Reklama

Chlewnia na 45 tysięcy świń - mieszkańcy protestują. Sołtys zwołuje zebranie [AKTUALIZACJA, ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chlewnia na 45 tysięcy świń - mieszkańcy protestują. Sołtys zwołuje zebranie.

Reklama

Decyzje poprzedzające wydanie pozwolenia na budowę wydały już: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarocinie oraz burmistrz Jarocina.

Mieszkańcy apelują: „STOP dla chlewni w Siedleminie”

Zagłosuj w sondzie TUTAJ

Pierwsze informacje na temat planów budowy ogromnego obiektu inwentarskiego pojawiły się pod koniec grudnia i spowodowały natychmiastowy odzew okolicznych mieszkańców.  Choć pierwsze obwieszczenie burmistrza Jarocina w tej sprawie datowane jest na końcówkę 2020 r.

W ostatnim dniu 2021 r. w mediach społecznościowych powstał profil „STOP dla chlewni w Siedleminie”, gdzie organizatorzy protestu wymieniają się informacjami.

Zaniepokojeni ludzie zwracali się także do naszej redakcji z prośbą o pomoc.

„Mieszkańcy Siedlemina i wiosek obok nie zgadzają się na budowę tej chlewni. Zostało to trochę zrobione jakby za plecami i po cichaczu. Wszystkie pozwolenia są już wydane. Jako społeczność szukamy pomocy, głosu który nas wysłucha i wspomoże w walce” - napisała jedna z naszych Czytelniczek.

Z informacji, które uzyskaliśmy, przeciwko budowie chlewni opowiedzieli się również członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Siedlemin „Szkoła dzieciom” oraz grupa mieszkańców okolicznych miejscowości. Złożyli oni odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Sołtys zwołuje zebranie w sprawie budowy chlewni

Budowę obiektu inwentarskiego planuje Wojciech Wójcik, właściciel Gospodarstwa Rolnego Siedlemin Ciświca S. z o.o. Biały Dwór, ten sam, który ma w posiadaniu między innymi Przedsiębiorstwo Rolne Rusko. Obiekt będzie położony na działce o powierzchni blisko 200 ha powierzchni.

Będzie to część nowego gospodarstwa rolnego z całą infrastrukturą potrzebną do jego obsługi, między innymi z domem dla zarządcy.  

O sprawie pisaliśmy na początku stycznia. Swoje stanowisko przedstawił wówczas między innymi inwestor oraz sołtys Siedlemina Andrzej Skrzypczak.

I to właśnie sołtys Siedlemina zwołał zebranie wiejskie w sprawie budowy chlewni, na które zaprosił mieszkańców, inwestora oraz przedstawicieli Urzędy Miejskiego w Jarocinie.

Odbędzie się ono w rygorze sanitarnym we wtorek - 25 stycznia, początek o godzinie 18.00 w sali wiejskiej, która znajduje się przy szkole w Siedleminie.  

[AKTUALIZACJA 18.30]

Sala w Siedleminie jest zapełniona uczestnikami zebrania. Oprócz mieszkańców w zebraniu uczestniczą przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Jarocinie z wiceburmistrzem Bartoszem Walczakiem.

Z zaproszenia na zebranie nie skorzystał inwestor - Wojciech Wójcik. Nie oddelegował także żadnego swojego przedstawiciela. Atmosfera na sali jest napięta. W dyskusji uczestniczy między innymi przedstwiciel Stowarzyszenia Otwarte Klatki. 

Ktoś przyniósł słoik z brunatną cieczą i postawił go przed wiceburmistrzem. W środku prawopodobnie jest gnojówka. Na wniosek uczestników zebrania dokonano zmiany porządku obrad. Mieszkańcy domagają się zmiany planu zagospodarowania dla terenu, gdzie ma powstać chlewnia.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy