Reklama

Na konferencji prasowej o umorzonym postępowaniu wobec urzędników i burmistrza Jarocina

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Fot. A. Konieczna

Na konferencji prasowej o umorzonym postępowaniu wobec urzędników i burmistrza Jarocina  - Zdjęcie główne

Na konferencji prasowej o umorzonym postępowaniu wobec urzędników i burmistrza Jarocina | foto Fot. A. Konieczna

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Burmistrz Jarocina zwołał konferencję prasową. Temat był tylko jeden - umorzone postępowania poznańskiej prokuratury wobec urzędników i burmistrza Jarocina.

Reklama

Na spotkaniu z dziennikarzami w jarocińskim ratuszu padły ostre słowa. Burmistrz Jarocina mówił do obecnych na sali radnych opozycji  Jerzego Walczaka i Tomasza Klauzy, że „narazili gminę na stratę około 400 tysięcy złotych, że powinni spojrzeć oskarżanym urzędnikom prosto w oczy i ich przeprosić”.

Zarzuty wobec jarocińskich urzędników

Konferencja prasowa została zwołana po tym, jak Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła postępowanie wobec siedmiu urzędników jarocińskiego magistratu oraz wobec burmistrza. Śledztwo zostało wszczęte po doniesieniu, które złożył Jarociński Ruch Samorządowy. Szefem JRS-u jest radny miejskiej opozycji Jerzy Walczak.

Zgłoszenie dotyczyło podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na sprzedaż około 42 ha gminnego gruntu położonego na pograniczu Jarocina i Cielczy.

Początkowo postępowanie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wlkp. I to ostrowscy śledczy postawili zarzuty siedmiu jarocińskim urzędnikom - członkom komisji przetargowej, która miała wyłonić kupca około 42 ha gminnej ziemi.

Zarzuty dotyczyły „dopuszczenia poświadczającego nieprawdę dokumentu w postaci protokołu z postępowania przetargowego”.

Postępowanie toczyło się także wobec burmistrza Jarocina. Adamowi Pawlickiemu zarzuty nie zostały jednak postawione.

Poznańska prokuratura umorzyła śledztwo wobec jarocińskich urzędników i burmistrza

Po jakimś czasie sprawa ze względu na swój charakter została przekazana do wydziału przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Tam śledczy po zbadaniu sprawy nie dopatrzyli się nieprawidłowości i po roku - w lutym tego roku - postępowanie zostało umorzone.

Na konferencji prasowej, którą zwołał burmistrz Jarocina, poinformowano dziennikarzy, że koszty, które gmina poniosła odpierając zarzuty opozycji nie tylko w prokuraturze, ale i w sądzie, szacowane są na blisko 400 tys. zł.

- To nie wszystko, bo poza narażeniem samorządu gminy na straty finansowe, radni opozycji atakowali urzędników, podkreślając, że ciążą na nich ciężkie zarzuty. Prokuratura uznała, że były to zarzuty bezpodstawne pochodzące z kłamliwych donosów - stwierdził Adam Pawlicki. 

Z kolei Sebastian Walczak, dyrektor wydziału rozwoju, podkreślił:

-  Przez 2 lata trwania dochodzenia, zmuszeni byliśmy bronić swojego dobrego imienia, co kosztowało nas utratę zdrowia i prywatnego czasu, który moglibyśmy poświęcić najbliższym.  

Burmistrz zwraca się do prokuratury w wszczęcie śledztwa przeciwko radnym opozycji

Adam Pawlicki zwrócił się do obecnych na konferencji rannych opozycyjnych - Jerzego Walczaka i Tomasza Klauzy:

- Chciałbym, abyście tak spojrzeli w twarz, jak teraz mi patrzycie, tym urzędnikom, których nękaliście swoimi fałszywymi, kłamliwymi donosami i powiedzieli im przepraszam.

W trakcie konferencji poinformowano, że burmistrz Jarocina zwrócił się do prokuratury o wszczęcie postępowania w sprawie świadomego wprowadzenia w błąd organów ścigania przez część radnych miejskich.  

- Mimo że urzędnicy zostali oczyszczeni z zarzutów, sprawa nie może jednak zakończyć się w ten sposób. Wolność słowa to przede wszystkim odpowiedzialność za te słowa. Musi wygrać sprawiedliwość! (…) Zachodzi podejrzenie, że nieprawdziwe donosy radnych opozycji na działania samorządu mają na względzie wyłącznie ich własny interes polityczny, a nie dobro gminy i jej mieszkańców - skomentował swoją decyzję burmistrz.

Po zakończeniu swojego wystąpienia Adam Pawlicki niespodziewanie opuścił salę, uniemożliwiając uczestnikom konferencji zdawanie pytań.

Decyzja o umarzeniu jest nieprawomocna. JRS wniosło zażalenie

Do dziennikarzy zwrócił się wówczas radny opozycji Jerzy Walczak i poinformował, że decyzja prokuratury o umarzeniu postępowania jest nieprawomocna.

- My, jako zgłaszający podejrzenie popełnienia przestępstwa mieliśmy możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu i takie zażalenie skutecznie złożyliśmy. Dlatego sprawa wcale się nie zakończyła a cały czas trwa. Tymczasem burmistrz tak to przedstawia, jakby decyzja o umorzeniu była ostateczna. Przykro mi, że w ten sposób próbuje opinię publiczną wprowadzić w błąd - zaznaczył Jerzy Walczak. 

Z kolei radny Tomasz Klauza stwierdził, że sytuację w jakiej znaleźli się urzędnicy, którym postawiono zarzuty „sprezentował burmistrz Jarocina”.

- Taka sama sytuacja, jak z urzędnikami, związana jest z nami. My też mamy z tym kłopot i też poświęcamy temu wiele swojego, często prywatnego czasu. Ale taka jest nasza rola. Dlatego nie mamy sobie nic do zarzucenia, bo tak, jak naszym obowiązkiem jest stać na straży gminnego majątku, tak mamy obowiązek powiadamiania organów ścigania, jeśli mamy podejrzenie, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa - podkreślił Tomasz Klauza.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy