Reklama

Ogromna chlewnia planowana w Siedleminie. Burmistrz i starosta zabierają głos [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy przeciwni chlewni w Siedleminie. Burmistrz i starosta zabierają głos.

Reklama

Dlaczego burmistrz Jarocina nie stanął po stronie mieszkańców?

Atmosfera była napięta. Ludzie pytali:

- Dlaczego burmistrz Jarocina nie stanął po stronie mieszkańców i sprzeciwił się budowie tak dużej chlewni? - pytał jeden z uczestników. Ktoś inny dodał: - Nic się nie bójcie, wiatry są z zachodu i smród doleci też do Jarocina.

W pewnym momencie jeden z uczestników spotkania postawił na stole przed wiceburmistrzem Bartoszem Walczakiem otwarty słoik z brunatną cieczą, prawdopodobnie gnojowicą.

- Niech się pan dobrze zaciągnie i poczuje to, co my będziemy czuli - powiedział.

W spotkaniu wzięli udział między innymi radni jarocińskiej opozycji. Uczestnicy zebrania podjęli uchwałę wzywającą do uruchomienia procedury uchwalenia przez jarocińską radę miejską planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu, na którym planowana jest budowa gospodarstwa z chlewnią.

O planowanej chlewni jako pierwsza napisała Gazeta Jarocińska. Teraz inwestycją zainteresowała się telewizja regionalna i ogólnopolski tygodnik.  

Burmistrz Jarocina zabiera głos w sprawie chlewni w Siedleminie

Po tygodniu od zebrania w Siedleminie głos w sprawie zabrał burmistrz Adam Pawlicki. W poście w mediach społecznościowych włodarz gminy napisał:

„O tym, czy w Siedleminie powstanie chlewnia zadecyduje Starostwo Powiatowe w Jarocinie, wydając lub nie wydając, pozwolenie na budowę.”

A w nagraniu wideo opublikowanym pod tym wpisem [ZOBACZ PONIŻEJ] stwierdził:

- Burmistrz nie wydaje pozwolenia na budowę, żeby była jasność. My wydajemy warunki zabudowy. Czyli co? Określamy, czy jest możliwość zabudowy takiej czy nie. Natomiast pozwolenie na budowę wydaje starostwo powiatowe - powtórzył. 

Następnie Adam Pawlicki zrelacjonował pierwszy kontakt z inwestorem, który chce pobudować chlewnię w Siedleminie.

Z wyjaśnień burmistrza wynikało, że w pierwszej wersji Wojciech Wójcik chciał rozwijać swoją hodowlę trzody chlewnej na gruncie i w budynkach, które są jego własnością, a które są położone  w centrum Siedlemina. A, że zamierzał pobudować tam nowe obiekty, zwrócił się w tej sprawie do urzędu.

- To jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie parku, pałacu i bezpośrednio przy zalewie Roszkowskim. Wtedy mu powiedziałem, że nie bardzo byśmy chcieli, żeby w tym miejscu były obiekty hodowlane, bo to długofalowo będzie uciążliwe dla mieszkańców. Zaproponowałem, żeby znaleźć takie miejsce, gdzie nie będzie to przeszkadzało mieszkańcom - relacjonował w nagraniu wideo Adam Pawlicki.

Okazuje się, że budynki należące do inwestora, a znajdujące się w sąsiedztwie parku, zostały wyburzone już kilka lat temu.

- Nawet gdyby stały, to nie byłoby możliwości, żeby zlokalizować tam tego typu chlewnę - twierdzi jeden z rozmówców naszego portalu. 

Burmistrz: zaproponowałem kompromis w sprawie budowy chlewni

Po jakimś czasie inwestor - jak twierdził burmistrz - zdecydował się „odsunąć od centrum Siedlemina o ponad kilometr w głąb swoich pól”.

- Takiego miejsca, jak to, tak oddalonego od wszelkich zabudowań, trudno byłoby znaleźć w gminie Jarocin.

Adam Pawlicki przyznał, że sam wskazał inwestorowi to miejsce.

- Jeśli jesteśmy terenem rolno-przemysłowym, to musi gdzieś być możliwość, żeby rolnik produkował sobie zwierzęta, bo z tego żyje. Myślę, że ten kompromis, który zaproponowałem był jednym z lepszych rozwiązań - stwierdził włodarz gminy.

Jego zdaniem planowana inwestycja nie będzie bardziej szkodliwa, niż te, które już funkcjonują w centrum Siedlemina.

Starosta odpowiada burmistrzowi sprawie budowy chlewni

Wypowiedź burmistrza Jarocina wywołała burzliwą dyskusję w internecie. Zwłaszcza sugestia, że o budowie chlewni zdecyduje starosta, a nie on.

Oficjalne stanowisko w tej sprawie zajęła starosta Lidia Czechak, która - również w mediach społecznościowych, napisała:

„Wiem, że trudno jest stanąć przed mieszkańcami i bronić swoich decyzji ale przerzucanie problemu na starostwo jest kpiną z tych ludzi.”

Dalej ww wpisie starosty czytamy:

„Mój komentarz do wypowiedzi Pana burmistrza w sprawie budowy chlewni na jego stronie został usunięty. Dlatego udostępniam go ponownie:
Panie burmistrzu, Starostwo Powiatowe takiej sprawy nie prowadzi, czy kiedyś będzie? czas pokaże, Starosta wydaje pozwolenie na budowę na podstawie warunków zabudowy wydawanych przez pana, jako burmistrza. Wszystko więc dzisiaj jest w Pana rękach. Także radni mogą jeszcze uchwalić miejscowy plan dla tego terenu, który mógłby zablokować ulokowanie chlewni w Siedleminie. Jak zagłosują? Okaże się w czwartek, my póki co w planach mamy ścieżkę rowerową do Zalewu i za to owszem odpowiada Starostwo Powiatowe. Inwestor póki co żadnych dokumentów do nas nie złożył, a o całej sprawie dowiedzieliśmy się od zaniepokojonych mieszkańców.”

 

 

Co myślicie o sprawie? Piszcie w komentarzach. 

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy