Przez te trzy dni na mszach św. wieczornych, odprawianych o godz. 18.00, głoszone są nauki na temat sakramentów świętych. Od godz. 17.00 jest mozliwość przystąpienia do spowiedzi św. adwentowej. Triduum poprzedza również zakończenie obchodów jubileuszowych. Uroczysta Eucharystia wieńcząca 12-miesięczne świętowanie odprawiona zostanie w najbliższą niedzielę (15 grudnia) o godz. 12.00.
Szesnastu radnych było za tym, aby rok 2024 był w Jarocinie rokiem poświęconym franciszkanom
Pismo z prośbą o ustanowienie „Roku obchodów 90-lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej” wpłynęło do Rady Miejskiej w Jarocinie 16 czerwca 2023. Wnioskodawcą była parafia św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, ale pod pismem - oprócz proboszcza - ojca Sofroniusza Rempuszewskiego - podpisali się również przewodniczący rad osiedli: Wojska Polskiego, Konstytucji 3 Maja I, Konstytucji 3 Maja II, Polna, Glinki oraz Tumidaj. Inicjatywa ma poparcie również ze strony radnych - Marka Tobolskiego i Przemysława Masłowskiego. We wniosku podkreślono, że pierwsi przedstawiciele zakonu franciszkanów przybyli do Jarocina w styczniu 1934 roku, aby "na stałe związać się z Ziemią Jarocińską, być częścią historii miasta i okolic oraz tworzyć wspólnotę zarówno religijną, jak i ludzką z mieszkańcami tej pięknej małej Ojczyzny". Za przyjęciem uchwały zagłosowało 16 z 20 radnych obecnych na sesji.W grudniu zeszłego roku w kościele św. Antoniego Padewskiego zamiast żłóbka ustawianego na specjalnej platformie w prezbiterium, nad ołtarzem, przeniesiono go na prawą stronę kościoła. Powrócono w ten sposób do projektów z czasów, gdy proboszczem był ojciec Serafin Niedbała. Oficjalne świętowanie rozpoczęło się w niedzielę, 7 stycznia mszą św. z udziałem biskupa kaliskiego Damiana Bryla. W sobotę 20 stycznia w szczelnie wypełnionym ludźmi kościele odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu górali z Stanisławem Karpielem-Bułecką i Szymon Chyc-Magdzinem na czele. W lutym szczególnie uroczyście świętowano Światowy Dzień Chorego.
Z okazji jubileuszu przygotowany został film "Pokój i Dobro" przybliżający kilka faktów z historii życia ojca Serafina Niedbały, pierwszego proboszcza franciszkańskiej parafii. Premierowe pokazy odbyły się na przełomie lutego i marca. Zainteresowanie biletami na pokazy w Jarocińskim Ośrodku Kultury było ogromne. Obecnie jest on dostępny w internecie. Okazją do sentymentalnych wspomnień była również jubileuszowa wystawa zorganizowana w Muzeum Regionalnym w Jarocinie, która przybliżała przez zdjęcia i różnego rodzaju pamiątki najważniejsze wydarzenia z 9 dekad posługi zakonników w naszym mieście. Wśród eksponatów była również makieta pierwszej drewnianej kaplicy, którą na podstawie zachowanych fotografii wykonał Janusz Szelejewski. W obiekcie poświęconym w 1934 roku, pod koniec lat 50. wybuchł pożar, który gasili strażacy wraz z żołnierzami z pobliskiej jednostki wojskowej. Postępowanie w sprawie podpalenia zostało umorzone. Sprawców nie wykryto. Kaplicę rozebrano ostatecznie w 1978 r., gdy rozpoczęła się budowa kościoła. Obecnie miniaturowa budowla znajduje się w kościele parafialnym.
W niedzielę 15 grudnia franciszkanie w Jarocinie zakończą świętowanie jubileuszowego roku
W okresie Wielkiego Postu w parafii św. Antoniego Padewskiego przygotowywano przedstawienie Męki Pańskiej. Głównym organizatorem misterium było Stowarzyszenie "Bellator Scocietas" z Poznania oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. W przedsięwzięcie bardzo aktywnie włączyli się również franciszkanie i parafianie.Na początku maja w Jarocinie odbył się zjazd franciszkanów, którzy posługiwali kiedyś w naszym mieście. Przyjechali na niego zarówno ojcowie z poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu, jak i poprzedniej, do której należał wcześniej jarociński klasztor, Prowinicji Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Katowicach Panewnikach. Mszy św. przewodniczył prowicjał ojciec Leonard Bielecki, który jest rodzinnie związany z Jarocinem. Przy okazji odsłonięto również tablicę upamiętniającą ojca Sylwina Wojdanowicza i pozostałych budowniczych klasztoru i kościoła. Pieniądze na ten cel były zbierane w parafii.
W ramach obchodów jubileuszowych odbyła się też pielgrzymka po franciszkańskich miejscach. Parafianie pod opieką proboszcza - ojca Sofroniusza Rempuszewskiego mieli okazję zwiedzić sanktuaria w Toruniu, w Swarzewie, Wejherowie oraz Pelplinie. Uroczyście obchodzone były wszystkie odpusty - ku czi św. Antoniego Padewskiego, Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkuli) oraz św. Franciszka z Asyżu. Przy okazji tego ostatniego odbyło się też - już po raz trzeci - błogosławieństwo zwierząt. 1 listopada zorganizowano na cmentarzu komunalnym nabożeństwo z procesją. Uczestnicy modlili się wtedy w intencji zakonników pochowanych w kwaterze na jarocińskiej nekropolii. Świętowanie zakończy się w najbliższą niedzielę (15 grudnia) uroczystą mszą św. odprawioną w południe. Pamiątką roku jubileuszowego jest również kalendarz, który od dwóch tygodni można nabyć w parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie. Znalazły się w nim m.in. zdjęcia z rocznicowych uroczystości.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.