Reklama

Jarocin. Rozpoczęło się zamykanie komór na oczyszczalni ścieków w Cielczy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Um Jarocin

Jarocin. Rozpoczęło się zamykanie komór na oczyszczalni ścieków w Cielczy - Zdjęcie główne

Jarocin. Rozpoczęło się zamykanie komór na oczyszczalni ścieków w Cielczy | foto Um Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Rozpoczęło się zamykanie komór na oczyszczalni ścieków w Cielczy. Czy nie będzie śmierdziało?

Reklama

Oczyszczalnia ścieków w Cielczy podana zostaje gruntownej modernizacji. Budowana jest miedzy innymi nowoczesna Stacja Odzysku Surowców, czyli pierwsza w Polsce instalacja, w której z osadów pościekowych odzyskiwany będzie fosfor.

Burmistrz Adam Pawlicki tak jakiś czas temu tak mówił o tym, co dzieje się w Cielczy:

I dodał:

- Bo przeistoczy się w Stację Odzysku Surowców. Po odbiorze ścieków od mieszkańców osady zostaną doprowadzone do takiego stanu, że nie będzie tak naprawdę odpadów i żadnych zrzutów. Będzie czysta woda i gaz oraz energia elektryczna i certyfikowane nawozy. Odzyskiwany będzie również fosfor, który wszystkie instalacje w Polsce zrzucają razem ze ściekami do rzek a docelowo do Bałtyku.       

Jarocin. Rozpoczęło się zamykanie komór na oczyszczalni ścieków w Cielczy. Eksperci nie mieli zastrzeżeń

Proces modernizacji oczyszczalni i to czy przebiega ona zgodnie z planem sprawdzali ostatnio specjaliści z Kanady, przedstawiciele firmy Ostara, która koordynuje montaż i podłączenie nowych urządzeń.

Jak zapewniał jarociński magistrat, eksperci nie mieli zastrzeżeń do przeprowadzonych dotychczas prac.

Jarocin. Rozpoczęło się zamykanie komór na oczyszczalni ścieków w Cielczy. Czy nie będzie już śmierdziało

Obecnie w Cielczy rozpoczęła się hermetyzacja komór, dzięki której ograniczona zostanie emisja gazów cieplarnianych do atmosfery oraz wydzielanie się uciążliwych zapachów, na które skarżyli się okoliczni mieszkańcy.

Jako pierwszy zhermetyzowany zostanie zbiornik retencyjny. W następnej kolejności: piaskownik, osadnik wstępny, zagęszczacz osadu nadmiernego oraz zagęszczacz osadu wstępnego.

Jarocin. Rozpoczęło się zamykanie komór na oczyszczalni ścieków w Cielczy. Co jeszcze zostanie zrobione?

Budowa instalacji odzysku fosforu to jedna z trzech części całej modernizacji oczyszczalni. W ramach dwóch pozostałych zadań w Cielczy modernizowany jest ciąg technologiczny - tak zwany ściekowy oraz kompleksowo modernizowany i rozbudowywany ciąg przetwarzania osadów ściekowych w drodze hydrolizy termicznej i zawansowanej fermentacji metanowej.

Docelowo wykonane zostaną: dwie zamknięte komory fermentacji oraz instalacje: biogazu, odwadniania wstępnego, hydrolizy termicznej, utylizacji gazów procesowych.

Powstanie też kompleks budynków nowej instalacji odwadniania osadów oraz wiaty osadów, instalacji przygotowania  rozprowadzenia wody technologicznej z odpływu oczyszczalni (oczyszczony ściek), nowego systemu sterowania i monitoringu obiektów oczyszczalni, kompleksowego systemu odprowadzenia wód opadowych i roztopowych z dachów i placów utwardzonych oczyszczalni ścieków.

Jarocin. Rozpoczęło się zamykanie komór na oczyszczalni ścieków w Cielczy. Modernizacja będzie kosztowała ponad 100 mln zł

Realizacja całego projektu modernizacji oczyszczalni w Cielczy kosztować będzie ponad 100 mln zł netto. Zgodnie z umową roboty budowlano-montażowe wraz z przeprowadzeniem wymaganych rozruchów mają zostać zakończone w połowie sierpnia 2022 roku, natomiast uzyskanie decyzji nawozowej planowane jest rok później.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy to ostatnie z zadań realizowanych w ramach jeszcze szerszego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Gminie Jarocin”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Na realizację projektu o wartości ok. 270 mln zł Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie pozyskał dofinansowanie w wysokości 136 mln zł.

Poza modernizacją oczyszczalni przedsięwzięcie obejmuje zrealizowane już: rewitalizację osiedla Kopernika w Jarocinie, budowę Stacji Uzdatniania Wody w Stefanowie, przebudowę najstarszego kanału przesyłowego w Jarocinie w ul. Poznańskiej oraz wykonywaną obecnie rewitalizację śródmieścia Jarocina.

Jak oceniacie pionierskie rozwiązania zastosowane podczas modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy, czy Waszym zdaniem przestanie śmierdzieć i mieszkańcy odetchną z ulgą?

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy