Reklama

Mieszkańcy protestują przeciwko przemysłowej hodowli bydła. Sprawą zainteresowała się telewizja [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy protestują przeciwko przemysłowej hodowli bydła. Sprawą zainteresowała się telewizja

Reklama

Na początku roku do opinii publicznej przedostała się informacja o planach budowy dużego gospodarstwa między Kadziakiem a Tarcami w gminie Jarocin. Obiekty położone na jego terenie mają być przygotowany do hodowli 2.340 DJP, czyli około 6,5 tysiąca sztuk byczków o maksymalnej wadze do 300 kilogramów.

Mieszkańcy nie zgadzają się na to, żeby w sąsiedztwie powstała tak duża inwestycja, dlatego rozpoczęli akcję protestacyjną a w mediach społecznościowych powstał profil "NIE dla megafermy w Kadziaku".

Ponad 20 stron postępowania w sprawie budowy gospodarstwa między Kadziakiem w Tarcami

Ze względu na to, że z postępowania administracyjnego dotyczącego wydania oceny oddziaływania na środowisko wyłączył się burmistrz Jarocina, prowadzi je burmistrz Kobylina w powiecie krotoszyńskim. W obwieszczeniu burmistrza Kobylina z lutego czytamy, że decyzja środowiskowa dotyczy przedsięwzięcia polegającego na „Budowie gospodarstwa rolnego wraz z infrastrukturą - hodowla bydła”.

- Sprawa jest na wielowątkowym etapie, ponieważ ciągle do nas wpływają jakieś dokumenty, zapytania i stanowiska stron - informuje Wiesław Popiołek, inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Gminy w Kobylinie.

Z jego wyjaśnień wynika, że obecnie jest ponad 20 stron postępowania.

Protesty mieszkańców w sprawie budowy gospodarstwa między Kadziakiem a Tarcami

- Wniosek o rozpoczęcie postępowania wpłynął na naszego urzędu na początku lutego. Wraz z nim inwestor przedłożył raport oddziaływania na środowisko. Po jakimś czasie trafił do nas kontrraport i kontrdowód w zakresie oddziaływania tej inwestycji na środowisko. Zostały one złożone przez jednego z uczestników postępowania. Mamy również protesty od mieszkańców - wyjaśnia urzędnik z Kobylina.

I dodaje:

- Cały czas też czekamy na opinie, które muszą wydać organy współdziałające, czyli Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Jarocinie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie.

Dwie ostatnie instytucje mają czas do końca lipca, żeby przygotować opinie. Natomiast stanowisko jarocińskiego sanepidu już wpłynęło do urzędu w Kobylinie.

- Musimy tę sprawę wyjaśnić, ponieważ sanepid w Jarocinie odmówił przygotowania opinii. Przyznam, że pierwszy raz spotykam się z czymś takim, żeby instytucja odmówiła wydania opinii - stwierdza Wiesław Popiołek.

Zwróciliśmy się do jarocińskiego sanepidu o uzasadnienie decyzji. Czekamy na odpowiedź.

Telewizja w Kadziaku nagra reportaż o proteście przeciwko budowie gospodarstwa

Sprawą protestu mieszkańców Kadziaka i Tarzec przeciwko planom budowy tak dużego gospodarstwa zainteresowała się telewizja. 

W czwartek - 5 maja, w Kadziaku nagrany został reportaż na ten temat przez TVP Głos Regionów. 

To nie pierwszy raz, kiedy telewizja interesuje się protestem mieszkańców gminy Jarocin.

W ubiegłym roku towarzyszyła mieszkańcom Goliny, którzy sprzeciwiali się budowie elektrociepłowni w ich miejscowości.

A w lutym tego roku nagrywała reportaż w Siedleminie, gdzie odbywał się protest przeciwko budowie ogromnej chlewni w pobliżu tej wsi. Zdjęcia z realizacji znajdzicie w naszej galerii.  

Co sądzicie o planowanej inwestycji? Czy powinna zostać zablokowana? 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy