Reklama

Przemysłowa hodowla bydła w Kadziaku? Mieszkańcy protestują. Przyjechała telewizja [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przemysłowa hodowla bydła w Kadziaku? Mieszkańcy protestują. Przyjechała telewizja.

Reklama

Obiekt ma być przygotowany na 2.340 DJP, czyli około 6,5 tysiąca sztuk byczków o maksymalnej wadze do 300 kilogramów.

Inwestorem jest Wojciech Biernacki, właściciel Zakładów Przemysłu Mięsnego w Golinie, a około 6 hektarów gruntu pod gospodarstwo sprzedał Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.

Mieszkańcy nie zgadzają się na to, żeby w sąsiedztwie powstała tak duża inwestycja, dlatego rozpoczęli akcję protestacyjną. Na płotach niektórych nieruchomości powieszone zostały banery protestacyjne, a w mediach społecznościowych powstał profil „NIE dla megafermy w Kadziaku”.

Ponad 20 stron postępowania w sprawie budowy gospodarstwa między Kadziakiem a Tarcami

Ze względu na to, że z postępowania administracyjnego dotyczącego wydania oceny oddziaływania na środowisko wyłączył się burmistrz Jarocina, prowadzi je burmistrz Kobylina w powiecie krotoszyńskim. 

- Sprawa jest na wielowątkowym etapie, ponieważ ciągle do nas wpływają jakieś dokumenty, zapytania i stanowiska stron - informuje Wiesław Popiołek, inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy w Kobylinie.

Z jego wyjaśnień wynika, że obecnie jest ponad 20 stron postępowania.

Protesty mieszkańców w sprawie budowy gospodarstwa między Kadziakiem a Tarcami

- Wniosek o rozpoczęcie postępowania wpłynął do naszego urzędu na początku lutego. Wraz z nim inwestor przedłożył raport oddziaływania na środowisko. Po jakimś czasie trafił do nas kontrraport i kontrdowód w zakresie oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Zostały one złożone przez jednego z uczestników postępowania. Mamy również protesty od mieszkańców - wyjaśnia urzędnik z Kobylina.

I dodaje:

- Cały czas też czekamy na opinie, które muszą wydać organy współdziałające, czyli Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Jarocinie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie.

Dwie ostatnie instytucje mają czas do końca lipca, żeby przygotować opinie. Natomiast stanowisko jarocińskiego sanepidu już wpłynęło do urzędu w Kobylinie.

- Musimy tę sprawę wyjaśnić, ponieważ sanepid w Jarocinie odmówił przygotowania opinii. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z czymś takim, żeby instytucja odmówiła wydania opinii - stwierdza Wiesław Popiołek.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarocinie odmowę wydania opinii uzasadnia następująco:

„Nie było możliwości dokonania merytorycznej oceny i wydania opinii, ponieważ przesłane materiały dowodowe nie są jednoznaczne i nie zostały przez organ prowadzący postępowanie, to jest burmistrz Kobylina, zweryfikowane, wyjaśnione i uzupełnione” - napisała do naszej redakcji dr n. o zdr. Beata Oleśków.

Jednocześnie zapewniła, że „dopóki postepowanie administracyjne się nie zakończy, a w trakcie wpłyną nowe dowody, burmistrz Kobylina w każdej chwili może wystąpić do jarocińskiego sanepidu z wnioskiem o ponownie wydanie opinii”.

Telewizja w Kadziaku nagrała reportaż o proteście przeciwko budowie gospodarstwa

Sprawą protestu mieszkańców przeciwko planom budowy gospodarstwa zainteresowała się telewizja. W centralnej części Kadziaka nagrany został reportaż na ten temat przez TVP Głos Regionów. 

To nie pierwszy raz, kiedy telewizja interesuje się protestem mieszkańców gminy Jarocin. W ubiegłym roku towarzyszyła mieszkańcom Goliny, którzy sprzeciwiali się budowie elektrociepłowni w ich miejscowości.

A w lutym tego roku nagrywała na żywo program w Siedleminie, gdzie odbywał się protest przeciwko budowie ogromnej chlewni w pobliżu tej wsi. 

Mieszkańcy Kadziaka na wizji: „Boimy się o nasze dzieci”

Na telewizyjne nagranie w Kadziaku zebrali się mieszkańcy z sołtysem Franciszkiem Zawisłą. Był także radny jarocińskiej opozycji Jerzy Walczak i wicestarosta Katarzyna Szymkowiak. Nie było przedstawicieli inwestora, którym jest Wojciech Biernacki, właściciel Zakładów Przemysłu Mięsnego w Golinie. Ludzie, mimo ulewnie padającego deszczu stali na placu, żeby się móc wypowiedzieć na tak ważny dla nich temat. 

- Jesteśmy zaniepokojeni sytuacją, która ma miejsce. Oprócz nieprzyjemnego zapachu, który towarzyszy takim inwestycjom, ogromnej ilości much, boimy się o przyszłość naszych dzieci - mówiła do telewizyjnego mikrofonu Anna Grzempowska, mieszkanka Kadziaka.

I dodała:

- Transport, który jest związany z tak dużą inwestycją sprawi, że nasze dzieci już nie będą mogły jeździć rowerami do szkoły i my, jako rodzice będziemy się o nie bali - mówiła do telewizyjnego mikrofonu Anna Grzempowska.

Na antenie telewizji przytoczone zostały fragmenty zebrania, które na początku marca odbyło się w Kadziaku. Wypowiadał się tam między innymi przedstawiciel inwestora. 

- Może rzeczywiście faktem jest, że od granicy działki (na której ma powstać gospodarstwo - przyp. red.) jest 160 metrów do najbliższych zabudowań. Jednak wielkość tego obszaru pozwoli na taką lokalizację obiektów, że zachowamy wystarczającą odległość, żeby te obiekty nie były dla mieszkańców specjalnie uciążliwe - zapewniał na nagraniu przedstawiciel inwestora.    

W telewizyjnym reportażu nagranym w Kadziaku wypowiedział się także sołtys wsi Franciszek Zawisła. Przyznał, że o planach budowy gospodarstwa dowiedział się z mediów i „od ludzi”.

- To jest wieś rolnicza i rozumiemy wszystko. Gdy kiedyś były krówki czy świnki, nikomu to nie przeszkadzało, ale nie taki moloch, jaki ma powstać. Ludzie są przestraszeni tym, co ma się wydarzyć - stwierdził.

Jeśli powstanie przemysłowa chlewnia w Kadziaku, małe gospodarstwa mogą zniknąć

O negatywnym oddziaływaniu przemysłowych hodowli mówił, zaproszony do programu aktywista Łukasz Ślęczka, który pochodzi z Kadziaka. Zwrócił uwagę na wpływ takich przedsięwzięć nie tylko na zdrowie ludzi i środowisko, ale także sytuację małych gospodarstw sąsiadujących z dużymi fermami.

- Małe gospodarstwa w tej sytuacji po prostu znikają. Ich właściciele z niezależnych producentów stają się wasalami. Bogaci się tylko garstka osób - mówił.

Przed kamerami wystąpił także Łukasz Witczak, mieszkaniec Łuszczanowa, były dyrektor wydziału planowania strategicznego Urzędu Miejskiego w Jarocinie.

Zwrócił uwagę na to, że raport oddziaływania na środowisko gospodarstwa w Kadziaku, który przygotował inwestor, zawiera wiele niedociągnięć.

- Nie zawiera między innymi analizy oddziaływania odorowego - poinformował Witczak, który na zlecenie mieszkańców opracował kontrraport oddziaływania na środowisko hodowli planowanej w Kadziaku.

W dokumencie znalazło się - jak poinformował Łukasz Witczak - ponad 110 uwag, spostrzeżeń do zawartości raportu przygotowanego przez inwestora.

Mieszkańcy Kadziaka czują się oszukani 

Z kolei Aleksandra Rosik z Kadziaka stwierdziła, że mieszkańcy „czują się oszukani przez burmistrza Adama Pawlickiego”, który sprzedał grunt pod planowane gospodarstwo.

- Burmistrz miał świadomość tego, co inwestor tu planuje. Moim zdaniem zrobił to z premedytacją. Jak burmistrz powinien chronić interes nas wszystkich, a okazało się, że interesy jednostki liczą się nade wszystko - mówiła Aleksander Rosik.

Obecny na nagraniu reportażu telewizyjnego aktywista Łukasz Ślęczka zapewnił, że mieszkańcy będą walczyć przeciwko budowie gospodarstwa z przemysłową hodowlą bydła na swoim terenie.

- Jesteśmy najmniejszą wioską w regionie, ale organizujemy się i nie zamierzamy się poddać - zapewnił przed kamerami programu Głos Regionów.  

Po zakończeniu nagrania zwróciliśmy sie do burmistrza Jarocina, aby ustosunkował się do stwierdzenia, że "mieszkańcy Kadziaka czują się oszukani i że burmistrz sprzedał grunt z premedytacją". Włodarz gminy tak to skomentował:

- To skandaliczna wypowiedź. Każdy ma prawo przecież sprzedać swoją własność. Mnie też to dotyczy. Ten teren już nie należy do mnie i nie mogę odpowiadać za to, co nowy właściciel chce z nim zrobić. Jeśli działa zgodnie z prawem, może dysponować tą nieruchomością według swojego planu.    


Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy