Reklama

Budownictwo w Jarocinie i powiecie. Te dane muszą niepokoić

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Archiwum

Budownictwo w Jarocinie i powiecie. Te dane muszą niepokoić - Zdjęcie główne

O sytuacji w budownictwie w naszym specjalnym raporcie. Dane mogą niepokoić | foto Fot. Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości O sytuacji w budownictwie piszemy w naszym specjalnym raporcie. Dane mogą niepokoić.

Reklama

Od kilku lat obserwowaliśmy prawdziwy rozkwit budownictwa - zarówno jednorodzinnego, jak i wielorodzinnego. Gdzie nie spojrzeć, powstają nowe domy, bloki, szeregowce, a nawet apartamentowce.

Hossa na rynku nieruchomości trwała mimo pandemii

Można śmiało powiedzieć, że oprócz tendencji ogólnokrajowej, pobudzenie w budownictwie zapoczątkował projekt budowy mieszkań czynszowych firmowanych przez gminę Jarocin a realizowany przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W sumie przez nieco ponad 2 lata powstało 366 takich lokali.

Program jest kontynuowany. Kolejne osiedle powstało w Potarzycy, a następne planowane są w Witaszycach i Mieszkowie - w sumie 130 mieszkań. Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podsumowując projekt stwierdził:

- Przemyślana i konsekwentnie realizowana polityka mieszkaniowa spowodowała, że nasze miasto jest jednym z nielicznych w Wielkopolsce, w którym liczba mieszkańców rośnie. Bardzo nas to cieszy.

Do tego doszły - pobudowane przez Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - nowe lokale komunalne, socjalne i chronione. W sumie ok. 500 nowych mieszkań w ciągu dwóch lat.

A to nie wszystko. Działania gminnej spółki w znacznej mierze pobudziły mieszkaniowe inwestycje prywatnych deweloperów.  Tylko przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie powstało osiedle, na którym wybudowano 140 mieszkań. Kolejne budowane były przy ul. Poznańskiej, w okolicach os. Konstytucji 3 Maja i ul. Maratońskiej czy na Leszczycach.

O dynamicznym rozwoju budownictwa świadczyły także dane dotyczące wydanych przez Starowo Powiatowe w Jarocinie pozwoleń na budowę. Otóż w 2019 r. było ich 187 na domy jednorodzinne i 245 mieszkania w budynkach wielorodzinnych, a w 2020 r. już 376 na domy i 508 na mieszkania. Hossa na rynku nieruchomości trwała mimo pandemii i związanych z nią ograniczeń.

Coraz bardziej wyśrubowane zasady udzielania kredytów hipotecznych

Coraz częściej jednak mówi się o wyhamowywaniu w budownictwie. Chociaż specjaliści uważają, że zapotrzebowanie na domy czy mieszkania nadal jest duże. W samym JTBS-ie na przydział na mieszkania czeka 770 osób.

Przyczyna mniejszej liczby starających się o pozwolenie na budowę leży zatem gdzie indziej. Prawdopodobnie są to coraz mniej korzystne warunki finansowe, którym trzeba sprostać, żeby nabyć własne „m”. To przede wszystkim rosnące dosłownie z dnia na dzień ceny materiałów budowlanych, co ostatecznie przekłada się na cenę naszego wymarzonego domu czy mieszkania. Innym znaczącym czynnikiem są coraz bardziej wyśrubowane zasady udzielania kredytów hipotecznych, a większość z nas potrzebuje jednak potężnego zastrzyku finansowego, żeby uzyskać własne lokum.

- Zmieniające się warunki dotyczą przede wszystkim coraz mocniejszego i wiarygodnego zabezpieczenia, które musi zapewnić kredytobiorca. Poza tym progów dochodowych, jakie trzeba udokumentować, żeby w ogóle starać się o kredyt hipoteczny. Nie mówiąc już o stale rosnących stopach procentowych, które w znaczący sposób wpływają na wzrost wysokości rat kredytu - wyjaśnia przedstawicielka jednej z placówek bankowych na terenie Jarocina. - Prawdą jest, że coraz trudniej dostać kredyt hipoteczny - dodaje.    

Ostrożność i niepewność - tak można scharakteryzować początek tego roku

Coraz mniej korzystne warunki finansowe dotyczące branży budowlanej były prawdopodobnie głównym powodem tego, że w ubiegłym roku ilość domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych, na budowę których Starostwo Powiatowe w Jarocinie wydało pozwolenia zmalała z 388 do 245.

Czy to oznacza, że budownictwo po latach prawdziwego boomu zwalnia, czy może przechodzi tylko przejściowy kryzys?

Jolanta Ignasiak, która prowadzi agencję nieruchomości w Jarocinie przyznaje, iż „obserwując rynek mieszkaniowy można zauważyć, że spowolnienie nadciąga”.

- Ostrożność i niepewność - tymi dwoma określeniami można scharakteryzować początek tego roku na rynku sprzedaży mieszkań. Choć ubiegły rok był dla deweloperów jednym z najlepszych w ostatnich latach, to rosnące stopy procentowe i drożejące kredyty ograniczają popyt, sprowadzając nad rynek coraz bardziej realne widmo spowolnienia - ocenia Jolanta Ignasiak.

Przeciwnego zdania jest właściciel firmy KDM Deweloper z Nowego Miasta, który uważa, że ludzie czekają za dofinansowaniami do wkładów własnych wymaganych przez banki. Dopłaty zapowiadane są w Polskim Ładzie. Marcin Ostojski uważa, że raty kredytów hipotecznych nie są wcale wysokie.

- One są teraz na takim poziomie, na jakim powinny być - stwierdza.

KDM Deweloper prowadzi obecnie dwie duże inwestycja w Jarocinie - na Leszczycach i przy ul. Siedlemińskiej. Tam powstaje w sumie 170 mieszkań. Kolejnych 100 firma planuje pobudować przy ul. Powstańców Wlkp., gdzie mają stanąć siedmiokondygnacyjne bloki ze 100 mieszkaniami.

- Zapotrzebowanie cały czas jest bardzo duże. My nie odczuwamy żadnego wyhamowania - podkreśla deweloper.     

Czy sytuacja w budownictwie przełoży się na spadek cen?

Jolanta Ignasiak przyznaje, że ceny na rynku wtórnym w Jarocinie są bardzo często wygórowane.

- Nasi sprzedający bardzo sobie cenią swoje nieruchomości i dlatego ich szacunki są często przesadzone. Dopiero, jeśli na przykład takie mieszkanie nie sprzedaje się przez dwa lata, właściciel zaczyna się zastanawiać - mówi znawczyni rynku nieruchomości. 

Z jej wieloletnich obserwacji wynika, że z kolei na rynku deweloperskim jeśli chodzi o ceny mieszkań nasze miasto było zawsze „połową” Poznania.

- Na przykład skoro w Poznaniu mieszkanie od dewelopera można było kupić za 8 tysięcy za metr kwadratowy, to w Jarocinie cena wynosiła około 4 tysięcy za metr. Na chwilę obecną sytuacja zaczyna się zmieniać z tendencją w górę - stwierdza Jolanta Ignasiak.

Zwraca też uwagę na wpływ, jaki na rynek nieruchomości ma pandemia.

- Ludzie stwierdzili, że nie warto trzymać pieniędzy na lokatach w bankach, lepiej je zainwestować w nieruchomości. Dlatego oferty deweloperów cieszą się zainteresowaniem, jeśli chodzi o nasz rynek w dużej mierze cena mieszkania w stanie deweloperskim zależy od lokalizacji - mówi właścicielka agencji nieruchomości. - Z kolei na rynku wtórnym ofert praktycznie nie ma, a jeśli już coś się pojawi w rozsądnej cenie to w miarę szybko znajdzie nabywcę - dodaje.

Ilość domów jednorodzinnych oraz mieszkań w budynkach wielorodzinnych, na budowę których pozwolenie wydało Starostwo Powiatowe w Jarocinie w latach 2015 - 2020
                     domy jednorodzinne                  mieszkania w budynkach wielorodzinnych
2015 r.                     142                                                           8 lokali
2016 r.                     209                                                       599 lokali
2017 r.                     300                                                       198 lokali
2018 r.                     279                                                         42 lokale
2019 r.                     187                                                       245 lokali
2020 r.                     376                                                       508 lokali
2021 r.                     226                                                       406 lokali

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy