Reklama

Muzeum Regionalne w pałacu Radolińskich w Jarocinie oficjalnie otwarte [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Zwiedzać możemy już nową wystawę stałą Muzeum Regionalnego w Jarocinie. Ekspozycja znajduje się w Pałacu Radolińskich w Jarocinie. Ukazuje dzieje miasta i ziemi jarocińskiej w latach 1793 - 1989.

Przecięcia wstęgi dokonało trzech dotychczasowych dyrektorów placówki m.in. Eugeniusz Czarny i Sebastian Pluta. Zabrakło jedynie dr Marcina Szeląga, który odchodził z Jarocina w nieco dziwnej atmosferze, ponieważ na wieść o próbie zwolnienia go z pracy, sam złożył wymówienie. Po tym zdarzeniu, obowiązki powierzono Katarzynie Świderskiej, która z początkiem października została oficjalnie szefem placówki. 

Pod adresem muzealników oraz wykonawców remontu padło wiele ciepłych słów i podziękowań. 

Nowa wystawa jarocińskiego muzeum w Pałacu Radolińskich

Ekspozycja stała Muzeum Regionalnego w Jarocinie ukazuje dzieje miasta i ziemi jarocińskiej w latach 1793 - 1989. Osobne miejsce poświęcono pałacowi i rodzinie Radolińskich. Prezentowaną historię ilustrują archiwalne fotografie, dokumenty, militaria czy pamiątki osobiste mieszkańców Jarocina. Narracja ekspozycji przedstawiona została częściowo w oparciu o multimedia.

Wiele z eksponatów zostało udostępnionych przez mieszkańców Jarocina. Odtworzenie w jednej z sal mieszkania z czasów PRL-u oraz wstawenie nieopodal budki telefonicznej dla starszych pokoleń będzie okazją do podróży sentymentalnej w przeszłość, a dla młodszych okazja, aby poznać rzeczywistość, w jakiej żyli ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Na starych fotografiach i na filmach Amatorskiego Klubu Filmowego, które są wyświetlane w ostatniej z sal można zobaczyć Jarocin, którego już nie ma.

Burmistrz Adam Pawlicki na otwarciu nie omieszkał zauważyć, że nie sprawdziły się wcześniejsze obawy, a Powstanie Wielkopolskiej znalazło swoje miejsce w muzealnych salach. W trakcie tworzenia nowej ekspozycji pojawiły się bowiem pomysły znacznego jej okrojenia. Ostatecznie, pod naciskiem wielu osób, władze wycofały się z tego pomysłu. Z porównania z dotychczasową wystawą, jaka znajdowała się w ratuszu, widać, że w pałacowych wnętrzach nie ma m.in. części poświęconej archeologii i wykopaliskom czy rodzimemu folklorowi, chociaż elementy snutki można znaleźć na muzealnym korytarzu. 

W nowej aranżacji zastosowano wiele ciekawych rozwiązań m.in. mapy na podłodze czy drzewa genealogiczne na ścianie. W sali poświęconej historii dawnej siedziby rodziny Radolińskich udało się odtworzyć m.in. kolor i fakturę oryginalnej tapety. Na wystawie znalazła się również odnaleziona dwa lata temu podczas remontu pałacu dubeltówka należąca do Hugo von Radolina. Po gruntownej renowacji prezent od cesarza Wilhelma wygląda naprawdę imponująco. 

W dniach 11, 12 oraz 13 listopada wystawa będzie czynna od godziny 14.00  do 18.00.

Jak obecnie wygląda wystawa stała Muzeum Regionalnego w Jarocinie?

Wystawa stała obejmuje obecnie pięć sal na parterze budynku. Każda z nich poświęcona jest innemu zagadnieniu. Przeszłość Jarocina zaprezentowano w ujęciu chronologicznym. 

Lata 1793-1939

Szczególne miejsce na wystawie zajęły wątki poświęcone konspiracji niepodległościowej oraz udziałowi mieszkańców Jarocina w I wojnie światowej i w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.  

Okres dwudziestolecia międzywojennego w historii naszego miasta zobrazowany został przez pryzmat archiwalnych fotografii. Prezentują one przede wszystkim życie społeczne, kulturalne i gospodarcze Jarocina.

Lata 1939-1945

Część wystawy poświęcona czasom II wojny światowej ukazuje historie jarociniaków. O losach konkretnych osób przypominają m.in. przedmioty zachowane z obozów koncentracyjnych. Codzienność okupowanego miasta i okolic utrwalono w fotografiach, korespondencji, dokumentach czy też wspomnieniach i relacjach świadków historii.

Pałac Radolińskich

Dzieje jarocińskiej rezydencji pokazano w jednym z najlepiej zachowanych pomieszczeń. Znajdującą się tu oryginalną stolarkę oraz kominek uzupełniają obiekty z dawnego wyposażenia pałacu. Na archiwalnych fotografiach prześledzić można najważniejsze etapy przebudów jarocińskiego pałacu oraz zobaczyć, jak wyglądały wnętrza rezydencji w czasach jej świetności.

Hugo von Radolin

Dzieje Hugona von Radolina zaprezentowano w sali, w której mieściła się dawniej garderoba księcia. Prześledzić tu można zarówno jego karierę dyplomatyczną, jak i prywatne koleje losu. Postać Hugona stanowi też punkt wyjścia do zapoznania się z jego przodkami i tym samym prezentacji pozostałych dziedziców Jarocina z rodu Radolińskich.

Lata 1945-1989

Dzieje Jarocina w dobie PRL-u zaprezentowano pod kątem obrazów życia codziennego. W klimat epoki zwiedzających wprowadzą przede wszystkim archiwalne filmy, stworzone w latach 70. XX w. przez Amatorski Klub Filmowy JAR. Dokumentują one ważne momenty z życia miasta oraz powiatu.

Od 15 listopada wystawę stałą Muzeum Regionalnego można będzie zwiedzać:

  • od wtorku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00,
  • w soboty i niedziele w godzinach od 14.00 do 18.00
Rezerwacje dla grup pod numerem telefonu 739/059-895.

Otwarcie wystawy stałej w nowej siedzibie Muzeum Regionalnego w Jarocinie było elementem obchodów Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta św. Marcina. Przy okazji czwartkowej uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na najlepszą pracę magisterską o tematyce związanej z Ziemią Jarocińską. 

Do tej pory w ramach obchodów Święta Niepodległości i Dni Patrona Miasta - św. Marcina odbyły się m.in. turniej na strzelnicy KBS Jarocina na jarocińskim dworcu akcja "Obudzić śpiących" z udziałem harcerzy. 

W poniedziałek w Golinie o naszych drogach do niepodległości opowiedziano muzycznie [SZCZEGÓŁY TUTAJ].  

 Więcej informacji na temat listopadowych obchodów znajdziecie [TUTAJ].   

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy