Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy była częścią dużego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”, obejmującego pięć zadań inwestycyjnych - modernizacja oczyszczalni zakończyła się jako ostatnia. Dlatego oddanie instalacji do użytku stało się okazją do podsumowania całego przedsięwzięcia wartego 300 mln zł.
Blisko 200 gości na uroczystości w Cielczy
Uroczystość zakończenia projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” oraz oficjalne otwarcie zmodernizowanej oczyszczalni ścieków, zgromadziło na terenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Cielczy blisko 200 gości.Byli wśród nich miedzy innymi przedstawiciele władz gminy Jarocin z burmistrzem Adamem Pawlickim, władz powiatu ze starostą Lidią Czechak, posłowie, radni gminni i powiatowi, przedstawiciele Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z wiceprezesem Arturem Michalskim, wykonawców, instytucji, które brały udział w procesie realizacji wszystkich pięciu inwestycji oraz zarząd i pracownicy PWiK-u z prezesem Marcinem Jantasem. Nie zawiedli też samorządowcy.
Wszyscy, wszystkim gratulowali podczas uroczystości na oczyszczalni ścieków w Cielczy
Podczas uroczystości w Cielczy gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. Wszyscy przede wszystkim kierowali je pod adresem burmistrza Adama Pawlickiego.
- Gratuluję i podziwiam za odwagę oraz rozmach inwestycyjny. Patrząc na to, co zostało tu zrobione, ma się wrażenie, jakby to było jakieś laboratorium NASA, a nie oczyszczalnia ścieków - stwierdził poseł PiS Jan Mosiński.
Burmistrz Adam Pawlicki podkreślił, że „jesteśmy świadkami zakończenia największej w historii Jarocina i powiatu jarocińskiego inwestycji”.
- Przed dobrymi siedmioma laty to było moje wielkie marzenie, żeby na taki poziom doprowadzić ten zakład (oczyszczalnię ścieków - przyp. red.) - powiedział włodarz gminy Jarocin.
I dodał:
- Tak zaawansowanej instalacji nie tylko nie ma w Polsce, ale przypuszczam, że nie ma też w Niemczech. Sto procent z tego, co kanalizacja tutaj przynosi, jest przetwarzane, unieszkodliwiane i z powrotem przywracane na rynek i do środowiska, jako produkt. Produkujemy z tego ciepło, energię elektryczną, nawóz - za chwilę certyfikowany i fosfor, którego nikt nie produkuje w tej chwili na oczyszczalni.
Owacje na stojąco podczas uroczystości w Cielczy otrzymała Elżbieta Kostka, dyrektor ds. realizacji projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
W zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Cielczy będzie produkowany nawóz
Projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” to przedsięwzięcie nadzorowane przez Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, na które składało się 5 inwestycji [możecie o nich poczytać poniżej - linki]:
- modernizacja kanału przesyłowego w ciągu ul. Poznańskiej w Jarocinie,
- modernizacja i przebudowa dwóch stacji uzdatniania wody - w Stefanowie i Potarzycy,
- modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy,
- wymiana sieci kanalizacyjno-wodociągowej na osiedlu Kopernika,
- wymiana sieci kanalizacyjno-wodociągowej w śródmieściu Jarocina.
Jednym z kluczowych zadań projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin” była kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy, która obsługuje całą aglomerację Jarocin. Objęła ona wszystkie procesy technologiczne prztrwarzania nieczystości i wprowadziła zarazem najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne.
Z osadów będzie odzyskiwany biogaz, który posłuży jako surowiec do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, a w innowacyjnej instalacji do odzysku fosforu z wód poosadowych będzie powstawał granulat (fosforawit) przeznaczony do nawożenia terenów zielonych.
O historii modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy, która rozpoczęła sie w 2019 r., przeczytasz:
Zapraszamy do galerii
Co sądzicie o inwestycji?
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.