Reklama

Kobiety... Słaba płeć? Niekoniecznie. Kobiety rządzą w wielu miejscach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kobiety... Słaba płeć? Niekoniecznie. Kobiety rządzą w wielu miejscach - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Z okazji Dnia Kobiet prezentujemy panie, które zauważalne są w życiu społecznym na terenie Ziemi Jarocińskiej. Może macie swoje typy, aby uzupełnić listę pań ważnych dla naszej lokalnej społeczności. Zachęcamy do czytania i proponowania.

Któż nie słyszał znanych słów z piosenki "Sex appel":  "Słaba płeć, a jednak jest mocniejsza. Słaba płeć, a jednak najsilniejsza. Wdzięk, szyk, szarm, styl, wasza broń to sex appeal!" albo nie słyszał powiedzenia "gdzie diabeł nie może, tam babę pośle"... A jak to wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście jest to - szczególnie obecnie słaba płeć? I dlaczego w ogóle kobiety uważane są za "słabszą płeć"? Czyżby chodziło o możliwości fizyczne?

Być może trzeba korzeni tego szukać przed wiekami. W czasach, gdy kobiety nie mogły same decydować o sobie. Kiedy jedynym wyborem było małżeństwo albo pójście do zakonu albo w czasach, gdy o kandydacie na męża decydowali głównie rodzice. Od tamtych czasów pozycja kobiet zmieniła się diametralnie. Panie są zdecydowanie bardziej samodzielne. To historia sprawiła, że musiały wziąć swoje sprawy w swoje ręce, a czasem musiały zastąpić swoich mężów i ojców, kiedy ci np. walczyli w powstaniach.

Obecnie nie ma już chyba takiego zawodu, w którym nie mogłyby pracować panie. Okazuje się, że mogą być nawet... górnikiem. Zdobywają swoje szczyty. Niektóre dosłownie - w górach, a niektóre w sensie bardziej symbolicznym. Realizują się w różnych dziedzinach. Nie tylko zawodowo, czy w działalności społecznej, ale również jako żony, matki... I warto to doceniać, nie tylko jeden dzień w roku, czyli w Dzień Kobiet.

I nie chodzi o tak karykaturalne nawoływanie do tego, aby kobiety stawały się takie same jak mężczyźni jak w haśle poprzedniej epoki "kobiety na traktory". Na szczęście wiele nas różni. A co do diabła... Może rzeczywiście kobiety potrafią być bardziej skuteczne od mężczyn? Na pewno mają cechy, które pozwalają łagodzić sytuacje, szukać kompromisów. O tym pewnie wiele mogły powiedzieć psychologowie i socjologowie.  

W Jarocinie kobiety rządzą w kulturze

W Jarocińskim Klubie "Amazonka" rządzi Józefa Grygiel, a w oddziałowi rejonowemu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (największej organizacji zrzeszającej seniorów na naszym terenie) szefuje Halina Florczyk, która jest zarazem prezesem Chóru Mieszanego im. Kazimierza Tomasza Barwickiego w Jarocinie.

Na Jarocińskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku drugą kadencję prezesem jest Aleksandra Kantorska. W gminie Żerków świetną robotę robi Fundacja Zerknij tu, którą kieruje Dorota Surma, prywanie żona burmistrza Michała Surmy. Nie sposób nie wspomnieć również o Justynie Zawieji - prezes Stowarzyszenia "Przyszłość Kotlina". Uczestnicy wydarzeń kulturalnych organizowanych w Jarocinie kojarzą z pewnością Małgorzatę Niestrawską-Kaźmierczak (skarbnik Stowarzyszenia Jarocin XXI), która organizuje różnego rodzaju wydarzenia związane z kinem "Echo" i Uniwersytetem Kultury.

Jedną z najaktywniejszych w tej dziedzinie jest również Agnieszka Borkiewicz, zawodowo dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Jarocin, jak również radna powiatowa i od niedawna prezeska stowarzyszenia zrzeszającego kadry rządzące bibliotekami. Jej zastępcą jest Justyna Daniel- Korzyniewska, która prywatnie całą energię musiała skierować w obronę mieszkańców Roszkowa przed CPK i KDP. Od kilku miesięcy Muzeum Regionalnym w Jarocinie kieruje Katarzyna Świderska, która wcześniej pracowała w Urzędzie Miejskim w Jarocinie.   

Za mundurem... Kobiety też je noszą 

W wojsku czy policji jest też coraz więcej kobiet, choć na najwyższych szczeblach to nadal rzadkość. W Jarocinie od lat rzecznikiem prasowym policji jest asp. sztab. Agnieszka Zaworska (prywatnie wielka miłośniczka historii oraz zwierząt), a zastępuje ją st. asp. Karina Migalska-Cepa.

Panie rządzą w wielu sołectwa i w większości Kół Gospodyń Wiejskich, chociaż wyjątek można znaleźć np. w Parzęczewie, gdzie przewodniczącym jest mężczyzna - radny i sołtys - Zbigniew Nowak. Warto o tym wspomnieć, bo za dwa dni, 10 marca, przypada ciągle jeszcze mało świętowany i rozpowszechniony Dzień Mężczyny. Powoli pojawiają się też panie wśród strażaków zawodowych. Obecność pań w Ochotniczych Strażach Pożarnych - jak np. Marta Wólczyńska z Goliny (do niedawna Wojtczak) - to już standard, ale pani w roli prezesa, czy kierowcy wozu OSP to już ciekawostka. W zeszłym roku prezesem ochotników w Goli (gmina Jaraczewo) została wybrana Magdalena Pawlak.   

W Polsce są Kurkowe Bractwa Strzeleckie, ktore nie dopuszczają kobiet jako członków. Tymczasem KBS-em w Mieszkowie, jako jednym z dwóch w Polsce, od lat rządzi kobieta - Maria Mitschke. A organizacja pod jej rządami funkcjonuje znakomicie. Zresztą wioska ma szczęście do bardzo obrotnych kobiet, żeby wspomnieć o sołtysce Barbarze Krysztofiak-Jurek czy przewodniczącej Klubu Społecznego "Mieszko" - Barbarze Antoniewicz

Z czterech gmin powiatu jarocińskiego, tylko w jednej - w Jaraczewie - funkcję zastępcy burmistrza pełni kobieta. Wśród przewodniczących rad tylko w Jarocinie stery dzierży - od niecałych dwóch lat - przedstawicielka płci pięknej. Jest nią Karolina Wielińska-Kuś, która na co dzień pracuje w Publicznym Przedszkolu w Mieszkowie. Od kilku lat sekretarzem gminy Nowe Miasto jest Honorata Nawrocka. W strukturach powiatu jarocińskiego sytuacja jest zgoła inna. Tutaj wiceprzewodniczącą rady jest Hanna Szałkowska. Panie są również starostami. Lidia Czechak i Katarzyna Szymkowiak sprawują urząd od listopada 2018 roku. 

Nie sposób wymienić wszystkich pań, które mają duże znaczenie dla Ziemi Jarocińskiej. A Wy znacie takie wyjątkowe kobiety? Napiszcie o nich w komentarzach...

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy