Reklama

Obchody Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta w Jarocinie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Obchody Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta w Jarocinie i okolicy - relacja.

Reklama

Turniej strzelecki Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jarocinie

W sobotę 6 listopada obył się Memoriał św. Marcina. Tradycyjnie burmistrz Jarocina ufundował nagrodę główną tarczy memoriałowej. Mosiężna statuetka, przedstawiająca patrona miasta – św. Marcina, trafiła do zwycięzcy tej tarczy - pana Andrzeja Czajki z KBS Rozdrażew. Nagrodę wręczył sekretarz gminy, Mariusz Gryska.

TARCZA MEMORIAŁOWA ŚW. MARCINA

I miejsce Andrzej Czajka KBS Rozdrażew

II miejsce Marcin Krajewski KBS Mieszków

III miejsce Janusz Nowak KBS Rozdrażew

TARCZA NIEPODLEGŁOŚCIOWA

I miejsce Jarosław Gzik KBS Żerków

II miejsce Błażej Ogrodowczyk KBS Jarocin

III miejsce Marcin Krajewski KBS Mieszków

TARCZA BRACKA

I miejsce Karol Matuszak KBS Jarocin

II miejsce Andrzej Czajka KBS Rozdrażew

III miejsce Jarosław Gzik KBS Żerków

TARCZA LOSOWA
I miejsce Ryszard Walaszczyk KBS Dobrzyca

II miejsce Janusz Nowak KBS Rozdrażew

III miejsce Grzegorz Kowalski KBS Jarocin

KUR

Marcin Krajewski KBS Mieszków

"Obudzić śpiących"

W nocy z 8 na 9 listopada 1918 roku - kilkadziesiąt godzin przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości - w jarocińskich koszarach wybuchł bunt. Żołnierze wypędzili z miasta pruskie władze i armię, zajmując budynek dowództwa garnizonu, więzienie, pocztę oraz dworzec kolejowy. To właśnie wtedy powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń od kilku lat na dworcu kolejowym w Jarocinie odbywa się akcja „Obudzić śpiących”. O godzinie 5 rano umundurowani harcerze witają podróżnych wręczając biało-czerwone rozetki powstańcze oraz ulotki, przypominające o jarocińskich wydarzeniach z 1918 r.

Rocznica buntu w jarocińskich koszarach

Uroczystości 9 listopada rozpoczęła msza św. odprawiona w kościele oo. Franciszkanów w intencji narodu i Powstańców Wielkopolskich. Tuż po eucharystii delegacje przeszły na teren jarocińskich koszar, gdzie w podniosłej atmosferze odczytany został apel pamięci i oddana salwa honorowa. W asyście pocztów sztandarowych, służb mundurowych i młodzieży, delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod pamiątkowym głazem poświęconym bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Reprezentacji gminnego samorządu przewodniczył burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki, który przekazał zebranym informację, że tegoroczne obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego odbędą się w Jarocinie.

Bieg Niepodległości

W środę, 10 listopada, sprzed budynku Urzędu Miejskiego w Jarocinie wystartował Bieg Niepodległości. Biegacze pokonali blisko 9 km na trasie Jarocin – Mieszków. Metę była na rynku w Mieszkowie, pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka, dowódcy Powstania Wielkopolskiego, gdzie uczestnicy złożyli wiązanki i znicze.

- Tempo narzucone przez młodzież - 5 minut na kilometr - było sporym wyzwaniem - napisał w mediach społecznościowych wiceburmistrz Bartosz Walczak.

Na starcie biegaczy zagrzewała do walki między innymi starosta Lidia Czechak. Wcześniej złożono kwiaty na płycie upamiętniającej 42 poległych powstańców wielkopolskich z Ziemi Jarocińskiej, znajdującej się przy starostwie powiatowym. Wydarzenie od kilku lat organizuje Liceum Ogólnokształcące w Jarocinie.

RoweLOVA sztafeta niepodległościowa

Na 11 listopada stowarzyszenie opracowało 3 trasy, które liczyły od 16 do 56 km. Łącznie rowerzyści pokonali 103 km na 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie trasy zaczynały i kończyły się pod pałacem Radolińskich w Jarocinie.

Dzień szacunku do munduru 

W czwartek w godzinach 12-16 trwał „Dzień szacunku do munduru”. W tym czasie w jarocińskiej jednostce wojskowej można było zwiedzić salę tradycji oraz wystawę sprzętu wojskowego.

Inscenizacja legendy o świętym Marcinie

Tylu jarociniaków na przemarszu św. Marcina – Patrona Miasta jeszcze nie było. Po raz pierwszy wydarzenie miało tak bogatą oprawę. Wspaniałe, historyczne widowisko przeniosło nas w czasie, gdzie mogliśmy stanąć obok kohorty rzymskich legionistów i ich dowódcy św. Marcina. 11 listopada o godz. 12.00, w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie odbyła się msza za ojczyznę i mieszkańców Jarocina. Tuż po niej, około godziny 13.30, sprzed kościoła, ul. Kościelną do parku Radolińskich, wyruszył „Przemarsz św. Marcina”. Prowadził go Marcin na białym koniu, który spotkał na swej drodze żebraka. Odda mu swój płaszcz i ruszył dalej do grupy barbarzyńców. Odrzucając miecz, oddał się w ich ręce. Finał przemarszu rozegrany został pod Pałacem Radolińskich. Na jego trasie przedstawiono inscenizację legendy o św. Marcinie. W inscenizacji brali udział profesjonaliści z Bellator Societas, młodzież i dzieci z ulicznego teatru ognia „Anthony Street”, młodzież z ZHP Hufiec Jarocin oraz mieszkanki i mieszkańcy Jarocina. Finał przemarszu odbył się przed Pałacem Radolińskich, gdzie miała miejsce kwesta „Świętomarciński dar” – wolontariusze zbierali datki na rzecz podopiecznych Fundacji „Ogród Marzeń”. Każdego, kto wsparł inicjatywę, częstowano rogalami.

Podczas plenerowej inscenizacji mieszkańcy mogli zobaczyć z bliska żołnierzy starożytnego Rzymu, z ich ekwipunkiem i symboliką (rzymskie orły, symbole legionu itp.). Wszystko zaplanowane zostało zgodnie z podaniami i legendami hagiograficznymi.

Organizatorzy:

Scenariusz, reżyseria i dobór muzyki: dr Mikołaj Przybył i Anna Maria Wieczerska
Wykonawcy:
lektorka: Hanna Janiec
święty Marcin: Marcin Tomczak
opiekunka konia: Marta Tomczak
koń świętego Marcina: klacz Celestyna
żebrak/Jezus: Dominik Paterczyk
cukiernik: Tomasz Hoffa
wielkopolskie mieszczki: Katarzyna Hoffa, Sara Andrzejewska i Joanna
Owczarska
legioniści: Adam Borowiński, Jakub Kałmucki, Bruno Kowalewski,
Mikołaj Łyskawka, Sławomir Markiewicz, Kordian Nagorzycki, Florian Pelec, Krzysztof Pelec, Bartosz Pinczewski, Tomasz Ratajczak, Jakub Szyszka
barbarzyńcy: Jakub Furmaniak, Maria Gęstwa, Mikołaj Janowski, Julia Kołodziej, Julia Roszak, Agata Skrzypczak, Alicja Skrzypczak, Emilia Skrzypczak, Zofia Ślachetka, Adam Tyrakowski, Paweł Tyrakowski, Zuzanna Wojtczak
cezar: Marek Sobczak
kwestorz: Andrzej Stanisławski

Członkowie i sympatycy stowarzyszenia Bellator Societas, którzy wcielili się w rolę rzymskich legionistów, centurionów, barbarzyńców, świty cezara oraz piękne psy rasy wilczarz irlandzki: Zeus, Hades i Celt oraz suczka rasy hart Gudrun.

Organizatorzy dziękują: pracownikom Muzeum Regionalnego w Jarocinie, szczególnie panu Sebastianowi Plucie, pracownikom Biblioteki Jarocin, harcerzom z Hufca ZHP Jarocin na czele z druhem Krzysztofem Pelcem, ochronie, strażakom, obsłudze techniczno-dźwiękowej, Fundacji "Ogród Marzeń", Spółdzielni "ZGODA" i wszystkim, którzy choć w najdrobniejszy sposób przyczynili się do realizacji tego widowiska.

- Szczególnie dziękujemy mieszkańcom i gościom spoza Jarocina, którzy tłumnie uczestniczyli w wydarzeniu. Mamy nadzieję, że od tego roku taki sposób świętowania 11 listopada będzie jarocińską tradycją!

Jarociniaków drogi do niepodległości

Zwieńczeniem obchodów 11 listopada był koncert lokalnych piosenek patriotycznych, który rozpoczął się o godz. 17:00 w JOK Jarocin. W jego trakcie usłyszeliśmy utwory znane z widowiska „95”. Zabrzmiały już one na jarocińskim rynku w 2013 r., w ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Zaprezentowane zostały także filmy o osobach z Ziemi Jarocińskiej, które odegrały istotną rolę w działaniach niepodległościowych. Materiały były przygotowane przez uczniów jarocińskich szkół ponadpodstawowych.

Kontrapunkt

W niedzielę, 14 listopada, w klubie Kontrapunkt będziemy mogli wysłuchać prelekcji „Tradycje browarnicze na Ziemi Jarocińskiej”. 

Mieszków

11 listopada o godz. 10:00 w kościele w Mieszkowie odprawiono mszę św. w intencji ojczyzny. Delegacje złożyły kwiaty przy pomniku gen. Stanisława Taczaka.

Witaszyce

11 listopada o godzinie 17:00 w remizie OSP w Witaszycach miało miejsce uroczyste przekazanie sztandaru dla OSP w Witaszycach z okazji 110. rocznicy powstania jednostki.

13 listopada od godz. 14:00 odbędzie się „Wiec niepodległościowy”, który wyruszył z parkingu przy dużym kościele. Delegacje złożyły kwiaty w miejscach pamięci, znajdujących się na trasie przemarszu - na starym cmentarzu oraz na Skwerze im. K.T. Barwickiego. Finał wiecu, ze śpiewaniem pieśni patriotycznych, odbył się na placu przy OSP.

Żerków - „Śpiewam dla Ciebie Polsko”

II spotkanie z okazji Dnia Niepodległości, które 11 listopada odbyło się w sali wiejskiej w Lisewie. Gościnnie wystąpili: Orkiestra MCT, uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Ludwinowa, 33. WDH z Żerkowa, Chór „Babie lato”, dzieci i młodzież z Lisewa. Dla uczestników przygotowano pokaz wozów strażackich, ognisko, degustację rogali.

Jaraczewo

10 listopada odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Jaraczewie. Po niej odbył się przemarsz pochodu ulicami Jaraczewa z orkiestrą dętą z Żerkowa. Uroczystość zakończono apelem poległych przy Pomniku.

11 listopada miał miejsce Niepodległościowy turniej strzelecki w strzelnicy KSS Snajper o puchar burmistrza miasta i gminy Jaraczewo. Następnie można było wysłuchać operetkowego koncertu w wykonaniu solistów scen poznańskich w sali bankietowej „Glinkowscy”.

13 listopada odbędzie się XII spotkanie „Dorosłe dzieci mają...głos” w sali Diamentowej. Zabawa, którą poprowadzi DJ MICHU potrwa do 01:00. Karta wstępu w cenie 40 zł do obioru w GOK. Ilość miejsc jest ograniczona.

Cielcza

Rano 11 listopada w kościele w Cielczy odprawiono mszę św. w intencji Ojczyzny. Po eucharystii nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców pod tablicę upamiętniającą polskich lotników, która znajduje się przy miejscowej szkole. Tam delegacje złożyły kwiaty i odczytany został apel pamięci. Organizatorzy przewidzieli także poczęstunek tradycyjnymi rogalami.

„Patriotyczna Cielcza jest… i śpiewa” to wydarzenie, które 14 listopada rozpocznie się o godz. 15.00 w Wiejskim Domu Kultury w Cielczy. Będzie można posłuchać koncertu pieśni patriotycznych, a nawet samemu pośpiewać podczas biesiady listopadowej, przygotowanej w okolicznościowej kawiarence przez miejscowe KGW. Podczas uroczystości ogłoszone zostaną także wyniki konkursu plastycznego na projekt pocztówki i pozdrowienia z Cielczy.

Nowe Miasto nad Wartą

9 listopada odbył się Marsz Niepodległości. Zaczął się zbiórką na Placu 700-lecia, gdzie oddano hołd poległym za wolność i Ojczyznę. Marsz przeszedł do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie odbyło się III Nowomiejskie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich.

11 listopada odprawiono mszę św. za Ojczyznę z udziałem chóru „Domino Cantemus”, OSP, organizacji samorządowych, szkół i harcerzy. Następnie przemaszerowano do GOK-u, gdzie wystąpił wójt gminy Aleksander Podemski. Potem można było wysłuchać występu zespołu Złota Jesień z GOK-u oraz folk kapeli Góralska Hora.

Kotlin

11 listopada miało miejsce spotkanie z „Polską Pieśnią Patriotyczną”. Przybyłych częstowano gorącą zupą, czekoladą i herbatą. 

Zobacz jak obchodzono Święto Niepodległości w gminie Jarocin

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy