Reklama

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiał gminy Jarocin

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem   - Zdjęcie główne

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem | foto Materiał gminy Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem. Prawidłowy montaż i podłączenie nowych urządzeń sprawdzali ostatnio specjaliści z Kanady.

- Tak naprawdę to jarocińska oczyszczalnia jest chyba pierwszą w Polsce, która zakończy swój żywot - poinformował burmistrz Adam Pawlicki.

I dodał:

- Bo przeistoczy się w Stację Odzysku Surowców. Po odbiorze ścieków od mieszkańców osady zostaną doprowadzone do takiego stanu, że nie będzie tak naprawdę odpadów i żadnych zrzutów. Będzie czysta woda i gaz oraz energia elektryczna i certyfikowane nawozy. Odzyskiwany będzie również fosfor, który wszystkie instalacje w Polsce zrzucają razem ze ściekami do rzek a docelowo do Bałtyku.       

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem. Kontrolowali to specjaliści z Kanady 

Pod Jarocinem budowana jest nowoczesna Stacja Odzysku Surowców, czyli pierwsza w Polsce instalacja, w której z osadów pościekowych odzyskiwany będzie fosfor. Po montażu nowych urządzeń, teraz stacja przechodzi etap prób przedrozruchowych.

To dlatego w Cielczy gościli przedstawiciele kanadyjskiej firmy Ostara, którzy sprawdzali prawidłowy montaż i podłączenie nowych urządzeń.

Jak zapewnia jarociński magistrat eksperci nie mieli zastrzeżeń do przeprowadzonych dotychczas prac. Próby przedrozruchowe zakończą się w połowie czerwca.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem.  Pierwsza w Europie na wschód od Amsterdamu taka instalacja

Przyjazna środowisku technologia odzyskiwania fosforu z osadów pościekowych powstała w Kanadzie i jest stosowana od 15 lat na oczyszczalniach w Kanadzie i USA. Obecnie wdrażana jest także na oczyszczalni w TelAvivie.

Na europejskim rynku technologia wdrażana jest przez firmę Krevox - Europejskie Centrum Ekologiczne. Zastosowano ją w ostatnich latach w trzech oczyszczalniach: w Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii. Już wkrótce także pod Jarocinem.

- Nie ma takiej instalacji w Europie, na wschód od Amsterdamu - podkreślił burmistrz Jarocina.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem.  Ekologicznie i ekonomicznie

Produkt pozyskiwany z odzysku fosforu wykorzystywany jest jako dodatek do nawozów. Dodatkowo ze względu na specyfikę składu chemicznego jest to fosfor w formie niewymywalnej to znaczy odpornej na nagłe opady lub stany powodziowe wypłukujące zastosowane wcześniej nawozy.

Dostępny w tej formie fosfor uwalnia się stopniowo do gleby wraz z rozwojem sytemu korzeniowego w całym okresie wegetacji roślin.

W gminie Jarocin ten produkt wykorzystywany będzie między innymi do nawożenia i utrzymania terenów zielonych, które w ostatnim czasie poddane zostały rewitalizacji.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem.  Kompleksowa modernizacja oczyszczalni

Budowa instalacji odzysku fosforu to jedna z trzech części całej modernizacji oczyszczalni. W ramach dwóch pozostałych zadań w Cielczy modernizowany jest ciąg technologiczny - tak zwany ściekowy oraz kompleksowo modernizowany i rozbudowywany ciąg przetwarzania osadów ściekowych w drodze hydrolizy termicznej i zawansowanej fermentacji metanowej.

Powstanie też kompleks budynków nowej instalacji odwadniania osadów oraz wiaty osadów, instalacji przygotowania  rozprowadzenia wody technologicznej z odpływu oczyszczalni (oczyszczony ściek), nowego systemu sterowania i monitoringu obiektów oczyszczalni, kompleksowego systemu odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z dachów i placów utwardzonych oczyszczalni ścieków.

Realizacja całego projektu modernizacji oczyszczalni w Cielczy kosztować będzie ponad 100 mln zł netto. Zgodnie z umową roboty budowlano-montażowe wraz z przeprowadzeniem wymaganych rozruchów mają zostać zakończone w połowie sierpnia 2022 roku, natomiast uzyskanie decyzji nawozowej planowane jest rok później.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przebiega zgodnie z planem. To część szerszego projektu

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy to ostatnie z zadań realizowanych w ramach jeszcze szerszego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Na realizację projektu o wartości ok. 270 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskał dofinansowanie w wysokości 136 mln zł.

Poza modernizacją oczyszczalni przedsięwzięcie obejmuje zrealizowane już: rewitalizację osiedla Kopernika w Jarocinie, budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie, przebudowę najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie w ul. Poznańskiej oraz wykonywaną obecnie rewitalizację śródmieścia Jarocina.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy