Reklama

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy wchodzi w końcowy etap [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy wchodzi w końcowy etap.

Reklama

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podkreśla, że jest to „pionierska inwestycja, pierwsza tego typu w Polsce oraz jedna z niewielu w Europie”.

Montaż instalacji do odzysku fosforu z wód poosadowych to tylko jeden z kilku etapów modernizacji oczyszczalni.

Zawirowania wokół modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy

Cała inwestycja rozpoczęła się w czerwcu 2018 roku. Po ponad roku - w listopadzie 2019 roku wykonawca zerwał jednak umowę i przerwał prace [więcej na tren temat przeczytasz TUTAJ]. Sprawa trafiła do organów ścigania.

W tej sytuacji jarocińskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podzieliło inwestycję na kilka etapów.

W lipcu 2020 roku zostały wznowione prace związane z jednym z nich - montażem instalacji do odzysku fosforu z wód pościekowych.

Wykonawcą była firma Krevox  z Piaseczna koło Warszawy. Po zakończeniu montażu instalacji do odzysku fosforu z wód pościekowych przewidziano trzymiesięczny rozruch technologiczny oraz około dwumiesięczny okres oczekiwania na uzyskanie decyzji nawozowej.

Prestiżowa nagroda za modernizację oczyszczalni ścieków w Cielczy

W nowym obiekcie będzie się odbywał proces odzyskiwania surowców do produkcji nawozów z osadów ściekowych. Fosfor przekazywany będzie gminie Jarocin, która ma zamiar go wykorzystywać do nawożenia i utrzymania terenów zielonych.

Instalacja do odzyskiwania surowców do produkcji nawozów z osadów pościekowych jest tylko częścią modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy. Do wykonania pozostały jeszcze dwa kolejne etapy tego przedsięwzięcia.

W związku z modernizacją oczyszczalni ścieków w Cielczy gmina Jarocin zdobyła w  2018 roku prestiżową nagrodę podczas międzynarodowej konferencji WEX-Global 2018 w Lizbonie. Nagroda została nadana w kategorii „Finanse i Partnerstwo” za sposób finansowania inwestycji, dobór technologii i partnerów projektu innowacyjnego realizowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarocinie.

Nagrodę odebrał burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podczas Światowego Szczytu Gospodarki Cyrkulacyjnej w Portugalii.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Cielczy - kiedy się zakończy?

Koszt modernizacji oczyszczalni ścieków w Cielczy oszacowany został na ponad 100 milionów złotych. Zgodnie z umową roboty budowlano-montażowe wraz z przeprowadzeniem wymaganych rozruchów mają zostać zakończone w połowie września, natomiast uzyskanie decyzji nawozowej planowane jest na przyszły rok.

Zakończone zostały prace związane z hermetyzacją obiektów oczyszczalni ścieków w Cielczy. Dzięki temu ograniczona została emisja gazów cieplarnianych do atmosfery oraz wydzielanie się uciążliwych zapachów, na które skarżyli się mieszkańcy Cielczy.

Przedsięwzięcie jest jednym z sześciu zadań realizowanych w ramach dużego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w gminie Jarocin”.

Łączna jego wartość to blisko 256 mln zł. Na wykonanie przedsięwzięcia, PWiK w Jarocinie pozyskał dofinansowanie unijne w wysokości 128 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Do tej pory przebudowana i unowocześniona została Stacja Uzdatniania Wody w Stefanowie, najstarszy kanał przesyłowy w Jarocinie, wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej na os. Kopernika w Jarocinie oraz modernizacja SUW w Potarzycy. W trakcie jest wymianę sieci wodociągowo- kanalizacyjnej w śródmieściu Jarocina.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy