Reklama

Dni Patrona Miasta i Święto Niepodległości w Jarocinie i okolicy. ZOBACZ CO SIĘ DZIEJE

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Jarocin

Dni Patrona Miasta i Święto Niepodległości w Jarocinie i okolicy. ZOBACZ CO SIĘ DZIEJE - Zdjęcie główne

Uroczystości w jarocińskiej jednostce wojskowej | foto Gmina Jarocin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Z okazji Dni Patrona Miasta i Święta Niepodległości w Jarocinie i okolicy przygotowano mnóstwo ciekawych wydarzeń i atrakcji. Zobacz co się dzieje i gdzie warto się wybrać.

Reklama

Inscenizacja legendy o św. Marcinie, koncert lokalnych piosenek patriotycznych, capstrzyk, akcje plenerowe oraz imprezy sportowe. Mnóstwo wydarzeń zaplanowanych z okazji Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta. 

Jarocin

 6 LISTOPADA 

O godzinie 12:00 na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jarocinie rozpocznie się  XVI Memoriał Św. Marcina. Podczas imprezy będzie można wystrzelać m. in. mosiężną statuetkę św. Marcina, ufundowaną przez Burmistrza Jarocina. 

 9 LISTOPADA

Tradycyjnie już na godz. 5:00 zaplanowano akcję plenerową „Obudzić śpiących” na dworcu PKP w Jarocinie. W międzyczasie umundurowana młodzież będzie wręczać pasażerom pociągów, biało-czerwone rozetki powstańcze oraz ulotki, przypominające o jarocińskich wydarzeniach z 1918 r. W powstańczy nastrój wprowadzą także werble oraz dźwięki pieśni patriotycznych. Inscenizacja zakończy się o godz. 9:00.

O godz. 16.00 w kościele oo. Franciszkanów odprawiona zostanie msza św. w intencji narodu i Powstańców Wielkopolskich. Po eucharystii, na terenie jednostki wojskowej, odbędzie się ceremonia z apelem pamięci oraz salwą honorową. Po zakończeniu capstrzyku poczęstunek grochówką.  

10 LISTOPADA 

O godz. 10:00 sprzed budynku urzędu miejskiego w Jarocinie wystartuje Bieg Niepodległościowy. Biegacze pokonają blisko 9 km na trasie Jarocin – Mieszków. 

11 LISTOPADA 

RoweLOVA  sztafeta niepodległościowa

Z samego rana uczestnicy rowerowej sztafety pokonają 103 km z okazji 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy - Stowarzyszenie RoweLOVE Jarocin, zaproponowali uczestnikom rajdu 3 trasy o łącznej długości 103 km:

 1. TRASA SPEED (średnia prędkość 28 km/h) - 56 km dystansu: Jarocin, Mieszków, Wilkowyja, dalej w stronę Żerkowa, Lisew, Łuszczanów, Tarce Witaszyce, Prusy, Golina, Potarzyca, Jarocin (start: Pałac Radolińskich, godz. 8:00).
 2. TRASA TURYSTYCZNA (średnia prędkość 18-20 km/h) - 31 km dystansu: Jarocin, Cielcza, Mieszków, Wilkowyja, Tarce, Witaszyce, Jarocin (start: Pałac Radolińskich, godz. 10:00).
 3. TRASA RODZINNA (średnia prędkość 12-13 km/h) - 16 km dystansu: Jarocin, Cielcza, Mieszków Radlin, Cielcza, Jarocin (start: Pałac Radolińskich, godz. 12:00).
 Zapisy: JOK Jarocin (należy wskazać wybraną trasę). Wpisowe: 5 zł (każdy uczestnik otrzyma flagę oraz kotylion w barwach narodowych). 

 Dzień szacunku do munduru 

Od godz. 12:00 do 17:00 trwał będzie „Dzień szacunku do munduru”. W tym czasie w jarocińskiej jednostce wojskowej będzie można zwiedzić salę tradycji oraz wystawę sprzętu wojskowego. 

Uroczystości świętomarcińskie 

O godz. 12:00, w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie odbędzie się msza za ojczyznę i mieszkańców Jarocina. Tuż po niej sprzed kościoła, ul. Kościelną do Parku Radolińskich, wyruszy  „Przemarsz św. Marcina”. Na jego trasie zaplanowano inscenizację legendy o św. Marcinie. Finał przemarszu zaplanowano przed Pałacem Radolińskich. Tutaj odbędzie się kwesta „Świętomarciński dar” - wolontariusze będą zbierać datki na rzecz podopiecznych Fundacji „Ogród Marzeń”. Dla każdego, kto wesprze inicjatywę, poczęstunek rogalami. 

Jarociniaków drogi do niepodległości 

Zwieńczeniem obchodów tego dnia będzie koncert lokalnych piosenek patriotycznych, który rozpocznie się o godz. 17:00 w JOK Jarocin. Wstęp wolny. W jego trakcie usłyszymy utwory znane z widowiska „95”. Zabrzmiały już one na jarocińskim rynku w 2013 r., w ramach obchodów 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Zaprezentowane zostaną także filmy o osobach z ziemi jarocińskiej, które odegrały istotną rolę w działaniach niepodległościowych. Materiały przygotowane zostaną przez uczniów jarocińskich szkół ponadpodstawowych. 

Projekt Muzeum Regionalnego w Jarocinie „Jarociniaków drogi do niepodległości” dofinansowano kwotą 10 tys. zł ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Przedsięwzięcie finansowo wspiera również Gmina Jarocin.

 UWAGA!

Obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne od środy (03.11) w JOK Jarocin, Kamienicy Kultury oraz Spichlerzu Polskiego Rocka. Liczba miejsc ograniczona. W związku z panującą sytuacją epidemiczną w kraju obowiązuje zastosowanie się do aktualnie panujących obostrzeń.

14 LISTOPADA

 W niedzielę w klubie Kontrapunkt będziemy mogli wysłuchać prelekcji "Tradycje browarnicze na Ziemi Jarocińskiej". Początek o godz. 17:00.

MIESZKÓW

11 LISTOPADA

O godz. 10:00 w kościele w Mieszkowie odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny. Delegacje złożą także kwiaty przy pomniku gen. Stanisława Taczaka. 

WITASZYCE

11 LISTOPADA

O godzinie 17:00 w remizie OSP w Witaszycach odbędzie się uroczyste przekazanie sztandaru dla OSP w Witaszycach z okazji 110. rocznicy powstania jednostki. 

13 LISTOPADA

Od godz. 14:00 w Witaszycach trwał będzie „Wiec niepodległościowy”, który wyruszy z parkingu przy dużym kościele. Delegacje złożą kwiaty w miejscach pamięci, znajdujących się na trasie przemarszu - na starym cmentarzu oraz na Skwerze im. K.T. Barwickiego. Finał wiecu, ze śpiewaniem pieśni patriotycznych, zaplanowano na placu przy OSP. 

 

 

ŻERKÓW

11 LISTOPADA

"Śpiewam dla Ciebie Polsko" 

Sołtys, Rada Sołecka i KGW Lisew zapraszają na II spotkanie z okazji Dnia Niepodległości, które rozpocznie się o godzinie 15:00 przy sali wiejskiej w Lisewie.

Gościnnie wystąpią:

 • Orkiestra MCT
 • Uczniowie Niepublicznej SP z Ludwinowa
 • 33 WDH z Żerkowa
 • Chór "Babie lato"
 • Dzieci i młodzież z Lisewa
Odbędzie się pokaz wozów strażackich, a także ognisko, degustacja rogali i ciepła niespodzianka przygotowana przez Panie z KGW dla wszystkich uczestników i gości.

JARACZEWO

10 LISTOPADA

O godz. 12:00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele p.w. św. Marii Magdaleny w Jaraczewie.

12:50 - Przemarsz pochodu ulicami Jaraczewa z orkiestrą dętą z Żerkowa

13:20 - Uroczysty Apel Poległych przy Pomniku

11 LISTOPADA

14:00 - Niepodległościowy turniej strzelecki w strzelnicy KSS Snajper w Jaraczewie o puchar burmistrza miasta i Gminy Jaraczewo.

16:00 - Operetkowy Koncert w wykonaniu solistów scen poznańskich w sali bankietowej "GLINKOWSCY" w Jaraczewie.

13 LISTOPADA

18:00 - XII spotkania "Dorosłe dzieci mają...głos" w sali Diamentowej w Jaraczewie. Zabawa, którą poprowadzi DJ MICHU potrwa do 01:00. Karta wstępu w cenie 40 zł do obioru w GOK. Ilość miejsc jest ograniczona.

NOWE MIASTO NAD WARTĄ

9 LISTOPADA

17:00 - Marsz Niepodległości 

 • zbiórka na Placu 700-lecia
 • oddanie hołdu poległym za wolność i Ojczyznę
 • przejście do Gminnego Ośrodka Kultury
 • III Nowomiejskie Śpiewanie Pieśni Patriotycznych i Żołnierskich
11 LISTOPADA

 • 11:00 - msza św. za Ojczyznę w kościele w Nowym Mieście nad Wartą z udziałem chóru "Domino Cantemus", OSP, organizacji samorządowych, szkół i harcerzy
 • przemarsz do GOK
 • wystąpienie Wójta Gminy
 • występ zespołu śpiewawczego Złota Jesień z GOK
 • koncert folk kapeli Góralska Hora

KOTLIN

7 LISTOPADA

18:00. - plac przed Domem Kultury w Kotlinie. Spotkanie wspierają: OSP Kotlin, KGW Kotlin oraz 11 Drużyna Harcerzy z Kotlina.

W razie niepogody spotkanie odbędzie się na terenie DKK.

11 LISTOPADA

Spotkanie z "Polską Pieśnią Patriotyczną". Gorącą zupa, czekolada, herbata i ognisko, na którym będzie można upiec kiełbaski

Zainteresowało Was jakieś wydarzenie? Na co się wybierzecie? Dajcie znać w komentarzach.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy