Reklama

Rusza sprzedaż tańszego węgla w gminie Jarocin. Mieszkańcy dostaną SMS-a z informacją

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zdjęcie poglądowe

Rusza sprzedaż tańszego węgla w gminie Jarocin. Mieszkańcy dostaną SMS-a z informacją - Zdjęcie główne

Rusza sprzedaż tańszego węgla w gminie Jarocin | foto Zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rusza sprzedaż tańszego węgla w gminie Jarocin. Mieszkańcy SMS-owo mają zostać poinformowani, co zrobić, żeby nabyć opał.

Reklama

Na początku listopada jarociński urząd miejski zbierał deklaracje od mieszkańców zainteresowanych kupnem tańszego węgla. Wpłynęło 1.200 zgłoszeń. Każde opiewało na 1,5 tony. Oznacza to, że mieszkańcy gminy Jarocin chcieliby kupić około 1.800 ton węgla.

Kto jest uprawniony do zakupu węgla po preferencyjnych cenach?

Złożenie deklaracji nie było jednak równoznaczne z możliwością zakupu węgla. Warunkiem koniecznym jest dostarczenie do urzędu wniosku i przejście jego poprawnej weryfikacji. O węgiel mogą starać się także osoby, które nie złożyły wstępnej deklaracji.

Warto przypomnieć, że zgodnie przepisami, do zakupu 1,5 tony węgla - w okresie do 31 grudnia tego roku - uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która:

 • spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego,
 • nie nabyła (ani żaden członek jej gospodarstwa domowego, którego dotyczy wniosek) paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej 1,5 tony.

Dostępne są trzy rodzaje węgla po niższych cenach

Cena zakupu węgla sprzedawanego w ramach programu nie przekroczy 2.000 zł za tonę - w gminie Jarocin ma wynieść 1.970 zł łącznie z transportem.

Mieszkańcy będą mogli kupić po preferencyjnych cenach: orzech, miał i groszek.

Osoby, które jeszcze nie złożyły wniosku, mogą to zrobić w gminie Jarocin do końca listopada. Wniosek o zakup składa się na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

 • w wersji papierowej:
  w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (budynek Jarocińskiej Agencji Rozwoju Sp.  o.o., ul. Kościuszki 15B w Jarocinie)
  lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Jarocinie, al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin
 • w wersji elektronicznej:
  przesłać na adres ePUAP Urzędu Miejskiego w Jarocinie (wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym).
Warto zaznaczyć, że druki są dostępne nie tylko w urzędzie miejskim, dostarczone zostały też do sołtysów, by tam mogli je odbierać mieszkańcy. Po wypełnieniu, formularze można dostarczyć we wskazanym dniu i godzinie do sali wiejskiej, skąd odbiorą je pracownicy urzędu miejskiego. 

Wniosek musi być czytelnie podpisany, nie będą przyjmowane skany i zdjęcia.

Jak zapłacić za zamówiony węgiel?

Do tej pory do jarocińskiego magistratu złożone zostały 1.244 wnioski na około 1.800 ton węgla.

- Wszystkie te wnioski są przekazywane do Centrum Usług Socjalnych (dawny MGOPS) w celu weryfikacji. Następnie z powrotem trafiają do urzędu, skąd do każdego pozytywnie zweryfikowanego wnioskodawcy wysyłany jest SMS z numeru telefonu 576-845-881 z wiadomością o konieczności uiszczenia w ciągu 7 dni należności za ten węgiel - wyjaśnia Sebastian Walczak, dyrektor wydziału rozwoju jarocińskiego magistratu.

To przykładowe wyliczenia należności za zamówiony węgiel:

1,5 tony węgla x 1.970 zł = 2.955 zł
1 tona węgla x 1.970 zł = 1.970 zł
0,5 tony węgla x 1.970 zł = 985 zł

Jak dokonać wpłaty za węgiel?:

numer konta - 02 1090 1131 0000 0001 5207 0795
adres - Urząd Miejski w Jarocinie, al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocinie
W tytule przelewu należy podać:
- imię i nazwisko,
- adres wnioskodawcy (zgodny z wnioskiem o zakup),
- asortyment węgla i ilość.

- Wszystkie te dane do przelewu są też na stronie internetowej urzędu miejskiego. Mają je również sołtysi i przewodniczący osiedli - informuje Sebastian Walczak.

Po dokonaniu wpłaty, urząd poinformuje punkt dystrybucji, że węgiel można dostarczyć pod wskazany przez mieszkańca adres.

Szef wydziału rozwoju zastrzega jednak:

- Oczywiście dostarczanie węgla rozpocznie się, kiedy będzie on już w naszych punktach. Na razie złożyliśmy dwa zapotrzebowania do Węglokoksu i czekamy na odpowiedź, kiedy i skąd ten węgiel można odebrać.  

Węgiel dla mieszkańców gminy Jarocin będzie kosztował 1.970 zł za tonę

Gmina Jarocin już dwukrotnie złożyła zapotrzebowanie na zakup węgla do spółki Węglokoks, którą wyznaczono do obsługi programu sprzedaży tańszego opału samorządom.

Zostały także podpisane umowy z punktami, które będą dystrybuowały go do mieszkańców. Są to:

 • Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Jarocinie i Mieszkowie,
 • Wikpol - Firma Handlowo-Usługowa Kamil Winiaszewski w Witaszycach.
Po Nowym Roku będzie można kupić drugą partię węgla - a więc również 1,5 tony. I podobnie, jak teraz - trzeba będzie złożyć wniosek. 

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy