Reklama

Nowoczesne technologie w Cielczy - trwa modernizacja oczyszczalni ścieków

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. UM Jarocin

Nowoczesne technologie w Cielczy - trwa modernizacja oczyszczalni ścieków  - Zdjęcie główne

Nowoczesne technologie w Cielczy - trwa modernizacja oczyszczalni ścieków | foto Fot. UM Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Reklama

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy to ostatnie z zadań realizowanych w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Na realizację tego ogromnego projektu o wartości ok. 287 mln netto zł PWiK pozyskał dofinansowanie w wysokości 141 mln zł. Poza modernizacją oczyszczalni przedsięwzięcie obejmuje zrealizowane już: rewitalizację osiedla Kopernika w Jarocinie, budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie, przebudowę najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie w ul. Poznańskiej, dostawę inteligentnego programu do zarządzania infrastrukturą wodno-kanalizacyjną  oraz wykonywaną obecnie rewitalizację Śródmieścia Jarocina.

Modernizują oczyszczalnię w Cielczy. Czy przestanie śmierdzieć?

Obecnie w Cielczy trwa trzeci etap modernizacji oczyszczalni. Wprowadzane tam nowatorskie technologie pozwolą na odzyskiwanie z wód poosadowych surowców do produkcji nawozów.

Roboty budowlano-montażowe wraz z przeprowadzeniem wymaganych rozruchów nowej stacji odzysku surowców mają zostać zakończone w połowie sierpnia 2022 roku. Uzyskanie decyzji nawozowej planowane jest rok później.

W ramach trzeciego etapu modernizacji oczyszczalni w Cielczy, poprzez zastosowanie innowacyjnych technologii, powstają dwie zamknięte komory fermentacji oraz instalacje: biogazu, odwadniania wstępnego, hydrolizy termicznej, utylizacji gazów procesowych.

Zdaniem inwestora, którym jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - powinno to skutecznie zahamować rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów, które uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom.

Modernizują oczyszczalnię. Będą też sterować i monitorować

Zaplanowano też budowę kompleksu budynków nowej instalacji odwadniania osadów oraz wiaty osadów. Powstanie instalacja rozprowadzenia wody technologicznej z odpływu oczyszczalni (oczyszczony ściek), nowego systemu sterowania i monitoringu obiektów oczyszczalni oraz kompleksowego systemu odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z dachów i placów utwardzonych oczyszczalni ścieków.

Przypomnijmy, że plac budowy pod realizację trzeciego - ostatniego etapu inwestycji przekazano pod koniec kwietnia tego roku. Obejmuje on kompleksowe  wykonanie modernizacji i rozbudowy ciągu przetwarzania osadów ściekowych w drodze m.in. hydrolizy termicznej i zaawansowanej fermentacji metanowej, przy maksymalnie możliwym wykorzystaniu wykonanych już prac.

Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum, którego liderem jest AB Industry S.A., współpracujące z firmą Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o.

Modernizują oczyszczalnię. Będą odzyskiwać surowce do produkcji nawozów

W ramach przedsięwzięcia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji realizuje dwa rozpoczęte wcześniej etapy rozbudowy i modernizacji oczyszczalni. To modernizacja ciągu technologicznego tak zwanego ściekowego oraz budowa instalacji odzysku fosforu z odcieków po procesie głębokiej fermentacji.

W powstającej w Cielczy instalacji, z wód poosadowych będą odzyskiwane surowce do produkcji nawozów. Jest to pionierska inwestycja, pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z niewielu w Europie.

Realizacja całego projektu modernizacji oczyszczalni kosztować będzie ponad 100 mln zł.

Zgodnie z umową roboty budowlano-montażowe wraz z przeprowadzeniem wymaganych rozruchów mają zostać zakończone w połowie sierpnia 2022 roku, natomiast uzyskanie decyzji nawozowej planowane jest rok później.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy