Reklama

Dwie gminy przystąpiły do porozumienia przy ZGO. Ile śmieci do nas trafi? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dwie gminy przystąpiły do porozumienia przy ZGO. Ile śmieci do nas trafi?

Reklama

Włodarz zaznacza, że gmina Jarocin za 2020 rok osiągnęła prawie 76%  poziomu recyklingu i ZGO - Wielkopolskie Centrum Recyklingu od nieco ponad roku może przyjmować i przetwarzać więcej odpadów. Gminna spółka uzyskała bowiem zmianę pozwolenia zintegrowanego, które to umożliwia.

Wydana decyzja pozwala jarocińskiej spółce przetworzyć 95 tys. ton na rok odpadów zmieszanych - niesegregowanych (wcześniej 60 tys. ton na rok).

W przypadku odpadów przetwarzanych biologicznie, nastąpił wzrost do 67 tys. ton na rok, natomiast zebranych selektywnie - do 17 tys. ton na rok, a wielkogabarytowych - do 10 tys. ton na rok.

24 gminy w porozumieniu przy ZGO

Od 2008 r. przy ZGO działa porozumienie międzygminne, do którego należą gminy: Jarocin, Jaraczewo, Kotlin, Nowe Miasto, Żerków, Krzykosy, Czermin, Gizałki, Dobrzyca, Chocz, Borek Wlkp., Zaniemyśl, Książ Wlkp., Piaski, Dominowo i Kórnik, Śrem, Pleszew, Środa Wlkp., Koźmin Wlkp., Rozdrażew i Mosina.

W ostatnim czasie do porozumienia przystąpiły dwa kolejne samorządy - podpoznańskie Pobiedziska oraz Raszków w powiecie ostrowskim.

Oznacza to, że śmieci z terenu tych gmin (w przypadku Pobiedzisk tylko segregowane - przyp. red.) będą trafiać na nasze wysypisko.

Na przyjęcie kolejnych członków zgodę wyrazili jarocińscy radni. Przypieczętowanie tego faktu nastąpiło wraz z podpisaniem umów przez burmistrza Jarocina Adama Pawlickiego oraz burmistrzów: Gminy i Miasta Raszków - Jacka Bartczaka i Miasta i Gminy Pobiedziska - Ireneusza Antkowiaka.

Burmistrz: Gminy chcą współpracować z ZGO

- Okoliczne samorządy - widząc to, w jaki sposób, w ZGO - Wielkopolskim Centrum Recyklingu Jarocinie są przyjmowane, przetwarzane i zagospodarowane odpady komunalne, chcą z nami współpracować - podkreśla Adam Pawlicki.

Jak pdaje jarocińskim magistrat, gmina Jarocin osiągnęła za 2020 rok prawie 76%  poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła.

- Oznacza to, że już w ubiegłym roku spełniliśmy wymagany przez UE poziom z 2035 roku - informuje Adam Pawlicki. - Takie poziomy osiągają tylko gminy, które mają rozwinięte i dobrze funkcjonujące gminne systemy. Nie mogłyby one dobrze funkcjonować bez proekologicznej postawy mieszkańców, którzy coraz lepiej rozumieją i segregują odpady - dodaje.

UWAGA - NAGRAJ NAM TEMAT - Zobacz TUTAJ

Ile śmieci trafi do Jarocina?

Obecnie do ZGO-WCR trafia około 85 tys. ton odpadów rocznie. Około 4,3 tys. ton odpadów wytworzyła w 2020 r. gmina Raszków. Z kolei gmina Pobiedziska w 2020 r. wytworzyła około 4,9 tys. ton odpadów segregowanych (tylko takie będą dostarczane do Jarocina - przyp. red.).

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy