Reklama

Powstanie Wielkopolskie. 100-lecie w kameralnym gronie [FOTO, VIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Powstanie Wielkopolskie. 100-lecie w kameralnym gronie [FOTO, VIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Znaczna część obchodów rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wyglądała podobnie jak w latach poprzednich. Odbyła się msza św., złożono wiązanki, odpalono race i podświetlono wieżę ciśnień. Nowością było wmurowanie urny z ziemią z pól bitewnych Powstania Wielkopolskiego, którą przywieźli członkowie Stowarzyszenia RoweLove Jarocin.

 

We wrześniu i październiku rowerzyści pojechali na rajdy śladami powstańców. Byli we wszystkich miejscach, w których przelewały krew Jarocińskie Latające Kompanie. Dlatego w środku metalowej tuby oprócz ziemi znalazła się również karta pamięci zawierająca film z trasy. Włożono do niej również elektroniczne wersje dwóch książek wydanych z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu niepodległościowego oraz aktualny numer „Gazety Jarocińskiej".

 

 

Następne uroczystości w parku noszącym imię Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego odbędą się w lutym z okazji 100. rocznicy zakończenia Powstania Wielkopolskiego oraz 150. rocznicy urodzin patrona tego miejsca. Będzie to także okazja, aby uroczyście odsłonić pomnik dowódcy jarocińskich oddziałów. Został on ustawiony w parku już kilka tygodni temu, ale do 27 grudnia nie udało się wykonać renowacji terenu. Do przyszłorocznych uroczystości w tym miejscu mają się pojawić nowe nawierzchnie alejek, oświetlenie, ławeczki oraz tablice edukacyjne.  

 

Z okazji rocznicy wczoraj w muzeum otwarta została wystawa „Jarociniacy w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19”. Stanowi ona drugą część ekspozycji „W drodze do niepodległości”, którą można zwiedzać od 11 listopada. W ratuszu można było też zakupić reprint wydanej w 1935 roku książki Stanisława Karolczaka „Z dziejów powiatowego miasta Jarocina 1913-1918. Wojna światowa, konspiracja, rewolucja”. Nieliczni skorzystali z zaproszenia do kina „Echo” na projekcję filmu „Męskie sprawy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. Po seansie można było porozmawiać z autorem zdjęć - Andrzejem Wolfem oraz Karoliną Czernicka - odtwórczynią roli Gundzi.

 

W trakcie czwartkowych uroczystości przemówienia odczytali wiceburmistrzowie - Bartosz Walczak i Robert Kaźmierczak. W Jarocinie zabrakło burmistrza Adama Pawlickiego, który udał się do Poznania, aby wspólnie z władzami województwa i prezydentem Andrzejem Dudą świetować 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości przed południem odbyły się także w Mieszkowie. Przy tej okazji zapalono też znicze na grobach powstańców znajdujących się na terenie Ziemi Jarocińskiej. Być może brzydka pogoda albo przerwa świąteczna sprawiły, że w obchodach wzięło udział niewielu jarociniaków. Zdecydowanie więcej ludzi było na listopadowych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE