Koncert kolęd i pastorałek "Na góralską nutę" został zorganizowany w kościele św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie z okazji roku jubileuszu 90-lecia posługi franciszkanów w Jarocinie. Był on wspólnym przedsięwzięciem parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, Muzeum Regionalnego w Jarocinie oraz gminy Jarocin, dlatego licznie zebranych powitali w świątyni Katarzyna Świderska, dyrektor muzeum i ojciec Łukasz Rosiak, gwardian (przełożony) jarocińskiej wspólnoty zakonnej.
W sobotni wieczór (20 stycznia) w świątyni wystąpili Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin wraz z kapelą. Kilka godzin wcześniej muzycy koncertowali na Świętej Górze w Gostyniu. W obu tych miejscach na występ przyszły prawdziwe tłumy. W kościele franciszkanów nie tylko zajęte były wszystkie ławki i dostawiona setka krzeseł, publiczność wypełniła szczelnie również wszystkie przejścia oraz chór. Gdyby nie brak miejsca, to możliwe, że publiczność zaczęłaby tańczyć razem z muzykami. Widzowie niezwykle entuzjastycznie reagowali na wszystkie wykonywane utwory i włączali się do wspólnego śpiewania, do czego zachęcali górale.
W trakcie wieczoru zabrzmiały najsłynniejsze kolędy i pastorałki, niektóre w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach. Muzycy zagrali na tradycyjnych instrumentach m.in. na piszczałce i dudach. W przerwach publiczność mogła usłyszeć o tym, jak górale świętują Boże Narodzenie, jakie są zwyczaje związane z tym czasem, a także zabawne anegdoty. Publiczność została obsypana zbożem na szczęście, a wokalista złożył noworoczne życzenia oczywiście gwarą. Nic więc dziwnego, że jarociniacy nie chcieli, żeby koncert się skończył. Była owacja na stojąco i domaganie się bisów. Już po koncercie Stanisław Karpiel-Bułecka i Szymon Chyc-Magdzin pozowali do zdjęć wraz z fanami.
Rok 2024 poświęcony jest w Jarocinie franciszkanom z uwagi na 90. rocznicę przybycia do naszego miasta duchowych synów św. Franciszka z Asyżu. W ramach całorocznych obchodów zaplanowano kilkanaście różnego rodzaju wydarzeń. Obchody jubileuszowe zainaugurowane zostały w niedzielę, 7 stycznia mszą św., której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. Klamrą spinającą będzie Eucharystia, która zostanie odprawiona 15 grudnia. W lutym zaplanowano m.in. mszę św. z okazji Światowego Dnia Chorego (11 lutego) połączoną ze spotkaniem dla osób starszych oraz otwarcie okolicznościowej wystawy w Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Na początku marca swoją premierę ma mieć fabularyzowany dokument dotyczący postaci pierwszego proboszcza i wieloletniego duszpasterza - ojca Serafina Niedbały. Jego zwiastun możecie zobaczyć [TUTAJ].
Patronat nad obchodami 90-lecia działalności franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej objęła "Gazeta Jarocińska".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.