Reklama

Gminna spółka PWiK walczyła o spore odszkodowanie. Sąd wydał postanowienie w sprawie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PWiK

Gminna spółka PWiK walczyła o spore odszkodowanie. Sąd wydał postanowienie w sprawie - Zdjęcie główne

Gminna spółka PWiK walczyła o spore odszkodowanie | foto PWiK

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gminna spółka PWiK walczyła o spore odszkodowanie. Sąd wydał postanowienie w sprawie.

Reklama

Pod koniec 2019 roku krakowska spółka Control Process przerwała prace przy modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy [więcej szczegółów TUTAJ]. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie domagało się odszkodowania. Sprawa trafiła do sądu, który wydał w tej sprawie wyrok.  

Spółki przerzucały się odpowiedzialnością za przerwanie modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy

Obie spółki - PWiK oraz Control Process przerzucały się odpowiedzialnością za przerwanie modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy.

Ówczesny prezes jarocińskich wodociągów - Remigiusz Nowojewski, w specjalnym oświadczeniu stwierdził, że „przedsiębiorstwo z Krakowa nie poradziło sobie z innowacyjną technologią, która miała zostać wdrożona w czasie przebudowy oczyszczalni”. 

Z kolei Control Process stało na stanowisku, że „to jarociński PWiK nie współpracował, a wręcz w niektórych przypadkach utrudniał wykonawcy realizację inwestycji”. 

Przerwanie prac i zerwanie umowy przez Control Process wzbudzało wiele niepokojów, ponieważ modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy, której koszt został oszacowany na ponad 100 mln zł, uzyskała unijne dofinansowanie. Dlatego było ryzyko, że pieniądze będzie trzeba zwrócić. Zarząd PWiK-u deklarował jednak, że dotacja nie jest zagrożona. 

W 2020 r. wydatkowanie pieniędzy z dofinansowania badała Najwyższa Izba Kontroli. Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. 

Sprawa wzajemnych rozliczeń między PWiK i Control Process trafiła do prokuratury i do sądu

Sprawa wzajemnych rozliczeń między Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie a Control Process najpierw trafiła do prokuratury. Roszczenia jarocińskiej spółki sięgały 20 mln zł. 

- Od ubezpieczyciela inwestycji otrzymaliśmy do tej pory 6,5 mln zł za prace, które zostały nienależycie wykonane - informował na początku 2020 r. Remigiusz Nowojewski, ówczesny szef jarocińskich wodociągów.

To jednak był ułamek tego, czego domagał się PWiK, dlatego jarocińska spółka wystąpiła z pozwem do sądu w Warszawie przeciwko zakładowi ubezpieczeń Generali, który pełnił funkcję gwaranta należytego wykonania umowy zawartej przez PWiK z Control Process. 

„Zgodnie z postanowieniami gwarant był zobowiązany bezwarunkowo i na pierwsze żądanie wypłacić gwarancję, ale tego nie uczynił. W związku z tym w 2020 roku wystąpiliśmy z pozwem do sądu” - informuje PWiK.  

Sąd przyznał PWIK-owi prawie 5,5 mln zł odszkodowania

Pod koniec grudnia 2022 r. został wydany wyrok sądu apelacyjnego, w którym zasądzono od Generali wypłatę kwoty 5.000.000 zł wraz z odsetkami na rzecz jarocińskiego PWiK-u.

Ponadto sąd zasądził na rzecz spółki zwrotu kosztów procesu w kwocie 215.017 zł oraz zwrot kosztów procesu w instancji odwoławczej w wysokości 211.250 zł.

Wyrok jest prawomocny.

Po zerwaniu umowy przez Control Process, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie podzieliło modernizację oczyszczalni ścieków w Cielczy na kilka etapów, których wykonawcy zostali wyznaczeni w przetargach. Inwestycja - jak twierdzi zarząd PWiK - jest realizowana zgodnie z planem. 

Na jej wykonanie woociągi mają czas do końca 2023 roku. To również termin rozliczenia unijnej dotacji.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy