Reklama

Mieszkańcy jarocińskich osiedli nie chcą smrodu. Na zebraniu protestowali przeciwko rozbudowie ZGO [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy jarocińskich osiedli nie chcą smrodu. Na zebraniu protestowali przeciwko planowanej rozbudowie ZGO.

Reklama

Najpierw zmiany w studium uwarunkowań, później zebranie osiedlowe

Opublikowany dokument przewiduje między innymi powiększenie Zakładu Gospodarowania Odpadami w Jarocinie. Dodatkowa powierzchnia to prawie 40 hektarów gruntu.

Studium zakłada również tereny pod spalarnię odpadów, nowe grunty przemysłowe oraz tereny pod bocznicę kolejową i ładownię w Golinie.

Z kolei przy ulicy Wrocławskiej w Jarocinie - obok torów kolejowych - planowany jest nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Natomiast w Witaszycach w okolicy „Bryllandii” wyznaczono nowe tereny pod kopalnię.

Do piątku - 20 maja mieszkańcy gminy Jarocin mogą składać uwagi i wnioski do projektu zmiany w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Zmiany w studium uwarunkowań przyczyną zebrania osiedlowego w Jarocinie

Zapowiadane zmiany, a w szczególności plan rozbudowy Zakładu Gospodarki Odpadami, sprowokowały mieszkańców dwóch jarocińskich osiedli: 700-lecia oraz Glinki - Leszczyce do zwołania zebrania. Odbyło się ono w sali Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie.

Spotkanie prowadził radny miejskiej opozycji Tomasz Klauza, mieszkaniec osiedla 700-lecia. Obecni byli także między innymi radni Jerzy Walczak i Anna Iwicka, wicestarosta Katarzyna Szymkowiak, były wiceburmistrz Jarocina Robert Kaźmierczak i były skarbnik gminy Jarocin Michał Żabiński.

W zebraniu wzięli udział również przedstawiciele ZGO - z prezesem Witosławem Gibasiewiczem, jego zastępcą Michałem Manowskim oraz dwojgiem prawników spółki - Joanną Kostrzewską i Maciejem Kiełbusem.

Dyskusja chwilami była bardzo burzliwa.

- Nie liczycie się z nikim. Jak my mamy żyć w tym smrodzie. Okien nie można otworzyć. A wy przyjmujecie kolejne gminy, które przywożą śmieci do Jarocina. Obawiamy się, że te dodatkowe 40 hektarów, oznacza, że do Jarocina trafiać będą śmieci może z całej Polski - oburzali się mieszkańcy.

Mieszkańcy na zebraniu poznali wyniki kontroli w ZGO w Jarocinie 

W czasie zebrania przedstawione zostały wyniki kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowisk w Kaliszu przeprowadzonej w ubiegłym roku w ZGO. Kontrola była zainspirowana licznymi listami protestacyjnymi wysyłanymi do WIOŚ-iu przez mieszkańców, którzy skarżyli się na dokuczliwy smród w tej części Jarocina. 

Kaliski inspektorat stwierdził kilka nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów poza teren zakładu.

Spółka nie zgodziła się z ustaleniami WIOŚ-iu i skierowała sprawę na drogę sądową. Podczas zebrania prezes Witosław Gibasiewicz poinformował, że sąd pierwszej instancji nie przyznał racji ZGO, dlatego spółka nie zgadzając się z tym orzeczeniem, złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego i czeka na rozstrzygnięcie.

O rozbudowie ZGO na zebraniu osiedlowym

Mieszkańcy chcieli wiedzieć, jakie plany ma spółka, czy na wyznaczonych w studium 40 ha zamierza się rozbudować i utworzyć nowe składowisko odpadów.

- Na tym terenie nie będzie składowania odpadów. Tam przewidywane jest ich przetwarzanie, czyli recykling. Jak wiadomo odpady nie znikają, coś się musi z nimi stać - tłumaczyła Joanna Kostrzewska, prawniczka ZGO. 

- Żeby ich nie składować, muszą być przetwarzane na inne surowce. Dlatego na przykład coraz częściej zdarza się, że kupujemy wodę w butelce z recyklingu. Żeby jednak tak butelka mogła powstać, gdzieś musi być wytworzona. I właśnie takie przetwarzanie odpadów w surowce planowane jest na terenie tych 40 hektarów - zapewniała.   

W trakcie zebrania poruszony został także tamat planowanej przez gminę Jarocin budowy elektrociepłowni (spalarni odpadów) w Golinie, przeciwko której protestują mieszkańcy tej miejscowości.

Mieszkańcy Jarocina przeciwni zmianom w studium 

W czasie zebrania mieszańcy przegłosowani kilka uchwał - między innymi w sprawie nieprzyjmowania kolejnych gmin do porozumienia funkcjonującego przy ZGO oraz w sprawie zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla gminy Jarocin.

Wszystkie uchwały zostały przyjęte przez uczestników zebrania jednogłośnie.   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy