Reklama

Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie - Zdjęcie główne

Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie. Ponad 500 wniosków wpłynęło do Urzędu Miejskiego w Jarocinie, w których mieszkańcy Goliny wyrażają swoje wątpliwości wobec projektu budowy elektrociepłowni i biogazowni w ich miejscowości.

Reklama

W Golinie w niedalekiej przyszłości mogą powstać dwa obiekty związane z odnawialnymi źródłami energii - elektrociepłownia i biogazownia.

Aby to umożliwić, gmina Jarocin przystąpiła do zmian w planie zagospodarowania części miejscowości. Zgodziła się na to większość jarocińskich radnych. Dalszym działaniem jest zmiana studium uwarunkowań.

O wprowadzenie zmian wnioskowały dwa podmioty - gminna spółka Energia Jarocin oraz Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki.

Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie. Dwa projekty z podobną historią

Zapowiedzi postawienia elektrociepłowni, czyli spalarni odpadów w Golinie (na paliwa alternatywne, w tym na tzw. frakcję RDF  - frakcja kaloryczna odpadów o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu - przyp. red.), pojawiły się na początku ubiegłego roku. Sprowokowały zwołanie zebrania wiejskiego. Wówczas ponad 130 mieszkańców podpisało się pod uchwałą, w której sprzeciwiają się postawieniu takiego obiektu w miejscowości.

Projekt został zawieszony - jednak ze względów formalnoprawnych, a w ubiegłym roku pomysł wrócił. Radnym przedstawiona została uchwała w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla części Goliny, która pozwoliłaby na postawienie nie tylko elektrociepłowni, ale i biogazowni. 

Ta ostatnia ma też swoją historię. Budowę zapowiadał w 2014 r. (burmistrzem był wówczas Stanisław Martuzalski - przyp. red.) właściciel Zakładu Przemysłu Mięsnego Biernacki. Wtedy też mieszkańcy byli stanowczo przeciwni temu projektowi. Na jakiś czas temat ucichł.

Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie. Inwestor: Pozwoliłoby to na redukcję nieprzyjemnych zapachów

Do ubiegłego roku. Wtedy do urzędu miejskiego wpłynął wniosek przedsiębiorstwa o zmianę planu zagospodarowania z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii.

- Wnioskowałem o dokonanie zmiany planu zagospodarowania, ponieważ dotychczasowy dokument pozwala jedynie na postawienie urządzeń i instalacji, a nie na budowę samej biogazowni - wyjaśniał Wojciech Biernacki. - Budowa takiego obiektu pozwoliłaby na redukcję emisji zapachów, gdyż w znacznym stopniu ograniczony zostałby transport obornika - dodał. 

Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie. Przyczyną negatywne doświadczenia     

W trakcie posiedzenia rady miejskiej, na którym omawiany był temat wprowadzenia zmian w planie, przewodniczący Rajmund Banaszyński przekonywał:

- Goliniacy mają, niestety, swoje negatywne doświadczenia związane z branżą przetwórstwa mięsnego. Trudno się im dziwić, że przez ten pryzmat postrzegają wszystkie inne inicjatywy gospodarcze - stwierdził przewodniczący. - Ale mówimy tu o źródle taniej energii dla nas, dla mieszkańców i podmiotów gospodarczych. Oczywiście ten obiekt (elektrociepłownia - przyp. red.) nie zapewni energii wszystkim, ale i tak będzie znaczącym źródłem dla gminy Jarocin - dodał.

Radni większością głosów członków klubu Ziemia Jarocińska przychylili się do wyrażenia zgody na rozpoczęcie prac nad wprowadzeniem zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Goliny.

Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie. Ponad 500 wniosków

Do propozycji zmian w planie zagospodarowania przestrzennego Goliny mieszkańcy złożyli ponad 500 wniosków.

- Zebrania wiejskiego w warunkach pandemii nie mogę zrobić, ale każdy mieszkaniec indywidualnie mógł chociaż w ten sposób wyrazić swoją opinię - mówi Ryszard Żyto, sołtys Goliny i Stefanowa.

I dodaje:

- Jeśli chodzi o ten przemysł, który nam tu w Golinie fundują, to ludzie mają go już dosyć. Mamy takie uciążliwości w związku z tym, że nie chcemy niczego więcej. Takiego czegoś nie powinno być w środku wsi. To są uciążliwe zapachy, to jest ruch samochodów - też tych ciężkich - wymienia Ryszard Żyto. I zaznacza: - My nie jesteśmy przeciwni samej elektrociepłowni, ale nie w Golinie.   

Sołtys informuje rownież, że właśnie dotarło do niego kolejne obwieszczenie burmistrza Adama Pawlickiego. Tym razem o propozycji zmian w studium zagospodarowania dla tej części Goliny, gdzie ma powstać elektrociepłownia i biogazownia.

- Do wtorku - 23 marca mamy czas na złożenie wniosków i uwag - stwierdza Ryszard Żyto.

Mieszkańcy: Tak dla elektrociepłowni, ale nie w Golinie. Inwestor zajmuje stanowisko w sprawie

Dlaczego elektrociepłownia ma być budowana właśnie w Golinie? Dlaczego obiekt, który ma służyć spalaniu odpadów nie powstaje np. przy Zakładzie Gospodarki Odpadami? W odpowiedzi na te pytania otrzymaliśmy oficjalne stanowisko spółki Energia Jarocin, która wnioskowała o dokonanie zmian w planie zagospodarowania dla części Goliny. 

„Spółka Energia Jarocin w ramach klastra energetycznego w porozumieniu z gminą Jarocin oraz innymi partnerami prowadzi szereg działań ukierunkowanych na rozpoznanie możliwości inwestycyjnych w zakresie odnawialnych źródeł wytwórczych, co ma na celu wybór optymalnego rodzaju energii produkowanej w potencjalnej instalacji, jak również lokalizacji przedsięwzięcia na terenie gminy Jarocin. Rozważane są różne warianty lokalizacyjne, m.in. miejscowość Golina. Energia Jarocin jest podmiotem odpowiedzialnym za szeroko rozumiane zarządzanie energią w gminie Jarocin oraz liderem klastra energetycznego. Klaster powstał w 2017 r., jako porozumienie podmiotów gminnych i ma na celu między innymi stworzenie obszaru samowystarczalnego energetycznie, zapewnienie lokalnego bezpieczeństwa energetycznego oraz wzrost wolumenu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych.”


Do tematu planów inwestycyjnych w Golinie będziemy wracać. 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy