reklama

Dwie kolejne gminy przyłączyły się do ZGO i będą przywozić śmieci do Jarocina

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. ZGO Jarocin

Dwie kolejne gminy przyłączyły się do ZGO i będą przywozić śmieci do Jarocina - Zdjęcie główne

Dwie kolejne gminy przyłączyły się do ZGO i będą przywozić śmieci do Jarocina | foto Fot. ZGO Jarocin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDwie kolejne gminy przyłączyły się do ZGO i będą przywozić śmieci do Jarocina.
reklama

ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu od nieco ponad roku może przyjmować i przetwarzać więcej odpadów. Gminna spółka uzyskała bowiem zmianę pozwolenia zintegrowanego, które to umożliwia.

reklama

Około 85 tys. ton odpadów trafia rocznie do ZGO 

Wydana decyzja pozwala jarocińskiej spółce przetworzyć 95 tys. ton na rok odpadów zmieszanych - niesegregowanych (wcześniej 60 tys. ton na rok).

W przypadku odpadów przetwarzanych biologicznie, nastąpił wzrost do 67 tys. ton na rok, natomiast zebranych selektywnie - do 17 tys. ton na rok, a wielkogabarytowych - do 10 tys. ton na rok.

Obecnie do ZGO-WCR trafia około 85 tys. ton odpadów rocznie. 

reklama

Porozumienie międzygminne przy ZGO działa od 13 lat

Gminy, które przywożą śmieci do Jarocina skupione są w porozumieniu międzygminnym, które funkcjonuje przy Zakładzie Gospodarki Odpadami.

Od 2008 r. należały do niego następujące samorządy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Nowe Miasto, Żerków, Krzykosy, Czermin, Gizałki, Dobrzyca, Chocz, Borek Wlkp., Zaniemyśl, Książ Wlkp., Piaski, Dominowo i Kórnik. W 2014 r. dołączył Śrem, pod koniec 2018 r. - Pleszew, w 2019 r. Środa Wlkp., a w 2020 r. Koźmin Wlkp., Rozdrażew i Mosina.

reklama

Kolejne gminy przyłączą się do ZGO. Tym samym będzie ich już 24

Kolejnymi samorządami, które mają przystąpić do porozumienia międzygminnego są podpoznańskie Pobiedziska oraz Raszków w powiecie ostrowskim.

Oznacza to, że śmieci z terenu tych gmin (w przypadku Pobiedzisk tylko segregowane - przyp. red.) od nowego roku trafią na nasze wysypisko.

W 2020 r. gmina Raszków wytworzyła około 4,3 tys. ton odpadów. Z kolei Pobiedziska około 4,9 tys. ton odpadów segregowanych.

reklama

Po przystąpieniu tych gmin, do porozumienia będą należały 24 samorządy.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.



reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama