Reklama

W Mieszkowie uczcili rocznicę śmierci generała Taczaka

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wiązanki kwiatów i znicze złożono wczoraj pod pomnikiem gen. Stanisława Taczaka w Mieszkowie, w 61. rocznicę śmierci pierwszego głównodowodzącego Powstaniem Wielkopolskim.

Reklama

W uroczystości wzięły udział delegacje, a wśród nich m.in. przedstawiciele władz gminy Jarocin: Bartosz Walczak – zastępca burmistrza Jarocina, Karolina Wielińska - Kuś – radna Rady Miejskiej w Jarocinie, sekretarz gminy - Mariusz Gryska oraz sołtys Mieszkowa - Barbara Krysztofiak-Jurek. Honorową asystę przy pomniku bohatera pełnili żołnierze 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk oraz członkowie powstańczej grupy rekonstrukcyjnej.  Hołd generałowi oddali także uczniowie miejscowej szkoły, której patronuje Stanisław Taczak, strażacy i przedstawiciele społeczności lokalnej. Osobno kwiaty złożyli przedstawiciele powiatu jarocińskiego. 

 

Generał Stanisław Taczak urodził się 8 kwietnia 1874 r. w Mieszkowie. Po maturze ukończył kurs aspirantów oficerskich w trakcie służby wojskowej w 155. Pułku Piechoty w Ostrowie Wlkp. Był głównodowodzącym Powstania Wielkopolskiego, generałem brygady Wojska Polskiego. W 1914 r. został zmobilizowany do 46. Pułku Piechoty Obrony Krajowej, trafił na front rosyjski. Następnie brał udział w tworzeniu polskich sił zbrojnych pod egidą władz niemieckich. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości włączył się w organizowanie Wojska Polskiego. W grudniu 1918 roku wyjechał w sprawach rodzinnych do Berlina, a następnie do Poznania. 28 grudnia 1918 został pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego, którym kierował do 15 stycznia 1919 r., kiedy to przekazał dowodzenie przybyłemu z Warszawy gen. Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. Jako dowódca 69. Pułku Piechoty wziął udział w wojnie przeciwko bolszewikom. Po zakończeniu działań bojowych mianowany został dowódcą 17. Dywizji Piechoty w Gnieźnie. W 1923 r. awansowano go do stopnia generała brygady. Podczas przewrotu majowego w 1926 r. stanął po stronie rządu. W 1930 r. przeniesiony został w stan spoczynku. We wrześniu 1939 roku został wzięty do niewoli w trakcie przedostawania się z Poznania do Warszawy. Czas wojny spędził obozach jenieckich. W maju 1947 r. wrócił do Polski. Zamieszkał w Janikowie na Kujawach, utrzymując kontakty z dawnymi powstańcami wielkopolskimi. Zmarł 2 marca 1960 r. W 1988 r. prochy gen. Taczaka sprowadzono do Poznania i złożono na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. Generał brygady Stanisław Taczak odznaczony był m.in. Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Orderem Odrodzenia Polski, francuskim Orderem Legii Honorowej. W setną rocznicę zrywu w grudniu 2018 r. prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie organizatorowi i pierwszemu dowódcy Powstania Wielkopolskiego, generałowi brygady Stanisławowi Taczakowi, Order Orła Białego.

 

Pomnik gen. Stanisława Taczaka osłonięto 90 lat po tym, jak major Stanisław Taczak przekazał dowództwo nad powstaniem - generałowi Józefowi Dowbor-Muśnickiemu. 2,5-metrowy posąg stanął w pobliżu domu rodzinnego generała w Mieszkowie. Pomnik generała Taczaka został sfinansowany przez kilkanaście samorządów wielkopolskich. W tym największy udział inicjatora całego przedsięwzięcia, czyli gminy Jarocin. Inicjatorem powstania pomnika, który kosztował ponad 200 tysięcy złotych, był burmistrz Jarocina Adam Pawlicki,a jego autorem poznański rzeźbiarz Rafał Nowak. Uroczystość odsłonięcia pomnika poprzedziło nadanie imienia generała Stanisława Taczaka Szkole Podstawowej w Mieszkowie oraz poświęcenie sztandaru i odsłonięcie tam tablicy pamiątkowej, poświęconej generałowi.

 

Co roku burmistrz Adam Pawlicki przyznaje nagrodę osobom szczególnie zasłużonym dla gminy Jarocin. Pamiątkowe statuetki są miniaturami mieszkowskiego pomnika. Na uroczystość wręczenia Nagrody im. gen. Stanisława Taczaka co roku zapraszany jest wnuk generała - Jerzy Gogołkiewicz. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy