Reklama

Trzy osoby zatruły się tlenkiem węgla. Jarocińska straż pożarna prowadzi kampanię edukacyjną

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trzy osoby na terenie powiatu jarocińskiego zatruły tlenkiem węgla się w minionym roku.

Reklama

Sezon grzewczy w pełni. W tym okresie w naszych mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów.

- Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych 
i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu – mówi kpt. Mariusz Banaszak, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Jarocinie. 

Jarocińska straż pożarna prowadzi kampanię edukacyjną 

  
Straż pożarna nieustanie ostrzega nas przed zagrożeniami. "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to realizowana przez Państwową Straż Pożarną ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. Do akcji włączyła się również jarocińska straż pożarna.

Co to jest czad? 

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując uduszenie przy długotrwałym narażeniu.

 - Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe – wylicza Mariusz Banaszak.   

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wenty-lacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Trzy osoby zatruły się tlenkiem węgla 

Niestety w minionym roku na terenie powiatu jarocińskiego zaczadziły się aż trzy osoby. W październiku służby ratunkowe zostały wezwane do pożaru jednego z domów przy ul. Zakrzewskiej w Witaszycach. Strażacy odnaleźli lokatorów w budynku. Błyskawicznie wynieśli ich z domu. Niestety na ratunek było już za późno. Lekarz stwierdził zgon 57-letniej kobiety i 70-letniego mężczyzny. Ich ciała zabezpieczono do sekcji zwłok.                  

 - Ze wstępnych informacji sekcyjnych wynika, że są to typowe wskazania na zaczadzenie tlenkiem węgla. Kluczowym elementem potwierdzającym powyższą okoliczność będzie uzyskanie badań krwi na zawartość hemoglobiny - mówił prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.     

Niestety nie było to pierwsze tak tragiczne zdarzenie.  Pod koniec stycznia 2022 w jednym z mieszkań bloku na ul. Kościuszki w Jarocinie zaczadził się 90-letni mężczyzna. Tlenkiem węgla podtruła się też jego opiekunka. O tym, jakie zagrożenie niesie czad może świadczyć fakt, że w trakcie czynności reanimacyjnych doszło do zasłabnięcia dwóch ratowników medycznych i lekarki pogotowia ratunkowego.

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy