Reklama

Chór Mieszany im. K.T. Barwickiego kończy 130 lat. Nie ma jednak okazji świętować

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiały chóru

Chór Mieszany im. K.T. Barwickiego kończy 130 lat. Nie ma jednak okazji świętować - Zdjęcie główne

Chórzyści w roku jubileuszowym dorobili się nowych strojów. Poprzednie służyły im prawie 20 lat. Sfinansowanie 40 kompletów było możliwe dzięki pomocy sponsorów | foto Materiały chóru

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Co roku z okazji imienin Kazimierza - patrona chóru i przy okazji kolejnej rocznicy założeni zespołu odbywało się msza św., na której śpiewali jubilaci oraz spotkanie chórzystów przy obiedzie w restauracji. W tym roku uroczystości rocznicowe zostaną zredukowane do złożenia kwiatów i zapalenia znicza pod tablicą na murze krużganków kościoła św. Marcina w Jarocinie.

Reklama

W marcu zeszłego roku chórowi udało się jeszcze zorganizować uroczystość z okazji 129. rocznicy powstania. Przy tej okazji 20-lecie pracy z "Barwickim" obchodził dyrygent Kasper Ekert.
 
Do końca 2016 roku funkcję prezesa przez 30 lat pełniła Emilia Zdrojowa, która w chórze śpiewa nieprzerwanie 64 lata. Z początkiem 2017 roku zastąpiła ją Halina Florczyk. Prezes ma nadzieję, że być może skromne obchody jubileuszowe uda się zorganizować we wrześniu. Ale aby móc zaśpiewać chórzyści muszą ćwiczyć wspólnie, a na razie organizacja normalnych prób jest niemożliwa.
 
 
Przy okazji 100-lecia chóru "Barwicki" otrzymał nowy sztandar. Pamiątkowa tablica na Rynku została ufundowana z inicjatywy chórzystów. W jej odsłonięciu w 1997 roku uczestniczyli członkowie rodziny Barwickich.
 
 
8 marca Roku Pańskiego 1891 r. grono miłośników śpiewu pod przewodnictwem tegoż Kazimierza Tomasza Barwickiego założyło „ Koło śpiewacze”. 8 marca 2021 r. mija 130 lat istnienia i kontynuacji w różnych formach pasji śpiewaczej w Jarocinie. Rok 2021 jest rokiem Jubileuszowym. Panująca pandemia korona wirusa COVID-19 od marca 2020 roku i wprowadzone obostrzenia nie pozwalają na organizację obchodów tak pięknego jubileuszu. Nie możemy zaprezentować miłośnikom śpiewu naszego repertuaru oraz naszych nowych strojów. We wrześniu ubiegłego roku w okresie „poluzowania” udało nam się przygotować sesję zdjęciową w nowych strojach na tle odrestaurowanego Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Jesteśmy stęsknieni za wspólnymi próbami i występami przed publiczności. I tą nadzieją żyjemy, że będzie nam dane zaprezentować nowy repertuar w nowych strojach - czytamy na profilu facebookowym chóru.
Kazimierz Barwicki, wybitny polski dyrygent chóralny, wydawca i działacz polskiego ruchu śpiewaczego urodził się 29 grudnia 1871 roku w Witaszycach. Był założycielem Koła Śpiewaczego w Jarocinie. Od 1908 do śmierci był sekretarzem generalnym wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych. Zmarł 20 stycznia 1931 r. w Poznaniu. Członkowie jarocińskiego Chóru Mieszanego im. Kazimierza Tomasza Barwickiego ufundowali w 1997 tablicę pamiątkową umieszczoną na murze kościoła św. Marcina. Druga na kościele Chrystusa Króla, a trzecia na budynku Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. Barwickiego, gdzie znajdował się rodzinny zakład stolarski. 
 
 
Nasza Gazeta dostępna również on-line - ZOBACZ TUTAJ - E-wydanie Gazety Jarocińskiej.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się, również w sieci.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy