Wniosek o ustanowienie „Roku obchodów 90-lecia działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej” wpłynął do Rady Miejskiej w Jarocinie 16 czerwca. Wnioskodawcą była parafia św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie, ale pod pismem - oprócz proboszcza - ojca Sofroniusza Rempuszewskiego - podpisali się również przewodniczący rad osiedli: Wojska Polskiego, Konstytucji 3 Maja I, Konstytucji 3 Maja II, Polna, Glinki oraz Tumidaj. Inicjatywa ma poparcie również ze strony radnych - Marka Tobolskiego i Przemysława Masłowskiego.
We wniosku podkreślono, że pierwsi mnisi z Zakonu Franciszkanów przybyli do Jarocina w styczniu 1934 roku, aby "na stałe związać się z Ziemią Jarocińską, być częścią historii miasta i okolic oraz tworzyć wspólnotę zarówno religijną, jak i ludzką z Mieszkańcami tej pięknej małej ojczyzny".
"Losy Franciszkanów w Jarocinie były ściśle związane z losami mieszkańców miasta. Dzieliliśmy z nimi radości, jak i smutki. Lata trzydzieste XX wieku to początek działalności zakonu w Jarocinie, przerwane potwornościami wojny. W październiku 1939 roku niemieccy naziści wypędzają Franciszkanów z Jarocina. Podobny los spotkał wielu mieszkańców miasta i powiatu, gdy w nieludzki sposób wywieziono ich do Generalnego Gubernatorstwa. Powojenne losy Franciszkanów również nie należą do łatwych (...) - napisano we wniosku. - "W 1961 roku Prymas Polski Stefan Wyszyński powołuje do życia parafię św. Antoniego przy klasztorze franciszkanów Jarocinie. Rozpoczynają się bardzo trudne starania o pozwolenie na budowę nowej świątyni, a potem jej budowa w latach 1976-1979, która jednoczy parafian, mieszkańców Jarocina i okolic oraz wszystkich ludzi dobrej woli".
Rok 2024 ma być też okazją do szczególnego wspominania wyjątkowej postaci, jaką był ojciec Serafin Niedbała, gwardian i kapłan odpowiedzialny najpierw za ośrodek duszpasterski, a później pierwszy proboszcz utworzonej w 1978 roku parafii św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie.
Rok 2024 "Rokiem obchodów 90-lecie działalności Franciszkanów na Ziemi Jarocińskiej"
Uchwałę poparło jednogłośnie szesnastu radnych obecnych na sesji. Czterech nie wzięło udziału w głosowaniu, jedna radna była nieobecna. W treści burmistrz Jarocina został zobowiązany do przekazania uchwały wraz z uzasadnieniem do wiadomości organów jednostek pomocniczych gminy Jarocin, placówek oświatowych i kulturalnych, organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Jarocin oraz mediów lokalnych, z prośbą o rozpropagowanie idei i włączenie się do obchodów jubileuszu.Te mają zostać zainaugurowane uroczystą mszą św. odprawioną 7 stycznia 2024 r. Planowane są również m.in.wystawa w muzeum regionalnym poświęcona dziejom zakonników w Jarocinie, premiera fabularno-dokumentalny film o ojcu Serafinie Niedbale, piknik rodzinny przy okazji odpustu Matki Bożej Anielskiej (Porcjunkuli - 2 sierpnia) oraz spotkanie zakonników, którzy posługiwali w jarocińskim klasztorze i parafii, należących obecnie do poznańskiej prowincji św. Franciszka z Asyżu Zakonu Braci Mniejszych w Polsce. Będzie też okazja do wspólnego kolędowania przy żłóbku oraz włączenia się w przygotowanie Misterium Męki Pańskiej. Pod koniec 2024 roku przypada kolejna, 29. już rocznica śmierci ojca Serafina Niedbały. Grudniowa Eucharystia będzie również okazją do zakończeniem roku jubileuszowego 90-lecia działalności franciszkanów w Jarocinie.
Obchody można wesprzeć przekazując pamiątki dotyczące ojca Serafina Niedbały. Należy je przynosić do kancelarii parafialnej (opisane imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu). W niedalekiej przyszłości planowane jest uruchomienie zbiórki pieniędzy na realizację filmu.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.