Reklama

Ulica Siedlemińska w Jarocinie wymaga przebudowy. Czy jest na to szansa? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 9 mar 2022 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ulica Siedlemińska w Jarocinie wymaga przebudowy. Czy jest na to szansa?

Reklama

O złym stanie ulicy Siedlemińskiej w Jarocinie pisaliśmy wielokrotnie. Droga jest w kiepskim stanie technicznym, nie ma przy niej chodnika ani przystanku autobusowego, a wąskie pobocze naraża dzieci dojeżdżające do szkół na niebezpieczeństwo. Właścicielem drogi jest powiat. Póki co jednak nie ma pieniędzy na jej przebudowę.

Powiat chce, aby ulicę Siedlemińską przejęła gmina

Trakt prowadzi do osiedli mieszkaniowych, które w ostatnim czasie powstawały tam, jak grzyby po deszczu. To tam między innymi znajdują się mieszkania czynszowe pobudowane przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Mieszkaniowego.

Dlatego powiat zwrócił się do gminy Jarocin, aby ta przejęła ulicę, która - zdaniem starosty - „ze względu na powstanie osiedli mieszkań czynszowych stała się typową miejską drogą”.

„Każda z propozycji przekazania gminie ulicy Siedlemińskiej spotykała się w ostatnich latach z odmową burmistrza Jarocina. (…)” - napisała jakiś czas temu Lidia Czechak.    

Na sesji Rady Miejskiej w Jarocinie w grudniu 2020 r. troje radnych z opozycyjnego Klubu Dialog i Zaufanie złożyło propozycję, aby gmina Jarocin wspólnie z powiatem przebudowała ulicę Siedlemińską. Propozycja została jednak odrzucona większością głosów radnych z klubu Ziemia Jarocińska. 

A burmistrz Adam Pawlicki zamieścił w mediach społecznościowych apel do władz powiatu o jak najszybsze przebudowanie ulicy Siedlemińskiej.

- Rozmowa była, myślę bardzo dobra. Wyjaśniliśmy sobie kilka kwestii, między innymi problem ulicy Siedlemińskiej. Zaproponowałem, że gmina pokryje połowę kosztów przebudowy odcinka do torów wraz z chodnikiem - informował Adam Pawlicki. 

JLA ustawi przy ul. Siedlemińskiej wiatę przystankową

Niezależnie od tego wicestarosta Katarzyna Szymkowiak zapowiedziała:

- Skanalizujemy kawałek rowu i tam zostanie wyznaczone miejsce na przystanek autobusowy. Mamy zapewnienie prezesa Jarocińskich Linii Autobusowych, że jak tylko zostanie przygotowane miejsce, ustawią tam wiatę przystankową i te warunki dla oczekujących na autobus będą znacznie lepsze.

Kilka tygodni później zastępca starosty poinformowała o dalszych krokach, które zostały podjęte, aby sytuacja na Siedlemińskiej się poprawiła.

- Zleciliśmy opracowanie budowy chodnika między osiedlem mieszkań czynszowych a ulicą Sadową. Na tym odcinku poza chodnikiem z odwodnieniem powstaną też dwa wyniesione przejścia dla pieszych oraz miejsce na przystanek autobusowy z wiatą. Dokumentacja jest gotowa - stwierdziła Katarzyna Szymkowiak.

Przy ulicy Siedlemińskiej powstaną chodniki i przejścia dla pieszych

Starostwo wystąpiło też dodatkowe środki na budowę bezpiecznych przejść dla pieszych. Powstaną dwa takie przejścia.

Jedno przy przystanku autobusowym wraz z chodnikiem. Tu dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło ponad 160 tys. zł. A całkowita wartość robót to nieco ponad 200 tys. zł. Brakującą kwotę powiat dołoży z własnego budżetu.

Drugie przejście z chodnikiem powstanie przy skrzyżowaniu ul. Siedlemińskiej z ul. Sadową. Pozyskane dofinansowanie na to zadanie to nieco ponad 130 tys. zł - całkowita wartość robót budowlanych to ponad 160 tys. zł

Wykonawcą obu przejść jest Związek Spółek Wodnych. Termin zakończenia prac przewidziano na koniec sierpnia.

Dzięki temu powstanie chodnik z odwodnieniem - od osiedla mieszkań czynszowych do ul. Sadowej - o długości około 300 m. Poza tym dwa wyniesione przejścia dla pieszych z aktywnymi znakami i oświetleniem oraz peron przystankowy dla autobusów.

Ponadto w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład powiat złożył wniosek o dofinansowanie budowy chodnika przy ul. Sieldemińskiej na odcinku od ul. Sadowej do ul. Wiśniowej.

- Nie będzie to oczywiście rozwiązanie kompleksowe i docelowe, jednak z pewnością znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych użytkowników drogi - zapewnia wicestarosta Katarzyna Szymkowiak.  

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy