Reklama

Reklama

Ochrona środowiska stwierdziła „pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jarocińskiego składowiska odpadów”

Opublikowano: czw, 22 lip 2021 06:00
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Ochrona środowiska stwierdziła „pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jarocińskiego składowiska odpadów” - Zdjęcie główne

Ochrona środowiska stwierdziła „pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jarocińskiego składowiska odpadów” | foto Zdjęcie poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ochrona środowiska stwierdziła „pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jarocińskiego składowiska odpadów”. Będzie szczegółowa kontrola.

Reklama

Każdego roku w Jarocinie powtarza się ten sam problem - unoszący się nad miastem fetor. Odczuwalny w różnych rejonach, coraz bardziej uprzykrza ludziom życie. 

Smród, fetor nie do wytrzymania. Czuję się, jakbym mieszkał na śmietnisku, w rakarni” - to tylko niektóre, bardzo dosadne stwierdzenia, jakie krążą na ten temat w internecie.

Większość mieszkańców obstaje przy tym, że źródłem jest jarocińskie składowisko odpadów - ZGO. Zarząd spółki i władze Jarocina przerzucają winę na rolników. Ci tłumaczą, że to niemożliwe, aby źródłem był wywożony na pola obornik.

Ochrona środowiska stwierdziła „pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jarocińskiego składowiska odpadów”. Ponad 30 skarg mieszkańców

Bezsilni mieszkańcy wzięli sprawę w swoje ręce i rozpoczęli akcję „STOP dla smrodu w gminie Jarocin”. Polega ona na lawinowym składaniu skarg na smród w mieście do kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Do tej pory wpłynęło ponad 30 takich skarg. W odpowiedzi do działania przystąpili inspektorzy WIOŚ-iu i już stwierdzili pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jarocińskiego składowiska odpadów a szef inspektoratu zapowiada specjalną kontrolę w Zakładzie Gospodarki Odpadami.

- Rzeczywiście te nieprzyjemne zapachy się pojawiają. Nie stale, ale mogą być uciążliwe dla mieszkańców  - przyznaje Jakub Kaczmarek, kierownik inspektoratu.

Choć zaznacza, że są to wstępne ustalenia dokonane w trakcie kontroli, która jest akurat prowadzona w jarocińskim Zakładzie Gospodarki Odpadami pod innym kątem.

- Pani inspektor stwierdziła pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu składowiska. Na tym etapie nie chcę jednak mówić o szczegółach, ponieważ to nie jest kontrola prowadzona pod tym względem - zaznacza.

Ochrona środowiska stwierdziła „pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jarocińskiego składowiska odpadów”. Ale to nie jedyne źródło

Zapowiada, że jeszcze w lipcu do ZGO przyjadą przedstawiciele ochrony środowiska, którzy będą sprawdzali funkcjonowanie ZGO pod kątem emisji nieprzyjemnych zapachów.

Szef kaliskiego WIOŚ-iu podkreśla jednak:

- Z naszych dotychczasowych ustaleń wynika, że źródłem nie jest tylko składowisko odpadów. Parę podejrzane rzeczy pani inspektor znalazła też poza składowiskiem. To ogólnie z założenia jest śmierdząca sprawa.

Ochrona środowiska stwierdziła „pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu jarocińskiego składowiska odpadów”. Będzie kontrola

Kontrola w ZGO powinna odpowiedzieć na pytanie o przyczyny emisji nieprzyjemnych zapachów - czy wynika to ze złej eksploatacji czy z innych czynników.

- W zależności od tego, co ustalimy, zostaną wystosowane zalecenia pokontrolne. W ostateczności powiadomiony zostanie marszałek województwa wielkopolskiego, który jest organem wydającym pozwolenie zintegrowane na funkcjonowanie tego składowiska, żeby zobligował kierownictwo spółki do stosownych działań zapobiegających emisji tych nieprzyjemnych zapachów - stwierdza Jakub Kaczmarek.

Marszałkowi przekazane zostały także wszystkie skargi złożone przez mieszkańców Jarocina do kaliskiego delegatury ochrony środowiska.

Prezesa ZGO Witosław Gibasiewicz, zawsze stanowczo zaprzeczał, jakoby smród pochodził ze składowiska. Próbowaliśmy uzyskać jego komentarz do informacji przekazanych przez szefa kaliskiego WIOŚ-iu. Okazało się jednak, że miał wcześniej zaplanowane spotkania i nie był w stanie znaleźć dla nas czasu.  

[AKTUALIZACJA]

W odpowiedzi na nasze pytania otrzymaliśmy stanowisko zarządu ZGO WCR w Jarocinie. 

Zarząd Spółki informuje, że do chwili obecnej nie posiada wiedzy o nieprawidłowościach jakie miały by być stwierdzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu, delegatura Kalisz. Temat nieprzyjemnych zapachów  poruszany jest przez lokalne media co roku o tym samym czasie, czyli w okresie prac polowych. Wysoka jakość funkcjonowania naszej instalacji została  na początku lipca potwierdzona pozytywnym przejściem Audytu ISO, co oznacza że Spółka stosuje Zintegrowany System Zarządzania zgodny z normami PN-EN ISO 9001:2015, PN-ENISO 45001-2018, PN- EN ISO 14001:2015. Szczególnie ważna jest ostatnia z wymienionych norm, która jest związana z zarzadzaniem środowiskiem.

Warto także podkreślić, że jesteśmy jedną z nielicznych instalacji w Wielkopolsce, która spełnia wymagania najlepszych dostępnych technik ( BAT) w odniesieniu do przetwarzania odpadów.

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (13)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +1 / -0

  Xyz.

  Zostaną wystosowane zalecenia pokontrolne,do których firma być może się zastosuje...jednak najczęściej sytuacja zostajęe zamieciona pod dywan a ze to wysypisko to nawet niewiadomo będzie pod który...Generalnie założenia funkcjonowania skladowisk odpadów są takie aby nie stwarzało ono zagrożenia dla środowiska. Niestety zawsze najsłabszym ogniwem je... Rozwiń

 • 4 miesiące temu | ocena +8 / -0

  Adam

  Słusznie zauważyli "śmierdząca sprawa" :)

  • 4 miesiące temu | ocena +10 / -0

   Śmierdzący ten ziemiański ROZWÓJ

   Jedna z wielu, za rządów ZJ i Skazanego za .... :-)

 • 4 miesiące temu | ocena +14 / -0

  Będzie pięknie :D

  Pewnie niedługo klimatyczne wprowadzą żeby była kasa na spłatę kredytów zaciagniętych na przecudną rewitalizację :D :D

 • 4 miesiące temu | ocena +0 / -18

  MlodyJarociniak

  Ja tam nic nie czułem żeby w mieście śmierdziało... i samochód też nie wychwytywał zapachów przez klimatyzacje ani chodząc po mieście nic nie czułem...

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

   Śmierdzący ten ziemiański ROZWÓJ

   Nie przejmuj się, że nic nie czujesz. Jak pytam znajomych: kto z nich głosował na ZJ i Skazanego, to jeszcze nikt się nie przyznał. :-)))))

  • 4 miesiące temu | ocena +9 / -2

   cccc

   To może masz kowida i nie czujesz

 • 4 miesiące temu | ocena +23 / -0

  Śmierdzący ten ziemiański ROZWÓJ

  A będzie jeszcze gorzej, bo rozwojowcy z ZJ dostali 100 baniek na rozbudowę tego źródła smrodu.

 • 4 miesiące temu | ocena +10 / -2

  Alojzy

  Powinni też zająć się tymi traktorami, które wożą coś śmierdzącego po kilkanaście razy dziennie m.in. Poznańską i Moniuszki. Najczęściej niebieskiego koloru zarówno traktor jak i przyczepa. Co roku się to powtarza. Aż mdłości można dostać.

 • 4 miesiące temu | ocena +15 / -0

  ..

  Ma pan rację panie Gibasiewicz, oczywiście, że smród nie pochodzi ze składowiska. Składowisko przecież pachnie fiołkami.

 • 4 miesiące temu | ocena +13 / -0

  FC

  Wreszcie ktoś się zajmie tym burdelem

  • 4 miesiące temu | ocena +6 / -6

   Ccc

   To zrej śmieci które produkujesz to ten burdel będzie niepotrzebny

   • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

    otc

    Ale po co zwozicie mi śmieci z innych gmin!!!