Na terenach przemysłowych w Golinie planowana jest ekologiczna elektrociepłownia, która pomoże w walce ze smogiem w gminie Jarocin. Spółka Energia Jarocin rozpoczyna prace dokumentacyjne związane z powstaniem instalacji wykorzystującej paliwa alternatywne.
Na jakim etapie jesteśmy?
- Decyzja Środowiskowa – rozpoczęto procedurę.
- Konsultacje społeczne i kampanie informacyjne dla mieszkańców.
- Projektowanie elektrociepłowni.
- Pozyskanie funduszy na budowę.
- Budowa.
- Uruchomienie
W Gminie Jarocin stawiamy na gospodarkę o obiegu zamkniętym, a plany budowy ekologicznej elektrociepłowni to jeden z przykładów tego, jak jest to dla nas ważne i jak bardzo zależy nam na tym, by otaczający nas świat uczynić czystym.
Zamiast kilkunastu tysięcy źródeł ciepła w domach, a co za tym idzie, znaczącej emisji zanieczyszczeń i CO2, elektrociepłownia to jedno źródło ciepła z relatywnie mniejszą ilością emitowanego dwutlenku węgla i o wiele mniejszą ilością zanieczyszczeń. Elektrociepłownie muszą spełniać wyśrubowane wymogi środowiskowe, dotyczące instalacji filtrów i stałego badania jakości powietrza.
Nowoczesny i ekologiczny zakład zapewni bezpieczne dostawy zielonej energii elektrycznej i ciepła. Planowana elektrociepłownia będzie w stanie zabezpieczyć roczne zapotrzebowanie dla 57 tys. gospodarstw domowych.
Obiekty takie spełniają wszystkie standardy emisyjne i dopuszczalne normy określone przez obowiązujące przepisy prawa - dlatego są bezpieczne dla ludzi i środowiska.
- Elektrociepłownia ma być przyjazna środowisku naturalnemu i wpisywać się w promowany przez Komisję Europejską i polski rząd model gospodarki o obiegu zamkniętym – podkreśla Marcin Leśniak, prezes spółki Energia Jarocin.
Eksploatacja elektrociepłowni nie powoduje:
ałasu, odoru, czy zanieczyszczeń powietrza.
500 ekologicznych elektrociepłowni wykorzystujących paliwa alternatywne działa już na terenie Europy. Liderami w tej kwestii są: Finlandia, Norwegia, Estonia, Dania i Szwecja.
na podstawie danych Eurostatu w roku 2016 roku