Reklama

Wykonawca największej inwestycji zrywa umowę. Prezes PWiK: Zachodzi podejrzenie [AKTUALIZACJA]

Opublikowano: czw, 7 lis 2019 13:30
Autor:

Wykonawca największej inwestycji zrywa umowę. Prezes PWiK: Zachodzi podejrzenie [AKTUALIZACJA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Krakowska spółka Control Proces zerwała umowę z Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie, która dotyczy nowatorskiego projektu rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. Wartość inwestycji to ponad 115 mln zł. 

 

 

Obie instytucje współpracowały w zakresie inwestycji prawie półtora roku (czerwiec 2018). Wykonawca miał na zadanie 22 miesiące. O problemach na linii współdziałania obu podmiotów było słychać od kilku tygodni. Niestety te informacje się właśnie potwierdziły. 

 

- Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu – tłumaczy Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK w Jarocinie.

 

Kiedy w czerwcu 2018 roku podpisywano umowę, tak o projekcie mówił przedstawiciel krakowskiej firmy. 

 

Prezes PWiK przesłał do mediów oświadczenie w tej sprawie. 

 

Informujemy, że 4 listopada 2019 r. Firma Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o odstąpiła od podpisanej w czerwcu 2018 roku umowy na wykonanie zadania „Modernizacja gospodarki osadowej na oczyszczalni ścieków w Cielczy k/Jarocina”.

Do końca września tego roku firma Control Process EPC Environmental Protection 3 Sp. z o.o. miała zrealizować roboty budowalne o wartości ponad 36 milionów zł netto. Niestety prace nie zostały wykonane, a firma nie przedstawiła żadnych rozliczeń finansowych na koniec 3 kwartału br., pomimo, że zgodnie z umową prace rozliczane są na koniec każdego kwartału.

Dodatkowo spółka Control Process EPC EP 3 zażądała od Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zabezpieczenia w postaci gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Zgodnie z prawem koszty gwarancji zapłaty po połowie pokrywają inwestor i wykonawca.

Firma Control Process EPC EP 3, pomimo wniosku Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, nie wniosła 50% kosztów pozyskania gwarancji zapłaty, tj. kwoty ponad 1,7 mln zł do dnia 29 października 2019 r. Wyjaśniamy, że mechanizm gwarancji zapłaty zabezpiecza wykonawcę w sytuacji, gdy inwestor nie płaci w terminie za zrealizowane prace. W przypadku inwestycji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, która ma zagwarantowane finansowanie, w dużym stopniu pochodzące z dotacji unijnej, zabezpieczenie takie wydaje się być jedynie pretekstem do uwolnienia się Wykonawcy od odpowiedzialności za naruszenie zobowiązań umownych.

 

Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu, a „instytucję gwarancji” chciała wykorzystać, aby uniknąć szeregu negatywnych konsekwencji związanych z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem inwestycji.

Podkreślić należy, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o była w około 6 - miesięcznej zwłoce w realizacji prac względem pierwotnego harmonogramu rzeczowo – finansowego, złożonego po zawarciu umowy.

Prezes Zarządu PWiK Sp. z o.o.

/-/ Remigiusz Nowojewski

 

Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Cielczy jest jednym z zadań ujętych w projekcie „Gospodarka wodno - ściekowa na terenie gminy Jarocin”. Łączny koszt realizacji wszystkich zadań to blisko ćwierć miliarda złotych. Inwestycja w Cielczy jest najwiekszym z sześciu przedsięwzięć i jednocześnie najbardziej nowatorskim. W ramach projektu w Cielczy produkowany ma być nawóz: fosfor i azot, a także biogaz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Dzięki hermetyzacji budowli i urządzeń oczyszczalni ograniczone miały zostać uciążliwe zapachy, na które narzekali mieszkańcy i emisja gazów cieplarnianych. Koszt modernizacji i rozbudowy oczyszczalni oszacowano na kwotę ok. 115 mln zł.

Ogromna inwestycja jest realizowana przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

 

[AKTUALIZACJA]

 

Zapytaliśmy firmę Control Process o stanowisko w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź na nasze pytania. 

Póki co otrzymaliśmy maila nastepującej reści:

 

 

Dziękujemy za możliwość ustosunkowania się do stanowiska PWIK Jarocin, z którego oczywiście chętnie skorzystamy.

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (19)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 2 lata temu | ocena +5 / -1

  obserwator

  ,,Zachodzi podejrzenie, że firma Control Process EPC EP 3 Sp. z o.o nie była w stanie zrealizować tak ogromnego i nowatorskiego projektu – tłumaczy Remigiusz Nowojewski, prezes PWiK w Jarocinie.'' Nie jest to pierwsza inwestycja, gdzie profesjonaliści to głupcy a my wieśniaki zrobimy to sami za większe pieniądze. Brawo rozwój.

 • 2 lata temu | ocena +11 / -3

  Zatroskany mieszkaniec

  Czy w związku z rezygnacją generalnego wykonawcy jest zagrożony cały projekt związany z rewitalizacją sieci wodociągowo-kanalizacyjnej? Czy nie było to realizowane w ramach jednego projektu? Chciałbym aby GJ zbadała ten temat, bo jeśli zagrożona jest realizacja projektu to również istnieje możliwość konieczności zwrotu dotacji w wysokości ponad 120... Rozwiń

 • 2 lata temu | ocena +12 / -3

  K3

  Kto wybrał wykonawcę niezdolnego do wykonania robót?

 • 2 lata temu | ocena +18 / -3

  mufti

  Grupa kapitałowa ADAMEX nie takie inwestycje w mieście dokańczała...spokojna głowa

 • 2 lata temu | ocena +15 / -4

  podobnie ?

  jak było z tym dużym niepotrzebnym zbyt drogim łącznikiem (za starym ośrodkiem zdrowia)? Kto wygrał przetarg a kto w końcu budował i dlaczego ?

 • 2 lata temu | ocena +7 / -1

  Marcin

  A co z gazem w Cielczy ? Mieszkańcy chcą gaz !!! Jak dbać o środowisko palac węglem ?

 • 2 lata temu | ocena +10 / -3

  Misiu

  A miało być tak fajnie i nie śmierdzieć ale przy wjeżdzie do Jarocina jest smród że koszmar i tak codziennie takie zapachy pojawiły się od momentu czyszczenia studzienek na ul Poznańskiej wydaje mi się że coś poszło nie tak z tym czyszczeniem

 • 2 lata temu | ocena +13 / -2

  eko

  A koło stacji ochman i orlen co dzień od zmierzchu śmierdzi kałem

 • 2 lata temu | ocena +39 / -5

  Tadeusz

  Czy GJ może zapytać firmę która zerwała umowę o przyczyny zamiast kopiować fejsbuka Pawlickiego tylko ?

 • 2 lata temu | ocena +37 / -8

  Dzieje

  Ktoś taka firmę wybrał, profesjonalizm w pełnej odsłonie, to czekamy teraz aż drobut będzie to dalej budował , wcale mnie to nie zdziwi , droga gazeta jak chcecie być rzetelni to zapytajcie firmę która zerwała umowę o przyczynę A nie podajcie tylko komunikat władzy

 • 2 lata temu | ocena +26 / -10

  żygać się chce

  Pozdychamy od tego smrodu.

 • 2 lata temu | ocena +31 / -12

  Czystek

  Jarocin, smród, brud, ubóstwo.

 • 2 lata temu | ocena +28 / -7

  Spoko

  A czy czasami ktoś tam z Jarocina nie był w konsorcjum ???

 • 2 lata temu | ocena +32 / -8

  aga

  Wyczuli przewały