Reklama

Tańszy węgiel dla mieszkańców gminy Jarocin. Można składać wnioski na kolejny zakup

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: J. Marcinkowski

Tańszy węgiel dla mieszkańców gminy Jarocin. Można składać wnioski na kolejny zakup - Zdjęcie główne

Tańszy węgiel dla mieszkańców gminy Jarocin | foto J. Marcinkowski

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy gminy Jarocin mogą już składać wnioski na tańszy węgiel. Jak to zrobić i ile opału można kupić?

Reklama

Gmina Jarocin realizuje rządowy program sprzedaży mieszkańcom opału po preferencyjnych cenach [więcej na ten temtam czytaj TUTAJ]. Dostawcą jest spółka Węglokoks, a dystrybucją na naszym terenie zajmują się: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Jarocinie i Mieszkowie oraz Firma Handlowo-Usługowa „Wikpol” Kamil Winiaszewski w Witaszycach.

Można składać wnioski na zakup tańszego węgla w 2023 roku

Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 27 października 2022 r. do zakupu uprawniona jest osoba, która:

  • spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967), 
  • nie nabyła (ani żaden członek jej gospodarstwa domowego, którego dotyczy wniosek) paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2, czyli dla wniosku dotyczącego zakupu do dnia 31.12.2022 r. - 1,5 tony. 
Mieszkańcy mogli kupić tańszy opał w dwóch transzach. Jedną do końca 2022 roku w maksymalnej ilości 1,5 tony i drugą po rozpoczęciu nowego - 2023 roku też maksymalnie na 1,5 tony. 

Mamy styczeń i można już składać wnioski o druga transzę tańszego opału. Dostępne są:

  • orzech
  • miał, 
  • groszek. 
Warunkiem koniecznym do zakupu węgla po preferencyjnych cenach jest złożenie wniosku i przejście jego pozytywnej weryfikacji dokonywanej przez Centrum Usług Społecznych (dawny MGOPS). O przyznaniu opału w niższej cenie mieszkańcy informowali są sms-em.

Taki wniosek można było złożyć maksymalnie na 1,5 tony opału w 2022 r. Żeby kupić kolejne 1,5 tony w 2023 roku, potrzebny będzie następny wniosek. Osoby, które dotychczas nabyły mniej niż 1,5 tony, mogą składać wnioski o większą ilość, nie przekraczającą jednak łącznie 3 ton.   

Gdzie złożyć wniosek na zakup węgla po preferencyjnych cenach?

Wniosek o zakup składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W wersji papierowej: 
w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (budynek Jarocińskiej Agencji Rozwoju Sp.  o.o., ul. Kościuszki 15B w Jarocinie)  lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Jarocinie, Al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin

W wersji elektronicznej:
przesłać na adres ePUAP Urzędu Miejskiego w Jarocinie (wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym). 

Wniosek musi być czytelnie podpisany, nie będą przyjmowane skany/zdjęcia wniosków. 

Aby ułatwić mieszkańcom dostęp do formularzy wniosków, zostały one dostarczone do sołtysów poszczególnych miejscowości. 

Jak dokonać wpłaty za tańszy węgiel?

Cena zakupu węgla dla mieszkańców gminy Jarocin wynosi - 1.970 zł za tonę (łącznie z transportem).

Podajemy przykładowe wyliczenia należności za zamówiony węgiel:

1,5 tony węgla x 1.970 zł = 2.955 zł
1 tona węgla x 1.970 zł = 1.970 zł
0,5 tony węgla x 1.970 zł = 985 zł

Jak dokonać wpłaty?

Dane do wpłaty są następujące:

  • numer konta - 02 1090 1131 0000 0001 5207 0795
  • adres - Urząd Miejski w Jarocinie, al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocinie
W tytule przelewu należy napisać:

  • imię i nazwisko,
  • adres wnioskodawcy (zgodny z wnioskiem o zakup),
  • asortyment węgla i ilość. 
- Wszystkie te dane do przelewu są też na stronie internetowej urzędu miejskiego. Mają je również sołtysi i przewodniczący osiedli - informuje Sebastian Walczak. 

Po dokonaniu wpłaty urząd poinformuje punkt dystrybucji, że węgiel można dostarczyć pod wskazany przez mieszkańca adres. 

Opóźnienia w dostawach tańszego opału

Okazuje się, że rządowy program sprzedaży mieszkańcom opału po preferencyjnych cenach w praktyce wygląda nieco inaczej, niż w zapowiedziach. Dostawy tańszego opału dla gmin - między innymi dla Jarocina, odbywają się z dużymi problemami. 

- Sytuację mamy dość dramatyczną, dlatego że nie dostarczamy opału w takiej ilości, jaka powinna być węgla dla mieszkańców. Tych, którzy już wpłacili pieniądze mogę poinformować, że niestety, mogą być niespodzianki i tego węgla na razie nie ma i prawdopodobnie dla większości nie będzie - stwierdził na specjalnie zwołanej konferencji prasowej burmistrz Jarocina

Po tych alarmujących informacjach spółka Węglokoks początkowo zintensyfikowała dostawy. Nie trwało to jednak długo, bo kilkanaście dni później do gminy Jarocin dotarł komunikat o całkowitym wstrzymaniu transportów tańszego opału [więcej n ten temat czytaj TUTAJ].

Teraz - jak potwirdza gmina - dostawy odbywają się w miarę płynnie.

CZYTAJ TAKŻE

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy