Reklama

Gmina Jarocin ostrzega przed fałszywymi sms-ami dotyczącymi kupna tańszego węgla

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: J. Marcinkowski

Gmina Jarocin ostrzega przed fałszywymi sms-ami dotyczącymi kupna tańszego węgla - Zdjęcie główne

Gmina Jarocin ostrzega przed fałszywymi sms-ami dotyczącymi kupna tańszego węgla | foto J. Marcinkowski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Jarocin ostrzega przed fałszywymi sms-ami dotyczącymi kupna tańszego węgla. Oszuści chcą wyłudzić pieniądze od mieszkańców.

Reklama

- My nie podajemy numeru konta w wysyłanych do mieszkańców sms-ach - podkreśla Sebastian Walczak z wydziału rozwoju jarocińskiego magistratu.

I raz jeszcze zaznacza:

- Otrzymaliśmy sygnał od jednego z mieszkańców, że przyszedł do niego sms, iż jego wniosek został pozytywnie rozpatrzony i powinien wpłacić należność na podane konto. Raz jeszcze podkreślam - my nie podajemy numeru konta w sms-ie!

Ten numer jest na stronie internetowej gminy Jarocin oraz u sołtysów i przewodniczących osiedli - podajemy go też PONIŻEJ.

- Przyjęliśmy taki system, bo obawialiśmy się, że ktoś może się podszyć pod urząd i wyłudzać pieniądze od mieszkańców. I tak się stało - wyjaśnia Sebastian Walczak.

Szef wydziału rozwoju jarocińskiego magistratu radzi zgłaszać policji każdy przypadek fałszywego sms-a z numerem konta do wpłaty za węgiel od gminy.

Żeby kupić tańszy węgiel od gminy Jarocin trzeba złożyć wniosek

Gmina Jarocin przystąpiła do programu sprzedaży węgla mieszkańcom po preferencyjnych cenach - 1.970 zł za tonę (łącznie z transportem) [więcej na ten temat czytaj TUTAJ]

Każdy zainteresowany kupnem tego opału powinien złożyć wniosek.

Można to zrobić na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej.
w wersji papierowej:

w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Jarocinie (budynek Jarocińskiej Agencji Rozwoju Sp.  o.o., ul. Kościuszki 15B w Jarocinie)
lub przesłać pocztą na adres: Urząd Miejski w Jarocinie, al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocin

w wersji elektronicznej:
przesłać na adres ePUAP Urzędu Miejskiego w Jarocinie (wniosek należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym).

Wniosek musi być czytelnie podpisany, nie będą przyjmowane skany i zdjęcia. Formularze można składać do końca listopada.

Druki wniosków zostały też dostarczone do sołtysów, by tam mogli je odbierać mieszkańcy. Po wypełnieniu formularze można we wskazanym dniu i godzinie dostarczyć do sali wiejskiej, skąd odbiorą je pracownicy urzędu miejskiego.

Gmina wysyła sms-y do mieszkańców bez numeru konta. Gdzie można ten numer znaleźć?

Po pozytywnej weryfikacji wniosku mieszkaniec powinien zapłacić za zamówiony węgiel.

- Wszystkie wnioski mieszkańców są przekazywane do Centrum Usług Socjalnych (dawny MGOPS) w celu weryfikacji. Następnie z powrotem trafiają do urzędu skąd do każdego pozytywnie zweryfikowanego wnioskodawcy wysyłany jest sms z numeru telefonu 576-845-881 z wiadomością o konieczności uiszczenia w ciągu 7 dni należności za ten węgiel - wyjaśnia Sebastian Walczak, dyrektor wydziału rozwoju jarocińskiego magistratu.

Podajemy przykładowe wyliczenia należności za zamówiony węgiel:

1,5 tony węgla x 1.970 zł = 2.955 zł
1 tona węgla x 1.970 zł = 1.970 zł
0,5 tony węgla x 1.970 zł = 985 zł

Jak dokonać wpłaty?

Dane do wpłaty są następujące:
numer konta - 02 1090 1131 0000 0001 5207 0795
adres - Urząd Miejski w Jarocinie, al. Niepodległości 10, 63-200 Jarocinie
W tytule przelewu należy napisać:
- imię i nazwisko,
- adres wnioskodawcy (zgodny z wnioskiem o zakup),
- asortyment węgla i ilość.

- Wszystkie te dane do przelewu są też na stronie internetowej urzędu miejskiego. Mają je również sołtysi i przewodniczący osiedli - informuje Sebastian Walczak.

Po dokonaniu wpłaty urząd poinformuje punkt dystrybucji, że węgiel można dostarczyć pod wskazany przez mieszkańca adres.

Kto jest uprawniony do zakupu węgla po preferencyjnych cenach?

Gmina Jarocin już dwukrotnie złożyła zapotrzebowanie na zakup węgla do spółki Węglokoks, którą wyznaczono do obsługi programu sprzedaży tańszego opału samorządom.

Zostały także podpisane umowy z punktami, które będą dystrybuowały go do mieszkańców. Są to:

  • Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Jarocinie i Mieszkowie,
  • Wikpol - Firma Handlowo-Usługowa Kamil Winiaszewski w Witaszycach.
Do zakupu preferencyjnego w ilości 1,5 tony w okresie do 31 grudnia uprawniona jest osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która:

  • spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. poz. 1692 i 1967),
  • nie nabyła (ani żaden członek jej gospodarstwa domowego, którego dotyczy wniosek) paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023, po cenie niższej niż 2.000 zł brutto za tonę w ilości co najmniej takiej jak określona w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2, czyli dla wniosku dotyczącego zakupu do dnia 31.12.2022 r. - 1,5 tony.

Dostępne są trzy rodzaje węgla po preferencyjnych cenach

Mieszkańcy mogą kupić po preferencyjnych cenach następujący rodzaj opału:

  • orzech
  • miał,
  • groszek.
Dla zakupu węgla w okresie od 1 stycznia 2023 roku konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku - wówczas maksymalna ilość węgla będzie wynosiła kolejne 1,5 tony.

CZYTAJ TAKŻE

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy