Reklama

Jarocin. Dwie najważniejsze instytucje kultury mają się połączyć

Opublikowano: czw, 6 maj 2021 12:44
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum GJ

Jarocin. Dwie najważniejsze instytucje kultury mają się połączyć - Zdjęcie główne

Jarocin. Dwie najważniejsze instytucje kultury mają się połączyć | foto Fot. Archiwum GJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jarocin. Dwie najważniejsze instytucje kultury mają się połączyć. Projekt uchwały w tej sprawie będą głosować jarocińscy radni. Fuzja musi jednak uzyskać pozytywną opinię instytucji centralnych.

Reklama

Na dzisiaj przewodniczący Rajmund Banaszyński zwołał posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie. Będą to kolejne obrady w trybie nadzwyczajnym - tym razem na wniosek wiceburmistrza Bartosza Walczaka.

Jarocin. Dwie najważniejsze instytucje kultury mają się połączyć. Powstanie Jarocińskie Centrum Kultury

W programie znalazło się 12 punktów. Jeden dotyczy połączenia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin oraz Muzeum Regionalnego w Jarocinie w Jarocińskie Centrum Kultury.

W uzasadnieniu, które zostało dołączone do projektu uchwały w tej sprawie, napisano między innymi:

„Działalność obu instytucji poza obszarami stricte przypisanymi zazębia się na wielu polach. Obie instytucje organizują koncerty, wystawy, spektakle, spotkania autorskie, imprezy plenerowe. W 2018 roku muzeum i biblioteka organizowały kolejna edycję Jarocin Festiwal. Obie instytucje posiadają wieloletnie doświadczenie we wspólnym organizowaniu imprez. Połączenie obu instytucji nie jest próbą ich unifikacji (sprowadzenie czegoś do jednej postaci - przyp. red.), ale zwiększenia ich potencjału ekonomicznego przy zachowaniu całkowitej autonomii i poszanowaniu sposobów realizacji zadań wynikających z ich istoty funkcjonowania.”

Jarocin. Dwie najważniejsze instytucje kultury mają się połączyć. Potrzebna jest zgoda radnych i opinia instytucji centralnych

Z projektu uchwały wynika, że o sprawy merytoryczne dbać będą dotychczasowi pracownicy biblioteki i muzeum. W nowopowstałej instytucji wydzielona zostanie także komórka, która będzie się zajmować działalnością kulturalno-rozrywkową, tak aby pracownicy merytoryczni mogli się zająć działalnością podstawową biblioteki i muzeum.

Jeśli radni zaakceptują pomysł połączenia obu instytucji, fuzja musi także uzyskać pozytywną opinię instytucji centralnych:

Krajowej Rady Bibliotecznej, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz Rady do Spraw Muzeów Pamięci Narodowej.

Jeśli dojdzie do połączenia biblioteki i muzeum, ogłoszony zostanie konkurs na dyrektora nowopowstałego Jarocińskiego Centrum Kultury. Obecnie dyrektorem biblioteki jest Agnieszka Borkiewicz, a muzeum - Marcin Szeląg.

Jarocin. Dwie najważniejsze instytucje kultury mają się połączyć - głosowanie już dzisiaj

Porządek obrad posiedzenia rady miejskiej przewiduje także przedstawienie informacji na temat wyników badań na temat opinii mieszkańców gminy w sprawie funkcjonalności jarocińskiego rynku po przeprowadzeniu prac rewitalizacyjnych.

Radni wysłuchają również sprawozdanie za rok 2020 z „Programu współpracy gminy Jarocin z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego”.

Kolejny projekt uchwały przewiduje wyrażenie zgody radnych na wniesienie wkładu pieniężnego w wysokości 2,3 miliona złotych do spółki Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego

Posiedzenie Rady Miejskiej w Jarocinie odbędzie się dzisiaj - 6 maja, początek o godzinie 15.15 w trybie online.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy