Reklama

130 mln zł dla PWiK na produkcję biogazu. Spółka będzie realizowała projekt wykorzystania ścieków i osadów

Opublikowano:
Autor:

130 mln zł dla PWiK na produkcję biogazu. Spółka będzie realizowała projekt wykorzystania ścieków i osadów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jarocin. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

PWiK w Jarocinie ma otrzymać 130 mln zł dofinasowania z NFOŚiGW na inwestycje. To po rozbudowie Zakładu Gospodarki Odpadami - największe do tej pory w historii miasta dofinansowanie dla spółki komunalnej.

Pieniądze mają być zainwestowane w „innowacyjny projekt wykorzystania ścieków i osadów”. - W ramach innowacyjnego w skali kraju projektu wykonana zostanie hermetyzacja oczyszczalni ścieków w Cielczy oraz renowacja kanału przesyłowego w drodze krajowej nr 11, zbudowana zostanie stacja uzdatniania wody w Stefanowie oraz zrewitalizowane będzie centrum Jarocina oraz osiedle Kopernika -  informuje firma pijarowska działająca na zlecenie Urzędu Miejskiego w Jarocinie. -  W Cielczy powstanie jedna z najnowocześniejszych oczyszczalni ścieków w Polsce, gdzie produkowany będzie azot, fosfor oraz biogaz, a docelowo energia cieplna i elektryczna.

Projekt jest szacowany na niebagatelną sumę 250 mln zł. Przy czym 128 mln zł PWiK ma otrzymać z środków unijnych - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. - To drugie co do wielkości dofinansowanie, tuż po Katowicach, w ramach obecnego rozdania środków przez NFOŚiGW- przypomina magistrat.

Po południu, o godzinie 13.00 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbędzie się konferencja dotycząca projektu. Zapraszamy na relację na żywo.

Wieczorem, około godziny 20.20, burmistrz Adam Pawlicki będzie gościem TVP Info.

[13:05]

Rozpoczęła się konferencja z udziałem burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego i szefostwa PWiK. Wcześniej prezes wodociągów podpisał umowę z funduszem na dofinansowanie planowanych inwestycji.  

- Środki własne będą uzyskiwane z obligacji - zapowiedział prezes PWiK Remigiusz Nowojewski.

[13:19]

Na konferencji prasowej jest również Paweł Kołek, członek rady nadzorczej PWiK, a w przeszłości radny w Jaraczewie i członek PiS.

- Najbardziej ciekawe i innowacyjne jest pozyskanie surowców z osadów ściekowych. Takich rozwiązań w Polsce jeszcze nie ma. Szukaliśmy technologii najbardziej nowoczesnej. Realizując pierwszy projekt, w którym będziemy odzyskiwać gaz, produkować prąd, to przedsięwzięcie na miarę XXI wieku, których w Europie jest niewiele. Cieszę się, że pozyskaliśmy na to dofinansowanie. Gratuluję zarządowi i całej załodze PWiK - mówi burmistrz Adam Pawlicki.  

Po realizacji inwestycji za ćwierć miliarda zł Jarocin będzie miał najnowocześniejszą instalację oczyszczania ścieków i pozyskiwania wody w Polsce – przekonuje szef gminy.

- 128 mln zł darmowej dotacji, to około 3 tys. zł na mieszkańca. To jest bardzo duża dotacja w skali naszej gminy - wylicza Adam Pawlicki.   

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE