Reklama

Wykonawca największej inwestycji zrywa umowę. Prezes PWiK: Zachodzi podejrzenie [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: czw, 7 lis 2019 15:30
Autor:

Wykonawca największej inwestycji zrywa umowę. Prezes PWiK: Zachodzi podejrzenie [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Krakowska spółka Control Proces zerwała umowę z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, która dotyczy nowatorskiego projektu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. Wartość inwestycji to ponad 115 mln zł. 

 

 

Obie instytucje współpracowały w zakresie inwestycji prawie półtora roku (czerwiec 2018). Wykonawca miał na zadanie 22 miesiące. O problemach na linii współdziałania obu podmiotów było słychać od kilku tygodni. Niestety te informacje się właśnie potwierdziły. 

 

- Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu – tłumaczy Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK w Jarocinie.

 

Kiedy w czerwcu 2018 roku podpisywano umowę, tak o projekcie mówił przedstawiciel krakowskiej firmy. 

 

Prezes PWiK przesłał do mediów oświadczenie w tej sprawie. 

 

Informujemy, że 4 listopada 2019 r. Firma Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o odstąpiła od podpisanej w czerwcu 2018 roku umowy na wykonanie zadania „Modernizacja gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków w Cielczy k/Jarocina”.

Do końca września tego roku firma Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o. miała zrealizować roboty budowalne o wartości ponad 36 milionów zł netto. Niestety prace nie zostały wykonane, a firma nie przedstawiła żadnych rozliczeń finansowych na koniec 3 kwartału br., pomimo, że zgodnie z umową prace rozliczane są na koniec każdego kwartału.

Dodatkowo spółka Control Process EPC EP 3 zażądała od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zabezpieczenia w postaci gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Zgodnie z prawem koszty gwarancji zapłaty po połowie pokrywają inwestor i wykonawca.

Firma Control Process EPC EP 3, pomimo wniosku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, nie wniosła 50% kosztów pozyskania gwarancji zapłaty, tj. kwoty ponad 1,7 mln zł do dnia 29 października 2019 r. Wyjaśniamy, że mechanizm gwarancji zapłaty zabezpiecza wykonawcę w sytuacji, gdy inwestor nie płaci w terminie za zrealizowane prace. W przypadku inwestycji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, która ma zagwarantowane finansowanie, w dużym stopniu pochodzące z dotacji unijnej, zabezpieczenie takie wydaje się być jedynie pretekstem do uwolnienia się Wykonawcy od odpowiedzialności za naruszenie zobowiązań umownych.

 

Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu, a „instytucję gwarancji” chciała wykorzystać, aby uniknąć szeregu negatywnych konsekwencji związanych z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem inwestycji.

Podkreślić należy, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o była w około 6 - miesięcznej zwłoce w realizacji prac względem pierwotnego harmonogramu rzeczowo – finansowego, złożonego po zawarciu umowy.

Prezes Zarządu PWiK Sp. z o.o.

/-/ Remigiusz Nowojewski

 

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cielczy jest jednym z zadań ujętych w projekcie „Gospodarka wodno - ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Łączny koszt realizacji wszystkich zadań to blisko ćwierć miliarda złotych. Inwestycja w Cielczy jest najwiekszym z sześciu przedsięwzięć i jednocześnie najbardziej nowatorskim. W ramach projektu w Cielczy produkowany ma być nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone miały zostać uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Koszt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni oszacowano na kwotę ok. 115 mln zł.

Ogromna inwestycja jest realizowana przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

 

[AKTUALIZACJA]

 

Zapytaliśmy firmę Control Process o stanowisko w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź na nasze pytania. 

Póki co otrzymaliśmy maila nastepującej reści:

 

 

Dziękujemy za możliwość ustosunkowania się do stanowiska PWIK Jarocin, z którego oczywiście chętnie skorzystamy.

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE