Reklama

Burmistrz Jarocina zwołał zebranie wiejskie w Golinie. Tematem spalarnia odpadów [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Jarocina zwołał zebranie wiejskie w Golinie. Tematem spalarnia odpadów.

Reklama

Miejscowy plan zagospodarowania dla Goliny przewiduje nie tylko spalarnię

Ma to umożliwić powstanie w tej miejscowości takich obiektów jak elektrociepłownia (na paliwa alternatywne, w tym na tzw. frakcję RDF  - frakcja kaloryczna odpadów o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu - przyp. red.) i biogazownia.

Zapowiedzi tych inwestycji pojawiły się na początku 2020 roku i wywołały sporo kontrowersji oraz emocji wśród mieszkańców Goliny. Sprowokowały też do protestów i zebrań wiejskich.

Grupa inicjatorów i najbardziej aktywnych uczestników protestów przez cały czas uczestniczy ze swoim przesłaniem w wielu spotkaniach i zebraniach nie tylko w Golinie [o takim zebraniu dwóch osiedli w Jarocinie - czytaj TUTAJ].  

Miejscowy plan zagospodarowania dla Goliny - mieszkańcy pytają, czy ich zdanie się nie liczy

Jednym z elementów wprowadzania nowego planu zagospodarowania Goliny była dyskusja publiczna, która odbyła się w Kamienicy Kultury w Jarocinie [więcej na ten temat czytaj TUTAJ].

Zainteresowanie mieszkańców Goliny tym wydarzeniem było jednak bardzo niewielkie. W spotkaniu uczestniczyło zaledwie kilkanaście osób (na ok. 2 tysięcy mieszkańców Goliny).

Obecni na sali mieszkańcy Goliny wyrazili swoje obawy związane z planowana budową elektrociepłowni i wielokrotnie powtarzali, że nie zgadzają się na tego typu inwestycję w ich miejscowości.

- Jakiś czas temu grupa aktywnych mieszkańców Goliny chodziła i zbierała wnioski od tych, którzy nie chcą spalarni śmieci. Było ich bardzo dużo, bo ponad 500. Dlatego ja czegoś nie rozumiem. W Golinie mieszkają ludzie z Goliny, którzy mają tu swoje korzenie i którzy nie chcą spalarni. Czy ich zdanie w ogóle się nie liczy? Burmistrz i radni decydują za nich - mówiła Beata Wieczorek z Goliny.

Miejscowy plan zagospodarowania - zebranie w Golinie

Dyskusja spowodowała, że burmistrz Jarocina Adam Pawlicki postanowił się odnieść do wszystkich wątpliwości oraz pytań mieszkańców i zwołała zebranie wiejskie w Golinie.

W mediach społecznościowych napisał:

„Jakie korzyści mogą odnieść mieszkańcy Goliny z tego, że będzie tutaj budowana elektrociepłownia? Zapraszam we wtorek - 14 czerwca na zebranie do Goliny, które rozpocznie się o godz. 18.00 w sali OSP w Golinie.”

Grupa mieszkańców Goliny, która - także w mediach społecznościowych - założyła profil „STOP spalarni odpadów w Golinie” apeluje o liczną obecność na zebraniu.

„Zrób w domu rachunek - ile warte jest Twoje zdrowie, Twój spokój i przyjdź na zebranie. Pamiętaj, że ta spalarnia to dopiero początek, bo pod przemył w Golinie planowaną są setki hektarów.”

 

[AKTUALIZACJA 21.00]

W zebraniu w Golinie uczestniczyło ponad 200 osób. Sala OSP w Golinie była pełna. Przybyli też między innymi jarocińscy radni z przewodniczącą Karoliną Wielińską - Kuś, burmistrzem Adamem Pawlickim, jego zastępcą Robertem Ziółkowskim oraz wicestarosta Katarzyna Szymkowiak i radny powiatowy z Goliny Karol Matuszak. Był też sołtys miejscowości Ryszard Żyto.

W sali poustawiano transparenty, na których widniały między innymi takie hasła: "Nie dla smrodu", "Dość śmierdzącym interesom burmistrza", "Dość śmierdzącego rozwoju". 

Uczestnicy przegłosowali uchwałę wyrażającą ich stanowczy sprzeciw wobec planów budowy spalarni odpadów i bocznicy kolejowej w Golinie oraz wykonania odwiertu badawczego geotermalnego.  

- Nie wiem, ja to się skończy, ale w tej chwili panie burmistrzu widać, ze goliniacy nie chcą tej spalarni. I to nie jest na zasadzie „nie, bo nie”, w Golinie mamy dosyć uciążliwości, dosyć ciężkiego transportu na ulicach, popękanych ścian. I taka jest prawda - podkreślił sołtys Ryszard Żyto.

Z kolei burmistrz Adam Pawlicki stwierdził, że każdy ma prawo mieć inne zdanie.

- Cieszę się, że państwo wyraziliście swoje, z którym można się zgadzać lub nie. Ja nic nie będę robił wbrew mieszkańcom, ale wcale nie uważam, że elektrociepłownia jest wbrew mieszkańcom. Uważam, że z czasem przekonacie się, że warto było, że to wcale nie szkodzi zdrowiu, a wy macie z tego pożytek, bo to wy będziecie największymi beneficjentami tej elektrociepłowni - zaznaczył Adam Pawlicki.

Uczestnicy zebrania poddali w wątpliwość obietnice burmistrza.

- Tu mamy swoje domy, gospodarstwa. Czy pan zadał sobie kiedykolwiek pytanie, ile straciliśmy? Ja mam działkę, która była warta 100 tysięcy, dzisiaj nikt jej nie chce kupić nawet za złotówkę, bo jak słyszy Golina, to się odwraca. Dlatego my walczymy. Walczymy też dla naszych dzieci i wnuków. Nie damy się panie burmistrzu. Jeżeli trzeba będzie, wyjdziemy na ulice - zapowiedziała jedna z uczestniczek zebrania.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy