i radni decydują za nich.
I dodała:
- Najpierw w Golinie powstał zakład pana Biernackiego, później ubojnia drobiu. Mamy zniszczone drogi, park, hałas i smród. Teraz chcecie nam dołożyć spalarnię. I nieważne co mówią mieszkańcy, że nie chcą. To co, czyja jest ta Golina, pana burmistrza czy mieszkańców?
Z kolei radny powiatowy i mieszkaniec Goliny Karol Matuszak pytał autorów nowego studium, czy zdają sobie sprawę z tego w jakich warunkach żyją tam mieszkańcy.
- Zapewniacie, że spalarnia to będzie taka zamknięta puszka, że nie będzie oddziaływania na środowisko, ale przecież tam trzeba wszystko dowieź i wywieź to, co zostanie. Jak wy sobie to wszystko wyobrażacie? Tam ludziom już pękają ściany i tynk sypie się ze ścian. A tu ktoś sobie jeszcze planuje jakieś kosmiczne inwestycje. Czy w ogóle ktoś z was widział ulicę Dworcową, jak wygląda, w jakim smrodzie ludzie tam żyją? Bo przyjechać do Goliny to jest fajnie, ale to coś zupełnie innego niż tam pomieszkać. I do tego mają jeszcze dojść kolejne uciążliwe zakłady.
Tysiące uwag do zmian w studium, które przewiduje budowę spalarni w Golinie i rozbudowie ZGO
Do zmian w studium wniesionych zostało około 4.000 uwag. Zostały one podzielone na 67 grup tematycznych. Następnie poddane omówieniu i głosowaniu na posiedzeniu Rady Miejskiej w Jarocinie.Dyskusja, w której uczestniczyli miedzy innymi mieszkańcy Goliny, a przez moment pracownicy ZGO, była tak wnikliwa i długa, że radni odbyli już dwa posiedzenia, a nadal wszystkie tematy zawarte w uwagach nie zostały rozpatrzone. Kolejna sesja rady miejskiej przewidziana jest na środę - 17 sierpnia.
Tymczasem mieszkańcy Goliny nie ustają w protestach. Tym razem nawołują w mediach społecznościowych do podpisywania petycji sprzeciwiającej się budowie spalarni w ich miejscowości i rozbudowie dawnego ZGO w Jarocinie.
„DOŚĆ smrodu. DOŚĆ „śmieciowego” ROZWOJU. NIE dla uciążliwego przemysłu i spalarni odpadów w Golinie oraz dość zwożenia kolejnych ton odpadów do Jarocina. Podpisz petycję. RAZEM możemy więcej” - piszą.
I podają instrukcję, jak podpisać petycję. Wynika z niej, że można to zrobić na trzy sposoby - wydrukować wzór petycji z internetu lub odebrać go od sołtysa Goliny Ryszarda Żyto. Można również podpisać dokument w online.
Mieszkańcy mogą nie tylko parafować petycję, ale też zbierać podpisy od innych. Jak informują, tylko jednego dnia pod wnioskiem miało się podpisać 1000 osób.
Petycja ma zostać złożona u sołtysa Goliny najpóźniej do 16 sierpnia, czyli na dzień przed posiedzeniem rady miejskiej, na którym będą omawiane uwagi do zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania gminy Jarocin.
Dokument można też wrzucić do skrzynki sołeckiej lub złożyć w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.
Czy w sprawie planów budowy spalarni odpadów powinno być przeprowadzone referendum - mamy wyniki SONDY
Protesujący mieszkańcy Goliny zarzucają władzom gminy Jarocin, że nie konsultowały z nimi planów budowy spalarni odpadów. Niektórzy idą dalej i uważają, że o realizacji inwestycji powinno zadecydować referendum.Dlatego zamieściliśmy w mediach społecznościowych sondę z pytaniem [ZOBACZ TUTAJ]: Referendum w sprawie budowy spalarni odpadów w Golinie i rozbudowy wysypiska w Jarocinie?
W głosowaniu wzięły udział 193 osoby, spośród których 124 były na "tak", a 59 na "nie".
Pod sondą wpisanych zostało wiele komentarzy. opinie były podzielone. Większość jednak była przeciwna budowie spalarni.
Pani Jola napisała:
"Spalarnia w naszej gminie to bomba, którą zostawimy przyszłym pokoleniom. To problem z którym będziemy się borykać my, dzieci, wnuki i inni, którzy się po nas pojawią. Może nie będzie śmierdzieć, ale wiemy na pewno że nawet to, co nie śmierdzi i jest bezwonne może nas truć i zabijać. Będą dioksyny i furany. Podobno nasza spalarnia ma być wyjątkowa, ale nikt z nas w to nie wierzy. Obiecują tańszy prąd za to będziemy więcej wydawać na lekarzy. Czy te tereny wokół spalarni będą się nadawać do uprawy? Unia Europejska traktuje spalarnie śmieci jako inwestycje szczególnie szkodliwe dla klimatu. W USA ostatnią spalarnię śmieci postawiono 1997 r."
Pan Krzysztof z kolei zauważył:
"A tak ludzie powiedzcie co byście zrobili z tymi śmieciami jak by były nie odbierane z waszych posesji.tu proszę o odpowiedź. Zaraz byście pisali skargi do wszystkich."
Jakie jest Wasze zdanie na temat budwy spalarni w Golinie i rozbudowy ZGO w Jarocinie - pisxzcie w komentarzach Wasze opinie.
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.